Polskie Radio
Section05
e-administracja

Wiele polskich rodzin wciąż nie ma dostępu do szybkiego internetu. Minister cyfryzacji: trzeba to zmienić

Planujemy przekazać największe w historii środki na dostęp do szybkiego internetu. W połowie 2023 r. mają ruszyć konkursy dla firm - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Zwrócił uwagę, że w Polsce wciąż blisko 2 mln domostw nie ma dostępu do szybkiego internetu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA cyfryzacja e-administracja e-usługi szybki internet Ministerstwo Cyfryzacji

Wojna zrujnowała ukraiński przemysł. Mimo to, kraj dynamicznie rozwija e-administrację

Rosyjska agresja doprowadziła do zdewastowania połowy ukraińskiego przemysłu, który przed wojną odpowiadał za 21 proc. PKB kraju - wyliczyli analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z szacunków Kijowskiej Szkoły Ekonomii wynika, że łączne bezpośrednie straty ukraińskiego przemysłu spowodowane wojną to 13 mld dolarów, co stanowi blisko 10 proc. PKB tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Ukraina przemysł wojna 2023 e-administracja

mObywatel będzie "jednym okienkiem". Premier: to realizacja naszego postulatu wolności

Chcemy, żeby mObywatel stał się mitycznym w czasach PO "jednym okienkiem" do załatwiania swoich spraw - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o mObywatelu, którego celem jest zrównanie dokumentów cyfrowych w tej aplikacji z dokumentami tradycyjnymi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA e-administracja e-usługi cyfryzacja kancelaria premiera Rząd RP Mateusz Morawiecki

Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach bez wychodzenia z domu? W e-Urzędzie Skarbowym to możliwe

W e-Urzędzie Skarbowym można złożyć wniosek i bezpłatnie otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort dodał, że dokument wydany w e-Urzędzie Skarbowym podpisany jest pieczęcią szefa KAS lub podpisem elektronicznym przez osobę do tego upoważnioną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA urząd skarbowy e-administracja cyfryzacja Ministerstwo Finansów Krajowa Administracja Skarbowa

Fiskus jeszcze bardziej online. KAS: automatyzacja procesów to kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług

Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej automatyzację załatwiania spraw przez KAS. Projekt przygotowany przez resort finansów umożliwi dwustronną komunikację organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja e-administracja online Krajowa Administracja Skarbowa

Wiceprezes EBI: pogłębia się przepaść pomiędzy Europą i innymi regionami w digitalizacji gospodarki

UE odstaje od innych rozwiniętych gospodarek pod względem nadkładów na digitalizację; niezbędny jest poważny program inwestycyjny - oceniła we wtorek na Szczycie Cyfrowym ONZ w Katowicach wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Teresa Czerwińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ONZ internet Katowice cyfrowe wyklucznie bank światowy cyfryzacja biznesu e-administracja infrastruktura IT infrastruktura

16. Szczyt Cyfrowy ONZ. Premier spotka się z zastępcą sekretarza generalnego organizacji

Mateusz Morawiecki weźmie udział w ceremonii otwarcia 16. Szczytu Cyfrowego ONZ - Internet Governance Forum, IGF 2021. Podczas wydarzenia spotka się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Liu Zhenminem. Politycy poruszą m.in. tematykę cyfrową w agendzie ONZ. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka polska POLSKA cyfryzacja cyfryzacja biznesu internet ONZ Katowice cyberbezpieczeństwo regiony śląskie e-administracja Mateusz Morawiecki premier

Krzysztof Szubert: kompetencje cyfrowe, które nabyliśmy podczas pandemii pomogą nam dostosować się do rozwoju technologii

- Pandemia pokazała, że bez umiejętności posługiwania się Internetem w cyfrowym świecie, można być z niego łatwo wykluczonym. Dotyczy to edukacji, usług publicznym, e-biznesu - powiedział Krzysztof Szubert pełnomocnik rządu ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 w Katowicach w programie "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja biznesu internet ONZ cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo edukacja e-administracja wykluczenie cyfrowe

Polska chce nadawać ton w zakresie otwartych danych. Andruszkiewicz: Polacy chcą korzystać z e-usług

- Stawiamy sobie ambitne wyzwania w zakresie otwartych danych i polityki cyfrowej - powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Adam Andruszkiewicz otwierając konferencję "The Future is Data. Przyszłość to dane". Podkreślił, że wykorzystywanie m.in. otwartych danych jest motorem rozwoju współczesnych gospodarek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja e-administracja kancelaria premiera Adam Andruszkiewicz Komisja Europejska chmura obliczeniowa cyberbezpieczeństwo