Nowe Technologie

2014: dane ponad wszystko

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 10:21
Firmy produkujące lub zbierające coraz więcej danych zorientowały się, że same nie podołają przechowywaniu danych mnożących się w postępie geometrycznym.
2014: dane ponad wszystko
Foto: glowimages.com

Wartość biznesowa informacji masowej cały czas rośnie. Dzieje się tak gdyż, zaawansowane narzędzia do analizy danych masowych odpowiadają na wiele pytań dotyczących preferencji, realnych potrzeb i sposobu ich realizacji przez klienta. Rzecz dotyczy każdego typu biznesu i powoduje, że systemy przechowywania danych są elementem powszechnych strategii informatycznych.  Wchodzący internet rzeczy połączy za chwilę w skali globalnej przedmioty wymieniające pomiędzy sobą oraz repozytorium strumienie danych. Okaże się, że samochód, lodówka, telewizor, inteligentny dom czy rower stanowią część połączonego ekosystemu świata i bez modułu Wi-Fi oraz aktywnej karty SIM, przedmioty te są nie w pełni sprawne.

  • Raport Gartnera (Predicts 2013: Security Solutions) jest jednoznaczny: przetwarzanie w modelu cloud computing jest obecnie najdynamiczniej rozwijająca się technologią, która do 2015 obejmie 10 proc. wszystkich usług ICT. W ich obrębie przetwarzanie danych masowych zaczyna żyć własnym życiem. Analitycy sądzili, że przetwarzanie, gromadzenie i analiza danych w skali globalnej będzie dotyczyć wyłącznie wybranych sektorów gospodarki. Okazuje się jednak, że big data jest problemem nie tylko korporacji.

Repozytorium w chmurze

Technologia lokalnego przechowywania ma szereg ograniczeń i coraz częściej stosują ją tylko małe firmy. Średnie firmy już zrozumiały, że każde repozytorium lokalne jest ułomnym miejscem gromadzenia danych krytycznych firmy. Koszt jednostkowego przechowania w oparciu o własną infrastrukturę rośnie, ale nie wystarczy już kupić odpowiedniej liczby dysków SATA lub SSD, aby zapisywać kolejne partie danych. Problemy techniczne i awarie, koszty fizycznego przechowywania i trwałość nośników powodują, że wielka wartość, jaką są dane masowe o zachowaniach, mobilności i preferencjach milionów użytkowników, są przenoszone do chmury.

  • Wg badania PMR, polskie firmy sektora MŚP w 2012 wskazały, że czynnikiem decydującym w 31 proc. o wyborze chmury były oszczędności oraz wzrost rynku mobilnego internetu – w 29 proc. Wskazano też na bezpieczeństwo (19 proc.) oraz rosnący problem big data (10%).
  • Wg prognoz ICD, już w 2015, łączne wydatki na przechowywanie danych w chmurze sięgną 22,6 miliarda dolarów. W tym rosnącym biznesie, główna korzyść to bezpieczeństwo oraz dostosowanie wynikające ze zróżnicowania samej technologii przechowywania danych. Ponadto, za cloud storage płaci się za faktycznie wykorzystaną przestrzeń wirtualną a dane są dostępne z każdego miejsca, w tym na urządzeniach mobilnych. Repozytoria chmurowe są skalowalne on-line, co oznacza, że wykorzystuje się tylko faktycznie potrzebną przestrzeń bez konieczności kupowania „na zapas”.

I najważniejsze: bezpieczeństwo jest problemem kontraktowym przeniesionym na usługodawcę.  Decydując się na korzystanie z chmury publicznej, użytkownik przyjmuje techniczne i prawne zasady działania dostawcy publicznego. W publicznym modelu chmury najważniejszą sprawą będą niskie koszty infrastruktury, np. zasobu pamięci, zaś na drugim miejscu ryzyko oraz bezpieczeństwo. Firma, która musi przechowywać dane na własnym terenie, np. bank korzysta z własnej – prywatnej chmury, reszta zaś będzie tworzyła chmury hybrydowe.

Hybryda mobilna

Chmura hybrydowa to model przyszłości. Jej przewagą jest wykorzystanie najlepszych elementów poszczególnych rozwiązań: chmury prywatnej i publicznej. Szczególnie big data jest skazane na korzystanie z rozwiązania hybrydowego. Hybryda udostępnia w części prywatnej użytkownikom mobilnym m.in. te oprogramowania, których nie można przechowywać w rozwiązaniu publicznym lub przestrzeń dyskową na dane oraz w części publicznej - gwarantuje dostęp użytkownika do danych masowych niewrażliwych.  Wszystko to dostępne zdalnie i generujące coraz więcej, i więcej, danych.

Wnioski wyciągane z big data ułatwiają biznes i czynią go bardziej konkurencyjnym. Dla użytkownika końcowego oznacza to spadające ceny. I tylko taki trend się liczy.

Autor jest redaktorem naczelnym magazynu ITReseller.autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Chmura dla internetu rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 14:00
Lokalne repozytoria danych już nie wystarczą. Firmy produkujące lub zbierające coraz więcej danych zorientowały się, że same nie podołają przechowywaniu danych mnożących się w postępie geometrycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2014: rewolucja analityków

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 09:18
Najważniejsze miejsca wśród potrzeb użytkowników ICT zaczynają zajmować analitycy. Potrzeba prawidłowego wykorzystania zasobów informacyjnych oraz trafnego sprecyzowania przyszłych wyzwań firmy staje się kluczem do egzystencji biznesu: wielkiego, średniego oraz małych przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń