X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Groźny trojan atakuje system Linux

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 06:11
Firma antywirusowa Doctor Web informuje o nowym trojanie Linux.Hanthie, który umożliwia cyberprzestępcom wykradanie danych użytkownikom komputerów z systemem Linux. Według analityków Doctor Web, trojan ten potrafi przy tym unikać detekcji przez oprogramowanie antywirusowe.
Groźny trojan atakuje system Linux

Nowy trojan – znany również jako „Hand of Thief” („Ręka Złodzieja”) – zdążył już zyskać sporą popularność na tajnych forach dla hakerów, na których można spotkać wiele ofert sprzedaży tego złośliwego oprogramowania. Linux.Hanthie to trojan typu backdoor, który raz uruchomiony, dodaje się do rutynowej procedury uruchamiania komputera, nie wymagając przy tym uprawnień administratora.

  • Oprócz standardowych procedur (takich jak instalowanie się na zaatakowanej maszynie czy wszczepianie własnego kodu do uruchamianych procesów), trojan ten posiada również dodatkowy moduł. Służy on do przechwytywania danych (tzw. grabber) i osadzany jest zarówno w popularnych przeglądarkach (Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera), jak i w tych działających tylko w systemie Linux (Chromium i Ice Weasel). Funkcjonalność ta umożliwia rejestrowanie danych wprowadzanych przez użytkownika, m.in. na stronach banków czy w systemach płatności, i wysyłanie ich do cyberprzestępców.
  • Trojan ten potrafi również reagować na kilka komend – służą one przestępcom do uruchamiania na zainfekowanym komputerze przydatnych im funkcji sieciowych (serwer proxy, port scanner) i do zarządzania samym wirusem (dokonania jego update’u lub samousunięcia z zainfekowanej maszyny). Bieżąca wersja Linux.Hanthie nie posiada mechanizmów samokopiowania, dlatego twórcy trojana w swoich publikacjach na forach hakerskich rekomendują rozpowszechnianie go z wykorzystaniem metod inżynierii społecznej. Trojan może pracować na różnych dystrybucjach Linuxa, w tym na Ubuntu, Debianie oraz Fedorze i wspiera osiem typów środowisk graficznych, w tym GNOME i KDE.
  • Linux.Hanthie posiada specjalne mechanizmy utrudniające wykrycie go. Po uruchomieniu się, blokuje on dostęp do adresów hostów z aktualizacjami i plikami instalacyjnymi programów antywirusowych. Trojan ten zawiera także funkcje przeciwdziałające jego uruchomieniu i analizie w środowisku wirtualnym, aby utrudnić w ten sposób odtworzenie go przez innych twórców złośliwego oprogramowania czy audytorów bezpieczeństwa.


W związku z zagrożeniem ze strony nowego złośliwego oprogramowania, Doctor Web zaleca wszystkim administratorom urządzeń z systemem Linux sprawdzenie ich pod kątem tego zagrożenia.

Sygnatura trojana Linux.Hanthie została dodana do bazy wirusów Dr.Web, dzięki czemu jest on skutecznie wykrywany i usuwany z zainfekowanego systemu z zainstalowanym oprogramowaniem antywirusowym Dr. Web. Jedną z metod na usunięcie wymienionego wyżej trojana jest skorzystanie z darmowego narzędzia Dr.Web LiveCD.autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Rozmiar nie ma znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 13:26
Bezpieczeństwa IT nie powinno rozpatrywać się pod kątem rozmiaru. Grupa hakerów może liczyć setki tysięcy członków rozsianych po całym świecie, jak np. anonymous, lub tylko kilka osób, jak to miało miejsce w przypadku twórców ataku Eurograbber wymierzonego przeciwko bankom w 2012 roku. W obu przypadkach straty dla ofiar ataków są jednakowo dotkliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szpiegować urządzenia Apple

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 13:08
Programy typu spyware umożliwiają przestępcom pozyskanie takich informacji jak: SMS-y, historia połączeń, współrzędne GPS, kontakty czy zdjęcia. I choć aplikacje te mogą działać tylko na urządzeniach, w których zmodyfikowany został oryginalny system operacyjny (jailbreak), to firma Doctor Web zwraca uwagę na przestępców, którzy sami dokonują takich ataków, korzystając z naszej nieuwagi i chwilowego fizycznego dostępu do urządzenia.
rozwiń zwiń