72 kibiców zatrzymano przed meczem Rosja-Grecja

IAR
Petar Petrovic 18.06.2012
Interwencja policji w Warszawie
Interwencja policji w Warszawie, foto: PAP/Tomasz Gzell

W Warszawie polska policja zatrzymała prewencyjnie 72 rosyjskich kibiców, którzy mogli stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Informację taką przekazał rzecznik Prasowy Komendanta Stołecznego Policji.

Młodszy inspektor Maciej Karczyński powiedział, że dwie kilkudziesięcioosobowe grupy Rosjan w kominiarkach i kapturach wzbudziły podejrzenia policjantów. Funkcjonariusze wylegitymowali pseudokibiców i przewieźli ich na komendę policji. Tam okazało się, że Rosjanie mają przy sobie petardy hukowe, rękawiczki do walk MMA i ochraniacze na szczęki, które mogły być użyte do walk ulicznych.

Zobacz serwis Polskiego Radia na Euro 2012>>>

Maciej Karczyński poinformował, że wobec Rosjan zastosowano rutynową procedurę sprawdzającą. Pięć osób zostało ukaranych mandatami za wprowadzenie w błąd przy sprawdzaniu tożsamości. Wobec jednego Rosjanina, który posługiwał się sfałszowanym prawem jazdy, zostało wszczęte osobne postępowanie. Po sprawdzeniu wszyscy pseudokibice zostali zwolnieni.

Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji powiedział w Polskim Radiu 24, że po meczu Rosja-Czechy było bardzo spokojnie. Jego zdaniem, jeśli spojrzymy na łączną liczbę kibiców na Euro 2012 to i tak rzadko dochodzi do incydentów, zamieszek i przypadków łamania prawa.

Gość Polskiego Radia 24 wspomniał, że polska policja współpracuje z rosyjskimi kolegami przy wyłapywaniu najbardziej groźnych pseudokibiców.

- Nigdy nie wiadomo czy w głowie kilku, kilkunastu ludzi nie pojawi się myśl żeby rozpocząć zadymy, żeby skonfrontować się. Wtedy dla nich miejsce każde jest dobre, przeciwnik każdy, byle był słabszy, gdyż oni z mocniejszymi nie będą się konfrontować – tłumaczył.

Drużyna Rosji przegrała w sobotę z Grecją 0:1 i odpadła z dalszych rozgrywek EURO 2012.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!