Nowe Technologie

5 kroków do bezpiecznych zakupów w Internecie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 12:41
W dzisiejszych czasach każdy z nas robi zakupy przez Internet. Według prognoz interaktywnie.com w tym roku Polacy wydadzą w e-sklepach aż 26 mld złotych. Niezaprzeczalnymi zaletami zakupów w sieci są ogromny wybór towarów, oszczędność czasu i pieniędzy, ale e-zakupy trzeba również umieć robić.
5 kroków do bezpiecznych zakupów w Internecie
Foto: Glow Images/East News

Co jakiś czas wznawiana jest dyskusja na temat bezpieczeństwa zakupów w Internecie. Pojawiają się głosy, że elektroniczne formy płatności wiążą się z ryzykiem ataku hakerów, którzy mogą zająć środki na naszym koncie. Inni ostrzegają przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy po otrzymaniu zapłaty wysyłają inny czy podrobiony towar lub wręcz nie robią tego wcale.

 Z badań przeprowadzonych na potrzebę publikacji „Polski e-konsument – typologia, zachowania”wynika, że co ósmy badany wiąże z zakupami online ryzyko utraty prywatności danych osobowych. Aż 29% respondentów odpowiedziało, że obawia się oszustw związanych z płatnościami.

 „Rzeczywistość jest taka, że dokonywanie płatności w Internecie będzie bezpieczne tylko wtedy, gdy sami o to zadbamy” – mówi Joanna Kuzdak, prezes jednego z największych polskich e-sklepów Agito.pl.

Na co należy zwrócić uwagę, aby nasze zakupy były bezpieczne? Poniżej 5 kroków Agito.pl.

  • Unikajmy e-sklepów, które nie posiadają regulaminu, a na stronie nie jest podany kontakt (adres, telefon), numer KRS (można go sprawdzić na www.krs-online.com.pl), czy NIP. 
  • Nie korzystajmy ze sklepów, na temat których jest mało opinii w Internecie lub są one głównie negatywne.
  • Zwracajmy uwagę na szyfrowanie strony „www”. Na początku powinien widnieć skrót  „https”, a nie „http”.
  • Nie dokonujmy płatności korzystając z niezabezpieczonych sieci, takich jak hot spoty w kawiarniach czy na dworcach. Nie mamy pewności jak są one zabezpieczone i czy ktoś nie ma dostępu do naszych danych.
  • Wybierajmy sklepy, które oferują kilka form płatności. Serwisy godne zaufania zazwyczaj oferują różne opcje płatności - do najpopularniejszych należą szybkie płatności przelewem, karta kredytowa, płatność przy odbiorze, czy sprzedaż na raty.

Badanie

Projekt badawczy nr 0415/B/H03/2008/35 finansowany przez MNiSW pt. „Polski e-konsument – typologia, zachowania”. Badania stanowią próbę diagnozy zachowań nabywczych polskich konsumentów w Internecie.autor: Mariola Czapkiewicz

Czytaj także

Czy handel w Internecie jest bezpieczny?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2013 08:00
Wartość branży e-commerce w Polsce szacowana jest na ponad 26 mld złotych, a liczba sklepów internetowych przekracza nieco liczbę 12 tysięcy, co oznacza, że na każdy sklep może przypaść ponad 2 mln złotych zysku. Wszystko wygląda obiecująco, jednak czy sprzedaż w Internecie wciąż jest bezpieczna?
rozwiń zwiń