Nowe Technologie

Zakupy bez granic?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 08:57
66% respondentów uważa, że znak jakości jest ważny podczas zakupów online za granicą
Zakupy bez granic?
Foto: glowimages.com

Berlin, Paryż, a może Londyn? Dzięki zakupom przez internet konsumenci mogą robić zakupy w całej Europie bez wychodzenia z domu. Według raportu brytyjskiego stowarzyszenia Interactive Media in Retail Group, sprzedaż transgraniczna w 2012 roku w Europie wyniosła 34 mld dolarów, a prognozy przewidują wzrost o 38% w bieżącym roku. Jeśli jednak porównamy odsetek zamówień online, jakie w polskich sklepach złożyli klienci z innych krajów UE, to jest on niewielki. Kupujący w sieci mają bowiem wiele obaw i z rezerwą podchodzą do sklepów, które zarejestrowane są w innym kraju. 

Jak zdobyć zaufanie Europejczyków?

Badania przeprowadzone przez instytut Infas na zlecenie Trusted Shops wykazały, co liczy się dla kupujących za granicą. Według sondażu, dwie trzecie Europejczyków (66%) wymaga od takiego sklepu posiadania rozpoznawalnego znaku jakości. Czołową pozycję zajmują tutaj konsumenci z Wielkiej Brytanii, dla których certyfikaty są szczególnie ważne w handlu transgranicznym. Na drugiej pozycji znajdują się Niemcy, a tuż za nimi Polacy, którzy częściej niż w zeszłym roku podkreślają znaczenie znaku jakości podczas zakupów w zagranicznych sklepach.

Co daje znak jakości?

Rozpoznawalny certyfikat jest dla kupujących sygnałem, że zakupy w danym sklepie są bezpieczne nawet jeśli jego siedziba znajduje się w innym kraju. Sklepy posługujące się znakiem jakości Trusted Shops są weryfikowane pod kątem kryteriów, bazujących na krajowych i europejskich przepisach dotyczących zakupów internetowych. Dodatkowo, oferują finansową gwarancję jaką jest ochrona kupującego. Dzięki tej opcji pieniądze wydane na zakupy są zawsze bezpieczne – w przypadku braku dostawy towaru lub problemów z porozumieniem się ze sklepem przy zwrocie towaru Trusted Shops zapewnia zwrot poniesionych kosztów. Na przykład brytyjski sklep schuh.co.uk oferuje obuwie marek, których nie znajdziemy w naszych sklepach. Sklep realizuje zamówienia na terenie całej Unii, ale nie ma polskiej strony. Na witrynie sklepu widnieje jednak znak jakości Trusted Shops, więc polski konsument może skorzystać z opcji ochrony kupującego i mieć pewność, że jego zakupy są bezpieczne. 
„W celu weryfikacji czy dany sklep jest certyfikowany przez Trusted Shops wystarczy kliknąć na symbol znaku jakości. Następuje wtedy przekierowanie na stronę ze szczegółowymi informacjami na temat danego e-sklepu. Jeżeli status certyfikatu oznaczony jest jako „ważny” wówczas możemy dokonywać bezpiecznych zakupów” – radzi Julia Mandel, Specjalista ds. Prawa i Certyfikacji w Trusted Shops.
Zakupy przez internet umożliwiają konsumentom robienie zakupów w wybranym kraju. Właściciele sklepów online powinni zwrócić uwagę na preferencje kupujących i zadbać o odpowiednie elementy budujące zaufanie, aby przekonać zagranicznych odwiedzających do sfinalizowania transakcji.

Badanie przeprowadzono wśród 5000 internautów z Polski, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.autor: eRKa

Czytaj także

5 kroków do bezpiecznych zakupów w Internecie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 12:41
W dzisiejszych czasach każdy z nas robi zakupy przez Internet. Według prognoz interaktywnie.com w tym roku Polacy wydadzą w e-sklepach aż 26 mld złotych. Niezaprzeczalnymi zaletami zakupów w sieci są ogromny wybór towarów, oszczędność czasu i pieniędzy, ale e-zakupy trzeba również umieć robić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak podejmują decyzje kupujący w sieci

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 07:00
Bezpieczeństwo, gwarancja zwrotu pieniędzy i szybka dostawa najważnieszymi kryteriami podczas wyboru sklepu internetowego.
rozwiń zwiń