X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Od salda debetowego do rat XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 00:00
Zakupy na raty bez wychodzenia z domu, wymagające jedynie kilku kliknięć i dostępne w sieci, m.in. na platformie Allegro, to rzeczywistość konsumenta na początku XXI wieku. Jednak nie zawsze było to takie łatwe. Wszystko zaczęło się od XVIII-wiecznych kupców, którzy zauważyli, że mogą zarobić więcej rozkładając płatność za sprzedawane towary na raty.
Od salda debetowego do rat XXI wieku
Foto: Glow Images/East News

 

Podstawowym problemem XVIII-wiecznych kupców było to, że tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na drogie towary, a co się z tym wiąże sprzedaż była niska. Aby zmienić panujące wówczas zasady i jednocześnie zwiększyć swoje zyski, szkocki kupiec Wiliam Hog podpisał w 1728 r. umowę z bankiem, która pozwalała mu wypłacać z rachunku więcej pieniędzy niż tam się znajdowało. Dzięki temu sprzedający mógł odroczyć płatność kupującemu, a za środki otrzymane z banku zakupić nowe towary. Tak wprowadzono bardzo popularne do dzisiaj salda debetowe (overdraft).

 

Dostęp do takiej formy pożyczkowej mieli jednak tylko  zamożni klienci banków. Biedniejsi mogli się zapożyczyć jedynie u sprzedawców, którzy z czasem umożliwili  płacenie za najdroższe towary w kilku tygodniowych ratach.

 

Zdalne pożyczki

 

Kolejną zmianę wdrożyła firma sprzedaży wysyłkowej Spiegel, która jako pierwsza wprowadziła na rynek pożyczki udzielane zdalnie, za pośrednictwem poczty. Był to pierwszy krok w stronę wygodnych rat, w kształcie znanym obecnie.

 

– Mechanizm zaproponowany przez firmę Spiegel sprawdził się i w swojej doskonalszej formie wykorzystywany jest także dzisiaj – poczta została zastąpiona przez Internet – mówi dr Michał Kisiel z Bankier.pl. – Slogan reklamowy, którym firma promowała swoje usługi – „We Trust the People – Everywhere!” – z powodzeniem mógłby funkcjonować obecnie w sieci – dodaje.

 

Papierowa technologia

 

W XX wieku zakupy ratalne były powszechnym zjawiskiem na świecie. W Polsce boom na udzielanie tego typu pożyczek rozpoczął się w latach dziewięćdziesiątych. Po długim okresie komunizmu, Polacy zaczęli masowo wykupować nowoczesny sprzęt RTV (głównie telewizory) i AGD.

 

Takie zobowiązania finansowe wymagały bardzo często poręczycieli. Problemem była także technologia. Początkowo obieg dokumentów pomiędzy firmą sprzedaży ratalnej, sklepem, a klientem był powolny, bo papierowy, co znacznie wydłużało proces przyznawania rat. Aby udzielić ich w jak najwygodniejszy sposób zaczęto zastanawiać się nad uproszczeniem procedur dla kupujących.

 

Konkurencja na rynku, zarówno rat, jak i dóbr konsumpcyjnych, spowodowała, że firmy zaczęły się prześcigać w coraz niższych cenach rat. Dużym udogodnieniem dla kupujących okazały sią raty 0%, najczęściej proponowane przez sklepy oferujące produkty RTV/AGD, zlokalizowane w sieciach handlowych.

 

Przełom XX i XXI wieku to okres pojawienia się nowego zjawiska – handlu internetowego. Wraz z pierwszymi sklepami internetowymi raty zaczęły być dostępne online. W Polsce, jako pierwszy, taką usługę zaproponował GE Money Bank. System ten nie pozostawał jednak bez wad - umowa kredytu zawierana była poprzez kuriera oraz wymagane były dodatkowe potwierdzenia telefoniczne.

 

Raty całkowicie online

 

Naturalną konsekwencją rozwoju kredytów ratalnych w Polsce było wprowadzenie w 2012 roku całkowicie internetowych rat PayU na platformie handlowej Allegro. Wszystkie formalności związane z ratami można załatwić online w kilka minut, bez podpisywania papierowej umowy i wizyty kuriera oraz bez zaświadczeń o dochodach z miejsca zatrudnienia.

 

– Sprzedający na Allegro oferowali już wcześniej opcję sfinansowania zakupów za kredyt ale te instrumenty finansowe nie są tak wygodne i proste dla kupującego jak raty PayU. – mówi Monika Radaszewska, szef Produktów Finansowych PayU SA. – Dostarczyliśmy nowe narzędzie dla internauty, który nie chce biegać z dokumentami do banku i nie musi czekać na kuriera, żeby dopełnić wymaganych przez pożyczkodawców procedur – dodaje.

 

Dotychczasowe długotrwałe procedury uzyskania pożyczki ratalnej były nie do zaakceptowania dla kupujących w Internecie i stanowiły największą barierę dla rozwoju tej formy płatności w e-handlu. Raty PayU są wygodnym rozwiązaniem umożliwiającym zakupy ratalne całkowicie online i bez zbędnych formalności. Partnerem pożyczkowym jest spółka Alior Sync, która sprawdza historię kupującego w BIK i podejmie decyzję o udzieleniu pożyczki. Jeszcze w tym roku nowa metoda płatności zostanie udostępniona również innym podmiotom.