Nowe Technologie

CloudOS: Chmura dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 22:28
Microsoft przedstawił spójną wizję rozwiązań do budowy chmury każdego rodzaju – publicznej, prywatnej i hybrydowej. CloudOS - jak firma z Redmond nazywa swoje środowisko chmurowe - bazuje na Windows Server 2012 R2, System Center i Windows Azure.
CloudOS: Chmura dla wszystkich
Foto: Glow Images/East News

Założeniem CloudOS jest ujednolicenie mechanizmów obsługi chmury niezależnie, w którym scenariuszu jest uruchamiania.  Koncepcja pozwala na ujednolicenie trzech chmur – firmowej, dla firm hostingowych oraz publicznej opartej na Windows Azure. Wspólne mechanizmy to identyfikacja, wirtualizacja, zarządzanie i uruchamianie usług. Tradycyjnie rolą systemu operacyjnego jest tworzenie warstwy abstrakcyjnej oraz zapewnianie usług dla aplikacji. CloudOS zapewnia te możliwości na poziomie chmury, czyli staje się systemem operacyjnym dla chmur.

Spójny interfejs

Spójność widać także w interfejsie zarządzania i uruchamiania usług.  Budowa chmury prywatnej w firmie w oparciu o rozwiązanie firmy Microsoft została znacznie ułatwiona dzięki rozwiązaniom zawartym w Windows Server 2012 R2.  Na potrzeby własnej organizacji albo firmy hostingowej można w oparciu o narzędzie Microsoft uruchomić kompletne środowisko chmurowe pozwalające na szybkie uruchamianie wirtualnych maszyn, stron webowych, baz SQL, sieci wirtualnych oraz innych usług z wykorzystaniem panelu administracyjnego znanego z Windows Ażurek. Dodatkowo mamy możliwość integracji z chmurą publiczną i uruchomienia mechanizmów replikacji i backupu.

Drugie wydanie

Drugi release Windows 2012 oferuje rozszerzenia w zakresie przechowywania danych oraz w warstwie sieciowej. W zakresie rozwiązań storage Microsoft wprowadził do swojego systemu technologię Automated Tiering, która pozwala na automatyczne decydowanie, które pliki są najczęściej używane. W zależności od częstotliwością dostępu do nich, system decyduje o umieszczeniu ich na odpowiednich mediach – najczęściej odczytywane – dyski SSD, inne na tradycyjnych dyskach. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie szybkości pamięci masowych przy jednoczesnej kontroli kosztów. Kolejną nowością wbudowaną w Windows Server 2012 R2 jest reduplikacja, która może przyczynić się do poważnych oszczędności w przypadku wykorzystywania Virtual Hard Disk w środowiskach wirtualnych. Bardzo często pliki VHD zawierają identyczne systemy operacyjne i aplikacje, deduplikacja redukuje więc znacznie ich zapotrzebowanie na pamięć masową.

Jak twierdzi producent nowe wydanie Windows Servera przyspiesza także czas migracji działających maszyn wirtualnych. Jedną z technik jest kompresja obrazu na maszynie źródłowej i jej dekompresja na maszynie docelowej. Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie RDMA (remote direct memory access). W tym przypadku kopia wirtualnej maszyny przenoszona jest wprost z pamięci operacyjnej serwera źródłowego do pamięci serwera docelowego bez angażowania zasobów procesora. Pozwala to przyspieszyć czas tej operacji więcej niż o połowę.

Na wypadek awarii

Jednym z ciekawszych z zaprezentowanych rozwiązań jest usługa Hyper-V Recovery Service. Można dzięki niej uruchomić backup wielu wirtualnych maszyn na wypadek awarii. W przypadku awarii usługa automatycznie przekierowuje ruch do maszyn wirtualnych w lokalizacji zapasowej.  

Obie lokalizacje mogą znajdować się u klienta lub jedna z nich w chmurze publicznej Ażurek. Sama usługa uruchomiona jest w Azure z uwagi na niezawodność rozwiązania – ponieważ odpowiada za przekierowanie ruchu nie może być zlokalizowana w jednej z lokalizacji produkcyjnych, które mogą ulec awarii. 

Również w zakresie dostosowania bazy danych SQL Server do wymagań stawianych przez środowiska chmurowe Microsoft zapowiedział szereg usprawnień, szczególnie na polu wydajności.

Windows 2012 R2 i System Center 2012 R2 będą dostępne komercyjne na koniec roku a SQL Server 2014 na początku 2014 roku. Wersje testowe pojawią się już w końcu czerwca.

 

 autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Microsoft: MŚP korzysta masowo z chmury

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 12:13
Z nowego badania, przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez Ipsos MORI wśród małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Europie wynika, że średni poziom wykorzystania cloud computing wśród MŚP w Europie Środkowo Wschodniej* (w tym w Polsce) jest znacznie wyższy niż w Europie Zachodniej. Badanie pokazuje również, że młode firmy** zdecydowanie bardziej optymistycznie patrzą w swoją najbliższą przyszłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

vCloud Hybrid Service

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 02:15
VMware zaprezentował vCloud Hybrid Service, chmurę obliczeniową IaaS (Infrastruktura jako usługa), dostarczaną i obsługiwaną przez VMware, zbudowaną na niezawodnych fundamentach VMware vSphere.
rozwiń zwiń