Polskie Radio
Section05

TYLKO U NAS Straty po przymrozkach. Szef KOWR: rolnicy dostaną pomoc

Przymrozki i mrozy w ostatnich tygodniach spowodowały spore straty dla rolników. - Nie zostaną pozostawieni sami sobie, szczególnie sadownicy, których głównie dotyczy ta sytuacja. Pomoc będzie udzielona. Są już powoływane komisje ds. szacowania strat. Wypłata środków będzie na pewno wcześniej niż wtedy, kiedy nastąpiłby wpływy do gospodarstw z produktów, które miały być sprzedane - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor KOWR Henryk Smolarz.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA rolnictwo KOWR

Czy rząd uznał, że pszczoły są zagrożeniem dla środowiska?

Czy rząd naprawdę chce walczyć z pszczołami, czy to kolejny przykład groźnej dezinformacji? W sieci krążą alarmujące doniesienia o rzekomym "ataku" na pszczelarstwo. Obecne w internecie wpisy sugerują, że ochrona dzikich zapylaczy może oznaczać walkę z pszczołą miodną i tym fejku pojawia się wątek konfliktu między tymi owadami. Czy istnieje jakikolwiek projekt przepisów, który mógłby uderzyć w pszczelarzy, czy to całkowita manipulacja? Pojawiły się jakiekolwiek oficjalne dokumenty rządowe, które uznają pszczoły za zagrożenie dla środowiska? Czy w tle tej dezinformacji mogą być źle zinterpretowane przepisy środowiskowe lub unijne regulacje? Gdzie szukać przyczyn dezinformacji na ten temat i skąd w ogóle wziął się ten zmanipulowany przekaz? Goście: Zofia Danielewicz, Demagog. Krzysztof Witwicki - prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Czytasz etykiety, liczysz kalorie, ważysz produkty i... nie chudniesz. Dlaczego?

Eksperci podkreślają, że nasze ciało to nie kalkulator i proste liczenie kalorii prawie zawsze zawodzi. Ważne jest nie tylko to, ile i co się jada, ale też m.in. pory posiłków, tempo jedzenia czy forma posiłku, bo ten sam produkt przygotowany w różnej postaci jest inaczej przyswajany przez organizm. Więcej w audycji "Cztery pory roku" w rozmowie z prof. Magdaleną Człapką-Matyasik z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat: 

TYLKO U NAS Dlaczego nie można oddawać zgniecionych butelek?

Butelkomaty przyjmują tylko opakowania, które nie zostały zgniecione. To dla oddających powód do niezadowolenia: puste butelki i puszki zajmują dużo miejsca, co wymusza noszenie "powietrza". Skąd wziął się ten wymóg? Wiceministra klimatu i środowiska, Anita Sowińska, wyjaśniła serwisowi PolskieRadio24.pl powody takiego działania systemu kaucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kaucja butelkomat recykling plastik pieniądze

Gender is over - Filipka Rutkowska o płci i tożsamości poprzez sztukę

Filipka Rutkowska - performerka, kuratorka, historyczka sztuki i - jak sama lubi podkreślać - "córka górnika". Prace Filipki koncentrują się na temacie doświadczenia ciała i płci poprzez ubiór oraz modę. W warszawskiej galerii Teatru Studio trwa właśnie jej pierwsza solowa wystawa "Gender is over" - zabawna, inteligentna i przewrotna opowieść o jej życiu. Filipka opowiada nam o asamblażach ze starych kurtek, modowych szkicach z licealnych zeszytów, zgrabnych łydkach, szpilkach na czerwonym dywanie, fartuchach woźnych. "Gombrowicz uwielbiałby ten odcinek" - zapowiada Karolina Sulej...
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Żywot nie bez skazy?

5 maja 1848 r. Chopin przebywający w Londynie gościł u siebie przy Dover Strett 48 przyjaciela z lat szkolnych, Stanisława Egberta Koźmiana, który po upadku Powstania Listopadowego emigrował do Anglii. Jego pamiętnik, obejmujący 11 zeszytów [228 stron], stanowił interesujące uzupełnienie wiedzy na temat pierwszych tygodni pobytu kompozytora w Londynie. Majowy poranek spędził Koźmian u Chopina, wysłuchując jego zwierzeń po rozstaniu się z George Sand. Mimo, iż zerwanie z pisarką było ostateczne, kompozytor często powracał do minionych lat, żaląc się na swój los, ubolewając też nad trudną sytuacją rodzinną Solange. Wiele gorzkich słów skierował nie tylko pod adresem George, ale także nielubianego przez niego zięcia pisarki, rzeźbiarza Auguste Clésingera. Koźmian długo pamiętał londyńskie spotkanie z Chopinem, dając temu wyraz w nekrologu kompozytora zamieszczonym półtora roku później w „Przeglądzie Poznańskim”. Napisał wówczas: „Głęboko przeto żałować wypada, iż tak piękny żywot bez tej skazy [związek z Sand] nie pozostał”. (md)
Zobacz więcej na temat: