Nowe Technologie

Internet rzeczy nowa rzeczywistość czy science fiction?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 11:59
Lodówka, zamawiająca w sklepie brakujące produkty. Samochód, który bez udziału kierowcy, wysyła do najbliższej stacji benzynowej komunikat o zapotrzebowaniu na paliwo.
Internet rzeczy nowa rzeczywistość czy science fiction?

Dom, który pod naszą nieobecność, sam zamyka szczelnie wszystkie okna przed deszczem. Tak już niedługo może wyglądać otaczająca nas rzeczywistość – wszystko za sprawą Internet of Things.

Komunikacja bez człowieka

Internet Rzeczy (Internet of Things – IoT) to idea zakładająca, że nie tylko komputery, smartfony, tablety, ale wszystkie urządzenia wyposażone są w sensory i komunikują się ze sobą wymieniając dane bez ingerencji człowieka, za pośrednictwem  sieci Internet. W świecie IoT wszystkie komunikaty wysyłane są natychmiast, a dane analizowane w czasie rzeczywistym. Choć termin IoT został użyty już w 1999 r. przez Kevina Ashtona, brytyjskiego eksperta w dziedzinie nowych technologii, dopiero dziś ma on realną szansę na powodzenie. Wpływa na to upowszechnianie technologii LTE, dostęp do tańszych urządzeń tj. modułów komunikacyjnych czy pamięci masowych, popularyzacja cloud computing oraz Big Data. Wszystkie wymienione technologie są niezbędne do komunikacji pomiędzy maszynami na masową skalę, ale przede wszystkim – do wydajnej analizy generowanych i zbieranych przez nie danych. Dziś analizą zajmują się głównie komputery, ale to człowiek decyduje o charakterze i czasie ich pracy. Jest on jednak z natury mniej wydajny od maszyn, przez co możliwości analizy dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym są ograniczone.

Witamy w świecie IoT

Czy IoT brzmi jak science fiction? Dzisiaj jeszcze tak, ale już wkrótce możemy mieć coraz częściej do czynienia z lodówkę podłączoną do Internetu, która komunikuje się z najbliższym sklepem i zamawia brakujące produkty, dostarczane automatycznie do naszego domu. Sklep, dysponujący podobnymi informacjami, wysyła zamówienie do hurtowni na uzupełnienie towarów, a hurtownia do producenta, który dzięki temu uzyskuje wiedzę o popycie i może produkować dokładnie tyle ile potrzebuje rynek. Inny przykład – jesteśmy wyposażeni w inteligentne urządzenie, które w czasie trwania choroby monitoruje stan naszego zdrowia i przypomina o przyjęciu  leków, a w przypadku, gdy się one kończą – zamawia je w najbliższej aptece, informując o tym lekarza. Wizja, która ucieszyć może szczególnie kierowców to samochód, wysyłający komunikat do najbliższej stacji benzynowej o kończącym się paliwie
i zapotrzebowaniu na odpowiednią ilość litrów. Z kolei, stacja benzynowa zbierając dane od wszystkich przejeżdżających aut, wysyła zamówienie do dostawcy paliw, a ten zagregowane dane przekazuje producentowi.

Jak to działa?

Podstawą IoT jest komunikacja Machine-to-Machine (M2M), czyli aktywna komunikacja między maszynami, wykorzystywana obecnie w logistyce do śledzenia paczek czy przez dostawców prądu, wody, gazu do pobierania danych z liczników w naszych domach. Zdaniem ekspertów wartość rynku M2M będzie rosnąć 20-25% rocznie.  Do komunikacji pomiędzy maszynami najczęściej wykorzystywane są sieci komórkowe. W 2012 roku w Polsce w modelu M2M działało około 2 mln kart SIM (szacunki ekspertów Boston Consulting Group). Analitycy PricewaterhouseCoopers prognozują, że do 2020 roku na świecie będzie nawet 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci Internet, włączając w to komputery, smartfony,  telewizory, liczniki prądu i wody czy lodówki a światowy rynek w 2018 r. będzie wart 198 mln USD.

Zastosowanie w każdej dziedzinie

IoT jest technologią na tyle szeroką i elastyczną, że ma szanse znaleźć zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia, m. in. w przemyśle (automatyzacja przepływu informacji od odbiorcy końcowego do producenta), służbie zdrowia (monitorowanie pacjentów poza szpitalami), transporcie miejskim (zarządzanie ruchem drogowym), logistyce (monitorowanie przesyłek), systemach ostrzegania przed kataklizmami (zbieranie danych z sejsmografów umieszczonych w domach) czy codziennym życiu (inteligentne domy). IoT to świat, w którym ludzie mają więcej czasu na przyjemności czy rozwój intelektualny – ten świat zbliża się już do nas wielkimi krokami.autor: Monika Jóźwiak

Czytaj także

Internet rzeczy a bezpieczeństwo sieci korporacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 00:00
Kilka dni temu portal NetworkWorld.com opublikował listę 25 najdziwniejszych rzeczy łączących się z Internetem. Znalazła się na niej m.in. psia obroża oraz dziecięca pieluszka wysyłająca rodzicom wiadomości sms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IBM: coraz większy Internet Rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 00:55
Doroczna konferencja innowacji i trendów oprogramowania IBM Impact2013 przebiegła pod dyktando nowych rozwiązań na pograniczu Big Data oraz mobilności. Coraz większe znaczenie ma Internet Rzeczy: samochodów, systemów transportu masowego, inteligentnych domów oraz komunikujących się urządzeń domowych.
rozwiń zwiń