Nowe Technologie

Większość preferuje urządzenia mobilne

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 11:48
Wg Gartnera w 2013 roku w ręce konsumentów na całym świecie trafi 1,2 mld nowych smartfonów i tabletów. Z kolei według badania agencji SW Research przeprowadzonego na zlecenie firmy Trend Micro na grupie losowo wybranych ośmiuset internautów w wieku 18-65 lat, niemal 58 proc. respondentów korzysta z urządzeń mobilnych.
Większość preferuje urządzenia mobilne
Foto: Glow Images/East News

„Właściciele smartfonów lub tabletów jeszcze nie są w pełni świadomi tego, na jakie niebezpieczeństwa mogą być narażone ich urządzenia. Wielu użytkowników zapisuje na nich numery PIN do kont bankowych lub prowadzi poufną korespondencję mailową zapominając, że bez odpowiedniego zabezpieczenia sprzęt staje się łatwym obiektem ataku cyberprzestępców. Włamania na profile na portalach społecznościowych lub kradzież pieniędzy z kont bankowych są dziś bardzo powszechne, coraz częściej dochodzi do nich za pomocą zaatakowanych urządzeń mobilnych” – mówi Rik Ferguson, Global VP Security Research w Trend Micro.

Struktura

  • Nieco częściej po te mobilne nowinki technologiczne sięgają mężczyźni (61,2 proc.) niż kobiety (54,5 proc.). Częstotliwość korzystania z tego sprzętu zależy także od wieku użytkownika.
  • Najbardziej aktywna jest grupa wiekowa 18-24 (65,3 proc.) oraz 35-44 (65,5 proc.).
  • Rzadziej smartfona lub tabletu używają osoby po 45 roku życia, ale nadal stanowią one silną grupę konsumentów (47,7 proc.). Badanie przeprowadzone było metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych.

Jakie dane przechowujemy na urządzeniach mobilnych?

Dopóki na urządzeniach mobilnych przechowujemy filmy czy muzykę, zagrożenie nie jest duże. Jednak wyniki wspomnianego wyżej badania jasno wskazują, że smartfon czy tablet to wygodne miejsce do zapisywania prywatnych zdjęć lub dokumentów oraz danych kontaktowych. 78,1 proc. ankietowanych przechowuje na swoim mobilnym urządzeniu także dane dostępowe do poczty elektronicznej lub kont na profilach społecznościowych, 36,3 proc. prywatne notatki i pliki tekstowe, a 19,7 proc. – hasła.

Cyberprzestępcy wykorzystują naszą naiwność i ciekawość, co często skutkuje pobraniem złośliwego oprogramowania, które może dostarczyć hakerom informacje o nas czy o firmie, w której pracujemy. Mogą też doprowadzić do tego, że urządzenia mobilne będą wysyłać niewidoczne dla nas drogie wiadomości. Dlatego należy pamiętać o konfigurowaniu swoich urządzeń mobilnych oraz instalowaniu programów chroniących dane.

Kilka praktycznych porad

  • Zawsze zabezpieczaj urządzenie hasłem
  • Korzystaj tylko z oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji
  • Sprawdzaj wydawcę i reputację każdej aplikacji, którą ściągasz
  • Kiedy instalujesz aplikacje, sprawdź jakich pozwoleń od Ciebie żąda
  • Zainstaluj program chroniący urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem
  • Kiedy łączysz się z publiczną siecią bezprzewodową, odznacz pole „automatycznych połączeń w przyszłości”. Opcja ta może sprawić, że Twój telefon będzie automatycznie łączyć się z pobliskimi sieciami o podobnej nazwie, co może być groźne dla Twoich danych.

 

 



autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Urządzenia mobilne szansą administracji (na Zachodzie)

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 10:27
W tym kontekście chciałoby się powiedzieć „na wschodzie bez zmian”. Technologia mobilna powoli zostaje jednak dopuszczana do procedur urzędniczych w USA i Europie. Daje to nadzieję na polepszenie sprawności administracji, co może przełożyć się na lepszą kondycję przedsiębiorstw i jest kluczowym przykładem dla niewydolnej i drogiej administracji w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe dodatki Colorovo

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 01:00
Nową propozycją marki Colorovo jest PowerBox, czyli rodzaj przenośnej baterii, która umożliwia korzystanie z urządzeń mobilnych zwłaszcza tam, gdzie tradycyjne źródło energii nie może być wykorzystywane.
rozwiń zwiń