Polskie Radio
Section05
fundusze unijne

Müller: projekt ustawy ratyfikacyjnej ws. Funduszu Odbudowy w najbliższych tygodniach

- Wiele państw Unii Europejskiej jest jeszcze na początku tego procesu, podobnie jak Polska. Mamy czas mniej więcej do końca kwietnia, aby tym tematem się zająć i odpowiednią ścieżkę legislacyjną zamknąć, w związku z tym w tej chwili nie ma pośpiechu- mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Piotr Müller fundusze unijne fundusze europejskie Krajowy Plan Odbudowy

"Będziemy bardzo ostrożni z pożyczkami". Waldemar Buda o europejskim funduszu odbudowy

- Środki bezzwrotne zawsze jest wydatkować łatwiej, one szybciej są do dystrybuowania na rynku. A pożyczki, to są środki, które wymagają zwrotu, w związku z czym musi być duża rozwaga: które sektory zadłużać, żeby później były też wydolne z punktu widzenia spłaty - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda o korzystaniu z europejskiego funduszu odbudowy po pandemii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Waldemar Buda POLSKA GOSPODARKA Unia Europejska fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy fundusze europejskie polityka

"Powinniśmy domagać się realizacji konkluzji RE". Waszczykowski o skardze na powiązanie eurofunduszy z praworządnością

- Wszędzie tam, gdzie jesteśmy w stanie wytknąć nieprawidłowości i odejście od traktatów europejskich, argumenty są przydatne. Powinniśmy domagać się, by konkluzje Rady Europejskie z grudnia, gdy przyjmowaliśmy nowy budżet UE, były realizowane - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS, były szef MSZ Witold Waszczykowski.
Zobacz więcej na temat:  fundusze unijne fundusze europejskie Komisja Europejska

Przepisy ws. Funduszu Odbudowy przyjęte przez unijne kraje. Polska jednym z największych beneficjentów

Przepisy dotyczące wypłaty pieniędzy z Funduszu Odbudowy po pandemii zostały przyjęte przez unijne kraje i podpisane, teraz czas na ratyfikację – poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wysokość całego funduszu to 750 miliardów euro dla całej Unii, Polska jest jednym z największych beneficjentów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie epidemia Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Nie ma odwrotu od OZE. Proekologiczne strategie i programy będą w Polsce kontynuowane

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku, przyjęta niedawno przez rząd, zakłada sprawiedliwą transformację, budowę równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego i dobrą jakość powietrza. Choć plan rozpisany jest na wiele lat, to już obecnie takie programy jak "Czyste powietrze" czy "Mój prąd" wyznaczają kierunki transformacji energetycznej i zapowiadają odejście od węgla.
Zobacz więcej na temat:  energetyka OZE fotowoltanika prąd energia elektryczna pieniądze fundusze unijne GOSPODARKA bank

Fundusze Europejskie: ponad miliard euro dla Podlasia na lata 2021-2027. To 839 euro na mieszkańca regionu

Trwają konsultacje założeń Umowy Partnerstwa – dokumentu określającego, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie w przyszłej perspektywie finansowej UE na lata 2021-27. Dzisiejsze spotkanie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało w województwie podlaskim, do którego ma trafić ponad 1 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fundusze europejskie fundusze unijne finanse inwestycje Podlasie podlaskie

7 mld euro do podziału dla województw z Umowy Partnerstwa. Zobacz, jakie są warunki ich otrzymania

Do 22 lutego trwają konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa - dokumentu, który określa, na co zostaną w wydane w poszczególnych regionach fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o środki z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji o wartości 76 miliardów euro.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie GOSPODARKA fundusze unijne fundusze ue fundusze eu Unia Europejska pieniądze euro

Jarosińska-Jedynak: trwa tworzenie strategii ws. nowych funduszów UE, ruszyły konsultacje

- Umowa Partnerstwa to uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Taką strategię musimy przygotować na perspektywę 2021-2027 - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Ogórek polityka PiS Parlament Europejski Małgorzata Jarosińska-Jedynak gospodarka polska fundusze unijne