Polskie Radio

Fundusze UE: szanse mają innowacyjne firmy, które dbają o środowisko

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 14:30
W nowej perspektywie finansowej pieniądze z Unii Europejskiej będą, zdaniem ekspertów, nadal sporą szansą dla naszych przedsiębiorstw. Muszą one jednak zwrócić baczniejszą uwagę na priorytety, jakie wyznaczyła sobie UE. Chodzi przede wszystkim o innowacyjność i ochronę środowiska.
Audio
  • Tylko innowacyjne firmy mają szanse na pozyskanie unijnych funduszy. /Hanna Uszyńska/Polskie Radio/
Pieniądze
PieniądzeFoto: SXC

Podmioty gospodarcze, które zignorują te dwa główne zalecenie nie mają szans, by pozyskiwać środki europejskie.

Firmy mają na stałe  współpracować z naukowcami

Przedsiębiorstwa  mogą w nowej perspektywie finansowej otrzymać 113 mld euro. Jej wdrażanie zacznie się już w tym roku i potrwa do 2020 r.

- Ale otrzymać fundusze polskie firmy muszą spełniać pewne warunki, w szczególności chodzi o innowacje – mówi  Anna Misiołek z firmy Abbeys.

Podpowiada, że teraz polskiemu rządowi w porozumieniu z Komisją Europejską będzie bardzo zależało na tzw. dyfuzji nauki do przedsiębiorstw. I wyjaśnia  - Będą musiały trwale zawiązać współpracę z naukowcami. Mogą to być politechniki, centra badawczo rozwojowe. Chodzi o to, by nasi przedsiębiorcy, nasze działy technologiczne razem z naukowcami z poszczególnych ośrodków opracowywały nowoczesne, innowacyjne rozwiązania technologiczne i produkty – mówi ekspertka.

- Przedsiębiorstwa mają stać się liderami technologicznymi, taką lokomotywą technologii, co spowoduje, ze  Europa będzie silniejsza wobec Stanów Zjednoczonych – dodaje.  
Sektor prywatny, czyli wszystkie przedsiębiorstwa powinny na innowacyjność wydać do 2020 r. tyle, ile wynosi 1,7 proc. PKB naszego kraju.

Białe certyfikaty” pomagają modernizować produkcję

Innowacyjność to nie jedyne wymaganie, o którym mają pamiętać polscy przedsiębiorcy.
Drugim ważnym aspektem jest ochrona środowiska.

- Istnieje ważny system wspierania efektywności energetycznej, który nosi nazwę „biały certyfikat”.  Pomagają one przedsiębiorcom modernizować całe procesy technologiczne i park maszynowy.

Hanna Uszyńska/gr

Czytaj także

Fundusze unijne: Rząd utnie uczelniom, da firmom

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 18:53
Wszystko wskazuje na to, że kończą się tłuste czasy dla polskich uczelni modernizujących laboratoria. Jak zapowiada minister Elżbieta Bieńkowska, unijne fundusze przeznaczone na badania rozwojowe trafią w latach 2014-2-20 przede wszystkim do firm wprowadzających innowacje, a nie na uczelnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

80 mld euro dla firm z Programu Horyzont 2020

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 07:54
W 2014 roku Komisja Europejska przeznaczy w ramach Programu Horyzont 2020 sumę 4,5 mld euro na projekty badawcze i innowacje. Firmy starające się o wsparcie będą mogły wziąć udział w 64 konkursach. Cały siedmioletni budżet Programu wynosi prawie 80 mld euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BCC radzi rządowi na co wydać unijne fundusze w latach 2014-20

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 16:59
Jutro rząd ma ogłosić „Plan Bieńkowskiej” czyli sposób i tempo rozdzielenia 82 mld euro przyznanych Polsce przez Unię na lata 2014-2020. Zdaniem szefa BCC Marka Goliszewskiego, trzeba je przeznaczyć przede wszystkim na rozwój innowacji i nowych technologii. Wcześniej jednak rząd musi poradzić sobie z deficytem i długiem, które mogą uniemożliwić wydanie tych środków.
rozwiń zwiń