Nowe Technologie

Przyszłość mobilnego transferu danych

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 11:21
W latach 2012 – 2017 mobilny transfer danych w Polsce wzrośnie 10-krotnie, osiągając już za cztery lata poziom 113 milionów gigabajtów miesięcznie – wynika z danych zawartych w raporcie Cisco Visual Networking Index.
Cisco VoIP
Cisco VoIPFoto: materiały promocyjne

Będzie to efektem utrzymującego się popytu na smartfony, tablety i inne urządzenia oferujące mobilną łączność z siecią. Jednocześnie rosnąca liczba mobilnych urządzeń obsługujących Wi-Fi w połączeniu z coraz większą liczbą publicznych hotspotów doprowadzi do sytuacji, w której Wi-Fi stanie się dominującym standardem łączności dla smartfonów.

  • Zdaniem autorów innego raportu, przygotowanego w ostatnim czasie przez Cisco Internet Business Solutions Group (IBSG), w ciągu dwóch najbliższych lat ponad 75 proc. smartfonów będzie regularnie łączyć się z sieciami Wi-Fi, zaś ich użytkownicy będą korzystać z tego standardu przez połowę czasu, jaki spędzają w Internecie.
  • Ponadto, zdaniem ekspertów z Cisco IBSG, operatorzy mobilni mogą przenieść do Wi-Fi nawet do 30 proc. ruchu w swoich sieciach, uzyskując z tego tytułu znaczne oszczędności. Przykładem może być Arabia Saudyjska, gdzie jak wynika z szacunków, w ciągu najbliższych pięciu lat operatorzy będą musieli wydać ponad 3 miliardy dolarów na rozwój szerokopasmowych sieci mobilnych – takich jak HSPA czy LTE, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na transfer mobilny.
  • W zależności od tego, jaką część ruchu w Internecie operatorzy zdecydują się przenieść do Wi-Fi w ramach technologii offload, ich oszczędności mogą osiągnąć nawet 900 milionów dolarów, co stanowi około 1/3 całkowitych kosztów inwestycji w sieci szerokopasmowe potrzebnych w skali całego kraju.

 

 autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Mobilność przejmie większość ruchu w Internecie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 10:56
W ciągu 5 najbliższych lat 80 proc. ruchu w Internecie będzie pochodzić z urządzeń mobilnych. Już dziś co 15 sekund ktoś w Europie dokonuje zakupu przez smartfony lub tablety. Według raportu Praktycy.com Polska ma szansę stać się europejskim liderem mobilnego handlu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka dynamiczną kategorią danych mobilnych

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 09:00
Citrix opublikował raport Citrix ByteMobile Mobile Analytics za drugi kwartał 2013 r. Raport Mobile Analytics zapewnia wgląd we wzorce użycia danych przez abonentów mobilnych oraz wpływ, jaki ich zachowania mają na sieci operatorów.
rozwiń zwiń