X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Przyszłość telefonów komórkowych

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 07:57
Banalna prognoza brzmi: smartfon, w dodatku dla każdego. Ponieważ o wartości urządzenia decydują funkcjonalności, przyszłość komórek będzie należała do dostawców: nawet nie oprogramowania ale treści dostępnych przez terminal zwany dziś smartfonem. Stawiam tezę, że przyszłość telefonów komórkowych to spersonalizowany przekaz wideo podawany za pomocą szybkiego Internetu.
Przyszłość telefonów komórkowych

Smartfon jako urządzenie staje się powoli tak banalny,  jak najnowocześniejsze nawet żelazko mające stopę z tytanu, złota i platyny jednocześnie.  Ponieważ produkcja smartfonów nie jest już zastrzeżona dla nielicznych dostawców a zaawansowane telefony może składać z klocków technologicznych, prawie każdy, urządzenie przestaje mieć znaczenie. Nie jest to dobra wiadomość dla producentów smartfonów, do grona których coraz łatwiej wejść aczkolwiek  trudniej wygenerować akceptowalną marżę. Nabywcę smartfonu interesują teraz bardziej niż marka - funkcjonalności, wśród których najbliższa przyszłość to telewizja.

Ponieważ żyjemy w wieku informacji zwizualizowanej, przekaz za pośrednictwem telefonu komórkowego oznacza mobilny dostęp do telewizji. Obecnie przekaz treści wideo opiera się głównie na platformie YouTube, dla której smartfon już jest wyłącznie terminalem. Wielki, chociaż lokalny bo amerykański sukces Apple TV, zostaje powoli powielony w innych rozwiązaniach, gdzie Internet staje się praktycznie równoprawnym kanałem transmisji z satelitą czy polskim multipleksem – modnym w związku z kończonym procesem cyfryzacji . Z raportu Global Internet Phenomena, wynika wprost że mobilne urządzenia Apple były terminalami aż dla 45 proc. internetowych przekazów plików wideo w Stanach.

Klasyczne stacje TV nie dają jednak za wygraną. Próbą połączenia internetu z nadawaniem stacjonarnym jest telewizja hybrydowa HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV), która umożliwia łączenie tradycyjnego przekazu z treściami podawanymi przez szybkie łącze internetowe.  Wszystko to na razie oferta dla siedzących przed coraz większymi ekranami. Uważam jednak, że za chwilę przekaz taki pojawi się na smartfonach, które technicznie są przygotowane do przetworzenia wysokiej jakości streamingu. Dzięki wielordzeniowym procesorom, wyświetlaczom HD oraz internetowi LTE, to smartfon stanie się najbardziej powszechnym terminalem do odbioru spersonalizowanej telewizji.

Personalizacja kluczem do odbiorcy

Nie przepadamy za klasyczną telewizją, w której nadawca decyduje co dzieje się  wdanej chwili na ekranie. Przeklinając kolejną przerwę reklamową myślimy o stacji, która nadawałaby to co preferujemy. To podejście może stanowić przełom polegający na faktycznym połączeniu preferencji widzów internetowych z przekazem telewizyjnym. W połączeniu z platformą socmediową jak Twitter czy Facebook, możemy mieć zupełnie nowy produkt: mobilną telewizję ze spersonalizowanym przekazem dostosowanym do odbiorcy.  Wg danych GUS, prawie 30 proc. polskich odbiorców ogląda telewizję i słucha radia za pośrednictwem internetu. Nadawcy muszą więc poważnie brać pod uwagę tak dużą grupę odbiorców.

Jak zatrzymać widza

Dzisiejszy przekaz telewizyjny zmuszony modelem biznesowym do współistnienia z treściami reklamowymi, dokonuje cudów aby zatrzymać widza przed ekranem. Wydaje się jednak, że przyszłość to raczej wykorzystanie faktycznych zainteresowań odbiorcy, który poprzez swoje preferencje sam skomponuje kontent, który będzie oglądał. Oznaczałoby to również korektę treści reklamowych. Skoro bowiem zainteresowania są spersonalizowane to i reklamę warto dostosować: nie opłaca się na „moim” kanale reklamować pieluszek dla niemowlaków, gdyż jestem w wieku post-reprodukcyjnym. Skoro jednak to wiemy, to okaże się, że może spersonalizowana reklama będzie miała wreszcie sens i spowoduje tak oczekiwany przez agencje kreatywne i zleceniodawców wzrost sprzedaży?

Przyszłość komórki zwanej smartfonem jest związana z konsumpcją treści. Smartfon sprawdził się wcześniej jako narzędzie z nieskończoną liczbą oprogramowań, odbierających poszczególnym niszom klientów. Po połknięciu nawigacji, aparatu fotograficznego, kamery, netbooka i stu innych urządzeń, teraz czas na telewizję. Ponieważ odbiorcy się zmieniają, zmieni się również telewizja w smartfonie. Na naszą korzyść.

Autor jest redaktorem naczelnym Magazynu ITResellerautor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Samsung zaprezentował swój smartwatch. To Galaxy Gear

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 17:30
Zachwyt, ale też kontrowersje i wątpliwości. Takie reakcje wzbudza nowe urządzenie firmy Samsung - Galaxy Gear - które łączy w sobie elementy telefonu komórkowego i zegarka.
rozwiń zwiń