X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Jak ograniczyć koszty przy rosnącej ilości danych?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 11:54
Rosnąca ilość danych i zagrożenia ich bezpieczeństwa przyprawiają o ból głowy nie tylko specjalistów IT.
Audio

Wykorzystywanie prywatnych urządzeń w pracy i korzystanie  z usług i aplikacji to dziś codzienna praktyka. Dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sieci firmowych to poważny problem. Potwierdza to badanie przeprowadzone wśród uczestników Cisco Forum 2014.

Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przy gwałtownym wzroście ilości gromadzonych oraz przetwarzanych danych i jednoczesnej potrzebie redukcji kosztów – to czynniki, które będą miały największy wpływ na ich firmy w perspektywie najbliższych 3 lat.

Bezpieczeństwo nade wszystko

Uczestnicy Cisco Forum uznali bezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem za czynniki, które w najbliższych latach wywrą największy wpływ na IT w ich organizacjach. Wskazała je niemal połowa specjalistów ankietowanych przez Cisco (49%). Wyniki te wpisują się w ogólnoświatowe trendy. Tegoroczne badanie Cisco Annual Security Report mówi bowiem, że poziom cyberzagrożeń jest obecnie najwyższy odkąd zaczęto je śledzić, czyli od 2000r. Wskazuje ponadto na coraz większą złożoność i wyrafinowanie zagrożeń przy jednoczesnym globalnym deficycie ponad miliona specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa IT. Eksperci Cisco podkreślają w swoim raporcie, że firmy chcąc chronić się przed cyberatakami, muszą zwracać uwagę na całe kontinuum zagrożeń. Dlatego Cisco, wzmocnione niedawnymi przejęciami firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem (np. Sourcefire), oferuje obecnie rozwiązania chroniące firmy przed, w trakcie i po ewentualnym ataku.

Coraz więcej danych – jak nad tym zapanować?

Niemal równie istotna jak bezpieczństwo w perspektywie najbliższych 3 lat będzie dla polskich specjalistów IT konieczność zmierzenia się ze wzrostem ilości gromadzonych, przetwarzanych i przesyłanych danych (na co wskazało 47% badanych podczas Cisco Forum 2014). Tu również widać, że przewidywania polskich specjalistów IT są zgodne z ogólnoświatowymi trendami. Jak bowiem wskazuje badanie Cisco Global Cloud Index, roczny globalny ruch w centrach danych wzrośnie do roku 2017 trzykrotnie, do 7,7 zettabajtów (zettabajt to miliard terabajtów).

We współczesnym świecie dane otwierają przed firmami i instytucjami zupełnie nowe możliwości jeśli chodzi o optymalizację procesów biznesowych i podejmowanie lepszych decyzji, ale także tworzenie i rozwijanie nowych, bardziej spersonalizowanych usług dla klientów. Big data już jest przedmiotem zainteresowania wielu firm z różnych branż, od produkcji przez handel po logistykę czy bankowość.

Jednocześnie gwałtowny wzrost ilości gromadzonych, przetwarzanych i przesyłanych danych stawia przed firmowymi działami IT ogromne wyzwania dotyczące zapewnienia właściwej infrastruktury centrów danych. Wśród zdecydowanie najważniejszych zagadnień w tym kontekście uczestnicy Cisco Forum wymienili: wydajność (68%), skalowalność (58%) i bezpieczeństwo (50%).

Redukcja kosztów, chmura i BYOD

Trzecim największym wyzwaniem, przed  jakimi w najbliższych latach staną działy IT, jest potrzeba redukcji kosztów. Wskazała ją jedna trzecia specjalistów IT ankietowanych podczas Cisco Forum. – Koszty inwestycji w rozwiązania IT zawsze były jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy planowaniu zakupów i wdrożeń nowych rozwiązań. Z tego względu wiele firm wstrzymywało niezbędne inwestycje. Sytuacja zmieniła się wraz z rozwojem i upowszechnieniem cloud computingu, który sprawia, że firmy nie muszą dokonywać kosztownych inwestycji w sprzęt i oprogramowanie, aby korzystać z najnowszych rozwiązań IT, lecz mogą to robić w modelu As-a-Service. Z naszego badania wynika, że z usług i aplikacji w chmurze już teraz korzysta (lub zacznie korzystać w ciągu najbliższych 6 miesięcy) połowa polskich firm i instytucji – mówi Dariusz Fabiszewski, Dyrektor Generalny Cisco Systems Poland.

W firmach już korzystających z cloud computingu, najczęściej wykorzystywanymi aplikacjami i usługami chmurowymi są: email (73%), kalendarz (47%), oprogramowanie i aplikacje biznesowe, takie jak księgowość, fakturowanie, zarządzenie sprzedażą etc. (46%) oraz konferencje webowe (39%).

Cloud computing, oprócz redukcji kosztów, daje firmom dużo większą elastyczność w korzystaniu z rozwiązań IT. Pracownicy zyskali dzięki niemu możliwość używania firmowych aplikacji czy oprogramowania nie tylko w biurze i nie tylko z firmowych komputerów, co wpłynęło na wzrost popularności trendu BYOD (Bring Your Own Device). Zdaniem 53% specjalistów IT badanych podczas Cisco Forum 2014, ich organizacje już pozwalają - lub zaczną to robić w ciągu najbliższych 6 miesięcy - na dostęp do firmowej sieci (danych, aplikacji etc.) z urządzeń niebędących ich własnością (prywatnych smartfonów, tabletów, laptopów).

 autor: Robert Kamiński