Nowe Technologie

Polska krzemowa dolina rośnie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 00:00
Nazywane polską dolina krzemową centrum badawczo-rozwojowe Intela zatrudnia już ponad 1000 pracowników. Ten ponad 300-procentowy oznacza, że największym centrum badawczo-rozwojowym Intela w Europie jest właśnie Gdańsk.
Polska krzemowa dolina rośnie
Foto: Glow Images/East News

 

Gdańsk jest obecnie największym oddziałem Intela w Polsce. Skupia łącznie 95 proc. wszystkich polskich pracowników tej firmy. Duża część zatrudnionych w Gdańsku, aż 20 proc.  to osoby, które skorzystały z programów stażowych.

 

Jak do Gdańska trafiła jedna z najcenniejszych marek na świecie? W roku 1999 do Intela przyłączono firmę Olicom. W ten sposób na Wybrzeżu powstał nowy oddział amerykańskiego potentata. Na przestrzeni zaledwie kilku lat z centrum badawczo-rozwojowego rozwinął się do kompleksowego centrum badawczo-usługowego.

 

Z uwagi na fakt, że w nowych organizacjach obsługujemy całą Europę, poszukujemy osób ze zdolnościami językowymi. Prowadzimy ciągłą rekrutacje osób z biegłą znajomością języków obcych, m.in. niemieckiego, rosyjskiego czy herbrajskiego – mówi Michał Wiznerowicz, Dyrektor ds. personalnych w firmie Intel.

 

Czym obecnie zajmują się specjaliści z gdańskiego centrum?


  • Największy zespół inżynierów specjalizuje się w  dostarczaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz produktów, przeznaczonych na rynek serwerów, gdzie głównymi klientami są duże korporacje jak HP, Dell, IBM, Sun, Google, Oracle, Facebook.


  • Drugi trzon R&D stanowią eksperci zajmujący się projektowaniem, implementacją oraz walidacją sterowników grafiki trójwymiarowej dla układów graficznych zintegrowanych z procesorami Intela oraz o zespole, który tworzy i testuje oprogramowanie do kart sieciowych. Rozwiązania, nad którymi pracują polscy inżynierowie trafiają do komputerów na całym świecie.


  • Obok centrum rozwoju nowych technologii  w tym roku został uruchomiony department zarządzania usługami sprzedaży internetowej na cały rynek europejski.

  • Ponadto w Gdańsku powołano do życia jednostkę specjalizującą się w obsłudze wewnętrznych procesów personalnych w całym regionie Europy i Bliskiego Wschodu.

 

Inżynierowie Intela w Gdańsku zajmują bardzo ważne miejsce w strategii koncernu. – Niezmiennie nasi specjaliści są twórcami technologii, które pojawią się na rynku w perspektywie najbliższych 15 lat. To oni tworzą przyszłość – przekonuje Wiznerowicz.Czytaj także

Intel: 1Q2012

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 00:00
Intel Corporation ogłosił wyniki pierwszego kwartału 2012: przychody w wysokości 12,9 mld USD, zysk operacyjny 3,8 mld USD, zysk netto 2,7 mld USD i zysk na akcję (EPS) równy 53 centy.
rozwiń zwiń