Polskie Radio
Section05
prognoza

Nowy "Raport o inflacji" NBP. Bank centralny szacuje wzrost PKB i poziom CPI w kolejnych latach

Wzrost PKB w 2022 r. wyniesie 4,6 proc., w roku 2023 będzie to 0,7 proc., a w 2024 roku PKB wzrośnie o 2 proc. - wynika z centralnej ścieżki projekcji PKB opublikowanej w "Raporcie o inflacji" NBP. Analitycy zakładają, że inflacja w tym roku wyniesie 14,5 proc., w przyszłym roku 13,1 proc., natomiast w 2024 r. będzie to 5,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP inflacja pkb prognoza stopy procentowe

PROGNOZA POGODY Będzie pochmurno, deszcz w południowo-wschodniej części Polski. Sprawdź prognozę pogody na czwartek

Kamil Walczak, synoptyk IMGW, poinformował, że w nocy ze środy (9 listopada) na czwartek (10 listopada) na szczytach Karkonoszy mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem, z kolei w Tatrach może spaść śnieg. W czwartek w całym kraju będzie pochmurno. Najcieplej na zachodzie kraju, gdzie termometry wskażą do 13 stopni Celsjusza. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pogoda prognoza prognoza pogody IMGW społeczeństwo deszcz

PROGNOZA POGODY Ciepły poranek, pochmurny i deszczowy dzień. Sprawdź prognozę pogody na wtorek

Dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Folwarski, poinformował, że we wtorek (18 października) od rana na południu i południowym wschodzie słonecznie i bez opadów, na pozostałym obszarze pochmurno. Z kolei na północy prognozowane są słabe burze o charakterze lokalnym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pogoda prognoza pogody prognoza IMGW społeczeństwo

PROGNOZA POGODY Prawdziwa polska złota jesień na koniec tygodnia. Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni

Z informacji przekazanych przez IMGW wynika, że Europa północna i krańce południowo-wschodnie kontynentu obejmują układy niżowe z frontami atmosferycznymi. Jednak pozostały obszar jest w zasięgu układów wyżowych. Polska pozostaje pod wpływem wyżu z centrum nad Białorusią, ale pod koniec dnia, od zachodu, nasunie się płytka zatoka, związana z niżem znad Morza Norweskiego. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pogoda prognoza pogody prognoza IMGW społeczeństwo

PROGNOZA POGODY Pogoda na noc i drugą połowę dnia. Mogą pojawić się burze

Z zachodu nad Polskę wkracza niż, który przyniesie opady deszczu i ochłodzenie. Jak przekazał synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik, "po południu w całym kraju zachmurzenie będzie umiarkowane z przelotnymi opadami deszczu na południowym wschodzie". - Dodatkowo na zachodzie mogą pojawić się burze - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radio kierowców pogoda prognoza pogody prognoza IMGW deszcz burze burza

ALERTY POGODOWE Pogoda: czekają nas intensywne opady deszczu. Sprawdź, gdzie obowiązują alerty IMGW

Z informacji przekazanych przez Ilonę Bazyluk, synoptyk IMGW, wynika, że w środę po południu możemy spodziewać się całkowitego zachmurzenia na południu kraju. Tam też spadnie najwięcej deszczu. Dodała, że dla południowych powiatów województw dolnośląskiego i opolskiego wydano ostrzeżenie przed intensywnymi opadami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony prognoza prognoza pogody pogoda IMGW deszcz

PROGNOZA POGODY Pogoda: deszczowa i pochmurna aura nad Polską. Sprawdź prognozę IMGW na piątek

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek ma być deszczowo niemal w całym kraju z wyjątkiem północno-wschodnich krańców. Miejscowe przejaśnienia mają się jednak pojawiać w ciągu dnia na zachodzie i południu Polski. Najbliższe dni upłyną pod znakiem gwałtownych zjawisk atmosferycznych, a ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie się nieznacznie wahać.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radio kierowców prognoza pogody pogoda prognoza IMGW deszcz burze mgła regiony

PROGNOZA POGODY W czwartek możliwe przelotne deszcze i burze w całym kraju. Sprawdź prognozę IMGW

W czwartek jeszcze względnie spokojnie będzie w północno-wschodniej Polsce. Tam zachmurzenie umiarkowane i bez opadów. Z kolei najgorszej sytuacji można się spodziewać w północno-wschodniej części Polski. To jednak dopiero zapowiedź pogodowych zawirowań, które czekają nas jeszcze w tym tygodniu. Najbliższe dni upłyną bowiem pod znakiem gwałtownych zjawisk atmosferycznych. W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prognoza prognoza pogody pogoda

PROGNOZA POGODY Pogoda: ciepły poniedziałek. W nocy w części kraju możliwe przymrozki

Szymon Ogórek, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB, przewiduje, że pogodna w poniedziałek będzie podobny do ostatnich kilku dni. Słoneczna aura utrzyma się do czwartku, który przyniesie diametralne zmiany. Możemy się wtedy spodziewać znacznego spadku temperatur i ostrych opadów deszczu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza pogody prognoza IMGW słońce deszcz społeczeństwo

Moody's obniża prognozy rozwoju dla krajów G20. Globalne perspektywy "zdecydowanie negatywne"

Agencja ratingowa Moody's obniżyła krajom G20 prognoz dotyczące wzrostu gospodarczego. W tym roku realny PKB w tej grupie wyniesie średnio 2,5 proc., a w 2023 r. 2,1 proc. Chociaż globalne perspektywy są "zdecydowanie negatywne", dane wskazują na "rodzącą się stabilizację".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA G20 wzrost gospodarczy prognoza agencja ratingowa łańcuch dostaw produkcja inflacja

"Zoe" to pierwsza nazwana fala gorąca w historii

Od lat swoje nazwy otrzymują huragany, cyklony czy burze tropikalne. Naukowcy zaproponowali, by nazywać również fale upałów, co ma pomóc w edukacji nt. skutków takich zjawisk i sposobów radzenia sobie z nimi. Pierwsza swoją nazwę otrzymała fala gorąca, która dotknęła Sewillę. Zoe grzała Hiszpanów od 24 do 27 lipca 2022 r. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pogoda upały fala upałów Kamil Jasieński prognoza Weronika Puszkar

ALERTY POGODOWE Pogoda: przed nami burzowy wieczór. Sprawdź, jakie ostrzeżenia IMGW obowiązują

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw południowych, centralnych i północno-wschodnich. Ponadto obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla województwa dolnośląskiego, gdzie do jutra może spaść od 25 do 40 litrów wody na metr kwadratowy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radio kierowców IMGW pogoda prognoza pogody prognoza alert pogodowy alert hydrologiczny burza deszcz wiatr społeczeństwo

ALERT POGODOWY Uwaga! Gwałtowne burze nadciągają nad Polskę. RCB oraz IMGW ostrzegają

Piątek będzie słoneczny i nadal upalny. W związku z tym, RCB oraz IMGW wydały ostrzeżenia zarówno przed upałami, jak i przed gwałtownymi burzami, które mają się pojawić na zachodzie kraju. Jak mówił wcześniej Informacyjnej Agencji Radiowej synoptyk IMGW Jakub Gawron, miejscami będą one przybierać na gwałtowności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza prognoza pogody burze słońce chmury Radio kierowców społeczeństwo IMGW rcb alert pogodowy