X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Polacy a bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 12:00
Aż 19,7 proc. respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym na zlecenie firmy Trend Micro przechowuje hasła na smartfonach lub tabletach.
Polacy a bezpieczeństwo urządzeń mobilnych
Foto: Glow Images/East News

Sprzedaż urządzeń przenośnych rośnie lawinowo, a użytkownicy chętniej i odważniej wykorzystują ich rozmaite funkcjonalności. Instytut Gartnera prognozuje, że w 2013 roku w ręce konsumentów na całym świecie trafi 1,2 mld nowych smartfonów i tabletów[1].

Użytkowników tego typu urządzeń przybywa również w Polsce. Według badania agencji SW Research przeprowadzonego na zlecenie firmy Trend Micro na grupie losowo wybranych ośmiuset internautów w wieku 18-65 lat, niemal 58 proc. respondentów korzysta z urządzeń przenośnych, tj. smartfonów lub tabletów. Nieco częściej po te mobilne nowinki technologiczne sięgają mężczyźni (61,2 proc.) niż kobiety (54,5 proc.). Częstotliwość korzystania z tego sprzętu zależy także od wieku użytkownika. Najbardziej aktywna jest grupa wiekowa 18-24 (65,3 proc.) oraz 35-44 (65,5 proc.). Rzadziej smartfona lub tabletu używają osoby po 45 roku życia, ale nadal stanowią one silną grupę konsumentów (47,7 proc.). Badanie przeprowadzone było metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych.

Jakie dane przechowujemy na urządzeniach mobilnych?

Dopóki na urządzeniach mobilnych przechowujemy filmy czy muzykę, zagrożenie nie jest duże. Jednak wyniki wspomnianego wyżej badania jasno wskazują, że smartfon czy tablet to wygodne miejsce do zapisywania prywatnych zdjęć lub dokumentów oraz danych kontaktowych. 78,1 proc. ankietowanych przechowuje na swoim mobilnym urządzeniu także dane dostępowe do poczty elektronicznej lub kont na profilach społecznościowych, 36,3 proc. prywatne notatki i pliki tekstowe, a 19,7 proc. – hasła.

 „Właściciele smartfonów lub tabletów jeszcze nie są w pełni świadomi tego, na jakie niebezpieczeństwa mogą być narażone ich urządzenia. Wielu użytkowników zapisuje na nich numery PIN do kont bankowych lub prowadzi poufną korespondencję mailową zapominając, że bez odpowiedniego zabezpieczenia sprzęt staje się łatwym obiektem ataku cyberprzestępców. Włamania na profile na portalach społecznościowych lub kradzież pieniędzy z kont bankowych są dziś bardzo powszechne, coraz częściej dochodzi do nich za pomocą zaatakowanych urządzeń mobilnych” – mówi Rik Ferguson, Global VP Security Research w Trend Micro.

Cyberprzestępcy wykorzystują naszą naiwność i ciekawość, co często skutkuje pobraniem złośliwego oprogramowania, które może dostarczyć hakerom informacje o nas czy o firmie, w której pracujemy. Mogą też doprowadzić do tego, że urządzenia mobilne będą wysyłać niewidoczne dla nas drogie wiadomości. Dlatego należy pamiętać o konfigurowaniu swoich urządzeń mobilnych oraz instalowaniu programów chroniących dane.

Kilka praktycznych porad

Zamiar wykorzystania oprogramowania zabezpieczającego urządzenia mobilne w najbliższej przyszłości deklaruje aż 75 proc. respondentów, co świadczy o rosnącej świadomości konsumentów i zainteresowaniu Polaków tą kwestią. By skutecznie chronić swoje dane ze smartfona lub tabletu wystarczy stosować się do kilku wskazówek:

 • Zawsze zabezpieczaj urządzenie hasłem
 • Korzystaj tylko z oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji
 • Sprawdzaj wydawcę i reputację każdej aplikacji, którą ściągasz
 • Kiedy instalujesz aplikacje, sprawdź jakich pozwoleń od Ciebie żąda
 • Zainstaluj program chroniący urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem
 • Kiedy łączysz się z publiczną siecią bezprzewodową, odznacz pole „automatycznych połączeń w przyszłości”. Opcja ta może sprawić, że Twój telefon będzie automatycznie łączyć się z pobliskimi sieciami o podobnej nazwie, co może być groźne dla Twoich danych.

Trend Micro prezentuje również film Cyberprzestępcy celują w mobilnych – materiał edukacyjny pokazujący to, w jaki sposób zwykły smartfon może zostać przekształcony w urządzenie szpiegujące, zdolne do kradzieży nawet poufnych danych.

Podsumowanie wyników badania i metodologia

 • Ponad połowa (57.8 proc.) respondentów odpowiedziała, że korzysta z urządzeń mobilnych, tj. smartfonów lub tabletów,
 • Aż 19,7 proc. badanych przyznało, że przechowuje na urządzeniach przenośnych hasła do prywatnych kont,
 • 78,1 proc. ankietowanych przechowuje na swoim mobilnym urządzeniu dane dostępowe do poczty elektronicznej lub kont na profilach społecznościowych,
 • 36,3 proc. pytanych odpowiedziało, że na smartfonie lub tablecie przechowuje prywatne notatki i pliki tekstowe,
 • 75 proc. respondentów deklaruje, że w najbliższym czasie ma zamiar wykorzystać oprogramowanie zabezpieczające urządzenie mobilne
 • Badanie zostało przeprowadzone przez agencję SW Research na zlecenie firmy Trend Micro w lutym 2013 roku,
 • Do przeprowadzenia badania wykorzystano metodę internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych. Badaniem objęto łącznie 800 panelistów StudentsWatch.pl w wieku 18-65 lat.autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Bezpieczne wakacje ze smartfonem

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 09:00
Tradycyjną mapę i przewodniki pakowane do wakacyjnego bagażu coraz częściej zastępują aplikacje zainstalowane na naszych smartfonach i tabletach. Odpowiednie oprogramowanie przydatne będzie nie tylko do czerpania informacji na temat miejsc, które chce zwiedzić podróżujący. Sprytne aplikacje pomocne będą przy zakupie biletu, radzeniu sobie z „jet lagiem”, ale także w lokalizacji najbliższego szpitala i polskiej placówki dyplomatycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trend Micro: raport zagrożeń 1Q 2013

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 08:32
Właśnie ukazał się przygotowany przez Trend Micro raport dotyczący zagrożeń w pierwszym kwartale 2013 – Security Roundup Report.
rozwiń zwiń