Nowe Technologie

Mobilność bez kompromisów?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 11:00
Już 30% polskich internautów powyżej 15 roku życia ma tablet, a 20% planuje kupić urządzenie tej kategorii – pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie polskiego oddziału Microsoft.
Mobilność bez kompromisów?

Użytkowników cieszy mobilność tych urządzeń, ale zauważają już, że tablet powinien służyć nie tylko do rozrywki i konsumpcji treści, ale też pracy. W pełni funkcjonalną alternatywę stanowią tablety PC z Windows 8.1, których oferta na polskim rynku znacząco się poszerzyła.

Badanie „Rynek tabletów w Polsce”* przeprowadzone na zlecenie polskiego oddziału Microsoft w październiku 2013 r. pokazuje, że dla 91% użytkowników tabletów największym atutem tabletów jest ich mobilność, która umożliwia korzystanie z urządzenia w każdej sytuacji. Mała waga (71%) oraz alternatywa dla komputera przy przeglądaniu zasobów sieci (71%) pozwalają na szybki dostęp do informacji – nawet w biegu. Wśród innych zalet respondenci wskazywali niewielkie wymiary (61%), poręczność (58%), wytrzymałość baterii (48%) i użyteczność aplikacji (33%).

Użytkownicy są jednak również świadomi niedoskonałości tej kategorii urządzeń: 40% wskazuje brak możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych, kolejne 40% - brak zabezpieczeń antywirusowych, 33% - brak profesjonalnego programu biurowego, 27% - brak kontroli rodzicielskiej. Problemem jest również brak możliwości personalizacji pulpitu czy możliwości utworzenia kilku kont użytkowników, co zyskuje na znaczeniu, gdy spojrzymy na dodatkowe dane - wśród użytkowników tabletów większość (91%) wskazuje, że w ich gospodarstwie domowym jest jeden tablet, z którego wymiennie korzysta cała rodzina.

W pełni funkcjonalną alternatywę stanowią tablety PC z Windows 8.1. Wraz z październikową premierą najnowszej wersji systemu operacyjnego od Microsoft wielu producentów elektroniki zaprezentowało nowe urządzenia w tym segmencie.

„Do tradycyjnych tabletów coraz częściej przypina się łatkę gadżetu. Tymczasem w tabletach PC udało się połączyć pełną mobilność ze wszystkimi zaletami pełnej wersji systemu operacyjnego, a co za tym idzie – dostępu do całego ekosystemu aplikacji i usług” – mówi Łukasz Foks z polskiego oddziału Microsoft.

Wyniki badania pokazują również, iż zdecydowane pierwszeństwo podczas zakupu tabletu ma cena oraz czas pracy urządzenia. Ważnym czynnikiem jest również przekątna ekranu, gdzie wśród użytkowników królują wyświetlacze 7- (42%) i 10-calowe (30%). Również w tym obszarze oferta tabletów PC odpowiada potrzebom klientów.

„Tegoroczna jesień stała się sezonem premier tabletów PC od wielu producentów, co oznacza szeroką rozpiętość cenową i technologiczną dostępnych w sprzedaży urządzeń. Każdy może coś dla siebie znaleźć i mieć pewność, że nawet urządzenia z segmentu ekonomicznego pozwolą mu swobodnie pracować, czego znakomitym przykładem jest niezwykle popularny Asus T100” – dodaje Foks.

Tablety PC, czyli urządzenia z Windows 8.1, pozwalają w pełni wykorzystać możliwości systemów Microsoft, nie tylko do konsumpcji treści, ale i ich tworzenia. Oferują interfejs dotykowy, ale i tradycyjne narzędzia, jak klawiatura i myszka, dzięki czemu użytkownik może wybrać tryb pracy w zależności od preferencji i sytuacji. Ponadto można na nich zainstalować wszystkie programy, które działają na laptopach, włącznie z programami magazynowymi, księgowymi, czy sterownikami drukarek. Przez wbudowane porty takie jak USB, mini USB czy HDMI, tablety PC z Windows 8.1 można podłączyć do drukarki i wielu innych zewnętrznych urządzeń. Wymiary mniejsze od standardowego laptopa powodują, że łatwo można zabrać go ze sobą w podróż. Z kolei długi czas pracy na baterii – nawet do 10 godzin, pozwala na wykonywanie zadań przez cały dzień bez podłączenia do ładowarki np. w czasie lotu.

*) Badanie zostało przeprowadzone przez Brainlab w dniach 2 – 7 października 2013 r. na reprezentatywnej grupie 530 internautów.autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Jak pracować mobilnie?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 21:27
Na przestrzeni ostatnich 20 lat byliśmy świadkami rewolucji technologicznej bez precedensu. Od epoki wynalazku pana Bella przeszliśmy do ery internetu, komunikatorów, chmury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Microsoft: polskie MŚP popierają pracę zdalną

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 10:54
WG badanie IPSOS Mori najbardziej zainteresowanym sektorem w rozwijaniu pracy zdalnej są małe i średnie przedsiębiorstwa. Szacuje się, iż w Polsce około 3 proc. wszystkich zatrudnionych pracuje zdalnie. Dla porównania w Europie współczynnik ten wynosi 15 proc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tablet PC do pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 08:33
Badanie „Rynek tabletów w Polsce” przeprowadzone na zlecenie polskiego oddziału Microsoft w październiku 2013 r. potwierdza tezę, iż obecnie tablety są najczęściej wykorzystywane do konsumpcji treści.
rozwiń zwiń