X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Cisco Global Cloud Index: najważniejszy ruch w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 11:49
Wyniki trzeciej edycji badania Cisco Global Cloud Index (2012-2017) pokazują, że roczny globalny ruch danych w chmurze – czyli najszybciej rosnąca składowa ruchu w centrach danych – wzrośnie 4,5-krotnie z 1,2 zettabajtów w roku 2012 do 5,3 zettabajtów w roku 2017, przy średnim rocznym wzroście na poziomie 35 proc. Cisco przewiduje, że globalny ruch w centrach danych wzrośnie w omawianym okresie 3-krotnie i w roku 2017 wyniesie 7,7 zettabajtów.
Cisco Global Cloud Index: najważniejszy ruch w chmurze

Jeden zettabajt to miliard terabajtów. Dla porównania, 7,7 zettabajtów odpowiada:

 • 107 bilionom godzin streamingu muzyki, czyli równowartości ciągłego streamingu muzyki przez 1,5 roku przez całą populację globu w roku 2017.
 • 19 bilionom godzin telekonferencji w sieci, czyli równowartości 14 godzin codziennych telekonferencji odbywanych w sieci przez wszystkich pracowników świata w roku 2017.
 • 8 bilionom godzin streamingu wideo, w jakości HD, czyli równowartości 2,5 godzin codziennego streamingu wideo HD przez całą populację globu w roku 2017.

Około 17% ruchu w centrach danych generować będą użytkownicy końcowi korzystający z chmury przy przeglądaniu stron internetowych, oglądaniu treści wideo online czy korzystaniu z portali społecznościowych – za pośrednictwem różnego rodzaniu urządzeń podłączonych do sieci.

Pozostała część ruchu w centrach danych nie jest generowana przez użytkowników końcowych, lecz przez obciążenia w samych centrach danych i chmurze obliczeniowej podczas operacji zupełnie  niewidocznych dla zwykłego użytkownika. Cisco przewiduje, że w latach 2012 – 2017 około 76% ruchu generowanego przez centra danych pozostanie wewnątrz nich – ruch ten związany jest z operacjami magazynowania, tworzenia i przetwarzania danych w zwirtualizowanych środowiskach. Kolejne 7% ruchu w centrach danych odbywać się będzie pomiędzy poszczególnymi centrami, głównie wskutek operacji replikowania danych oraz aktualizacji systemów i oprogramowania.

Informacje o badaniu

 • Badanie Cisco Global Cloud Index (2012 – 2017) przeprowadzono, aby oszacować wzrost globalnego ruchu IP dla centrów danych i chmury oraz zidentyfikować trendy, jakim podlega. Badanie stanowi doskonałe uzupełnienie dla istniejących opracowań, przedstawiających ruch w sieci i rzuca nowe światło na coraz wyraźniej rysujące się trendy wpływające na centra danych i chmurę. Badanie z roku na rok zyskuje na znaczeniu w miarę, jak sieci i centra danych stają się coraz bardziej połączone w oferowaniu usług chmurowych.
 • Badanie zawiera prognozę zmiany obciążeń w centrach danych, pokazującą ich przesunięcie z tradycyjnych ku zwirtualizowanym serwerom chmurowym.
 • Cisco Global Cloud Index powstaje w wyniku modelowania i analizy różnorodnych pierwszo- i drugorzędnych źródeł, w tym 40-terabajtowych próbek z centrów danych znajdujących się w różnych miejscach globu na przestrzeni ostatnich lat, a także rezultatów ponad 90 milionów testów sieciowych przeprowadzonych w ostatnich dwóch latach oraz niezależnych raportów i badań rynkowych.

Najważniejsze wnioski z badania

 • Globalny ruch w centrach danych zwiększy się trzykrotnie do roku 2017 – Cisco przewiduje, że roczny globalny ruch w centrach danych wzrośnie z 2,6 zettabajtów w roku 2012 do 7,7 zettabajtów w roku 2017, co przekłada się na średni roczny wzrost na poziomie 25 proc.
 • Globalny ruch danych w chmurze będzie rósł szybciej niż całkowity globalny ruch w centrach danych – Rosnąca popularność usług chmurowych napędza wzrost ruchu w chmurze i sprawia, że jest on większy niż wzrost ruchu w centrach danych. Ten pierwszy w latach 2012-2017 wzrośnie 4,5-krotnie (średnio o 35 proc. rocznie), podczas gdy ten drugi trzykrotnie (średnio o 25 proc. rocznie).
 • Globalny ruch danych w chmurze będzie stanowił ponad 2/3 całkowitego globalnego ruchu w centrach danych – udział ruchu danych w chmurze w całkowitym globalnym ruchu w centrach danych wzrośnie z 46 proc. w roku 2012 (98 eksabajtów miesięcznie lub 1,2 zettabajtów rocznie) do 69 proc. w roku 2017 (443 eksabajty miesięcznie lub 5,3 zettabajtów rocznie).
 • Wzrost ruchu danych w chmurze w poszczególnych regionach świata:
  • Bliski Wschód i Afryka zanotują największą stopę wzrostu ruchu w chmurze w latach 2012-2017.
  • W roku 2012 największy ruch w chmurze generowały nastepujące regiony: Ameryka Północna (469 eksabajtów rocznie), Azja i Pacyfik (319 eksabajtów rocznie) i Europa Zachodnia (225 eksabajtów rocznie).
  • W roku 2017 największy ruch w chmurze nadal generować będzie Ameryka Północna (1,886 zettabajta rocznie), przed regionem Azji i Pacyfiku (1,876 zettabajtów rocznie) i Europą Zachodnią (770 eksabajtów rocznie).
 • W latach 2012-2017 obciążenia centrów danych wzrosną 2,3-krotnie; obciążenia w chmurze wzrosną 3,7-krotnie
  • W roku 2012 39 proc. żądań przetwarzano w chmurze, podczas gdy pozostałe 61 proc. w tradycyjnych centrach danych.
  • Rok 2014 będzie pierwszym, kiedy większość żądań będzie przetwarzanych w chmurze (51 proc.).
  • W roku 2017, 63 proc. obciążeń będzie przetwarzanych w chmurowych centrach danych, zaś 37 proc. – w tradycyjnych.autor: Jan Petersen/Cisco

Czytaj także

Chmura dla internetu rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 14:00
Lokalne repozytoria danych już nie wystarczą. Firmy produkujące lub zbierające coraz więcej danych zorientowały się, że same nie podołają przechowywaniu danych mnożących się w postępie geometrycznym.
rozwiń zwiń