Polskie Radio
Section05
e-administracja

Fiskus jeszcze bardziej online. KAS: automatyzacja procesów to kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług

Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej automatyzację załatwiania spraw przez KAS. Projekt przygotowany przez resort finansów umożliwi dwustronną komunikację organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja e-administracja online Krajowa Administracja Skarbowa

Wiceprezes EBI: pogłębia się przepaść pomiędzy Europą i innymi regionami w digitalizacji gospodarki

UE odstaje od innych rozwiniętych gospodarek pod względem nadkładów na digitalizację; niezbędny jest poważny program inwestycyjny - oceniła we wtorek na Szczycie Cyfrowym ONZ w Katowicach wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Teresa Czerwińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ONZ internet Katowice cyfrowe wyklucznie bank światowy cyfryzacja biznesu e-administracja infrastruktura IT infrastruktura

16. Szczyt Cyfrowy ONZ. Premier spotka się z zastępcą sekretarza generalnego organizacji

Mateusz Morawiecki weźmie udział w ceremonii otwarcia 16. Szczytu Cyfrowego ONZ - Internet Governance Forum, IGF 2021. Podczas wydarzenia spotka się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Liu Zhenminem. Politycy poruszą m.in. tematykę cyfrową w agendzie ONZ. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka polska POLSKA cyfryzacja cyfryzacja biznesu internet ONZ Katowice cyberbezpieczeństwo regiony śląskie e-administracja Mateusz Morawiecki premier

Krzysztof Szubert: kompetencje cyfrowe, które nabyliśmy podczas pandemii pomogą nam dostosować się do rozwoju technologii

- Pandemia pokazała, że bez umiejętności posługiwania się Internetem w cyfrowym świecie, można być z niego łatwo wykluczonym. Dotyczy to edukacji, usług publicznym, e-biznesu - powiedział Krzysztof Szubert pełnomocnik rządu ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 w Katowicach w programie "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja biznesu internet ONZ cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo edukacja e-administracja wykluczenie cyfrowe

Polska chce nadawać ton w zakresie otwartych danych. Andruszkiewicz: Polacy chcą korzystać z e-usług

- Stawiamy sobie ambitne wyzwania w zakresie otwartych danych i polityki cyfrowej - powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Adam Andruszkiewicz otwierając konferencję "The Future is Data. Przyszłość to dane". Podkreślił, że wykorzystywanie m.in. otwartych danych jest motorem rozwoju współczesnych gospodarek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja e-administracja kancelaria premiera Adam Andruszkiewicz Komisja Europejska chmura obliczeniowa cyberbezpieczeństwo

E-usługi stają się codziennością. Pozwalają zweryfikować dane samochodu, autobusu oraz punkty karne kierowcy

W lipcu profil zaufany założyło prawie 600 tys. osób. To trzeci pod tym względem miesiąc w 10-letniej historii usługi. Profil zaufany jest kluczem do e-usług. Umożliwia potwierdzanie tożsamości w internecie. Dzięki temu każdy, kto go ma, sprawy urzędowe może załatwiać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA e-usługi cyfryzacja e-administracja

Już 40 proc. dorosłych Polaków założyło profil zaufany

12 milionów Polaków, czyli 40 proc. dorosłych, ma już profil zaufany - informuje KPRM. Dzięki profilowi można nie tylko potwierdzić swoją tożsamość w internecie - przydaje się w kontaktach z administracją i przy załatwianiu wielu życiowych spraw - meldunkowych, podatkowych, przy prowadzeniu firmy. Profil można za darmo założyć np. przez bankowość elektroniczną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA e-administracja

7 mln Polaków ma już profil zaufany. E-administracja rozwija się bardzo szybko

Profil zaufany, czyli klucz do e-usług, bije kolejne rekordy. Korzysta z niego już ponad 7 milionów Polaków. Dwa lata temu miało go 5 milionów osób mniej. Czym jest profil zaufany? To – mówiąc najprościej – internetowy dokument tożsamości. Nie ma formy materialnej, nie zobaczymy go ani nie dotkniemy, za to równie skutecznie co dowód osobisty w urzędzie potwierdza naszą tożsamość w internecie.
Zobacz więcej na temat:  cyfryzacja Ministerstwo Cyfryzacji e-administracja GOSPODARKA POLSKA