Polskie Radio
Section05
fundusze unijne

Grzegorz Puda: zaliczki na KPO to nie zasługa Donalda Tuska, lecz normalna procedura

- Wczoraj przyjechałem z Brukseli, otrzymałem potwierdzenie, że KE wypłaci nam ponad 5 mld euro tytułem zaliczek na KPO - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA polityka Unia Europejska fundusze unijne Grzegorz Puda Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy

Polska dostanie pierwsze 5 mld euro z KPO. Nieoficjalnie: zakończyła się procedura przyznania zaliczki

Jest zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że zakończyła się procedura pisemna zatwierdzająca przyznanie zaliczki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy energetyka GOSPODARKA

Środki z KPO dla Polski. Buda: to efekt starań ministerstwa funduszy, Tusk nie ma w tym żadnego udziału

- To efekt działań ministerstwa funduszy i polityki regionalnej. Donald Tusk nie ma w tym żadnego udziału i mieć nie będzie. Bo jakiekolwiek jego działania musiałyby się sprowadzać do tego, że albo wnioskowałby o zaliczkę, czego nie zrobił, albo przeprowadziłby jakąś legislację, która by nas do tego przybliżyła. Tego też nie zrobił - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Buda Unia Europejska Komisja Europejska Polskie Radio 24 fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy Donald Tusk polityka

Fundusze Europejskie. Środki na rzecz rozwoju cyberbezpieczeństwa

Rozwój cyfrowy ułatwia nam życie, jednak niesie też ze sobą wiele zagrożeń. Z tego powodu ważne jest inwestowanie w rozwój cyberbezpieczeństwa. W tym natomiast pomóc mogą Fundusze Europejskie. Obecnie UE realizuje kilka projektów, w ramach których można pozyskać środki na poprawę cyfrowego bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Klaudia Wasiek cyberbezpieczeństwo fundusze unijne fundusze europejskie

Eksperci: końcówka tego roku i początek 2024 to będzie lepszy czas dla polskiej gospodarki niż ostatnie miesiące

Problemem polskiej gospodarki pozostaje zbyt niski poziom inwestycji prywatnych, choć polskie firmy mają duże środki zgromadzone na kontach, ale procedury, urzędnicza "papierologia" są tak monstrualne, że uderzają w ten ważny komponent wzrostu gospodarczego - uważają goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha oraz profesor Mariusz Andrzejewski z krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy inwestycji infrastrukturalne UE

Fundusze Europejskie. Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030

Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 stanowi podstawę ochrony przyrody we Wspólnocie i jest jednym z kluczowych elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Elementem tej strategii są fundusze na "odnowę i utrzymanie bioróżnorodności". Takie działania będą również prowadzone w najbliższych latach w Polsce Wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze unijne fundusze europejskie dofinansowanie dofinansowanie UE Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Fundusze Europejskie. Konkurs dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy oferują wiele atrakcyjnych i innowacyjnych produktów i usług. Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki może im pomóc we wprowadzeniu na nowe zagraniczne rynki. Co muszą zrobić, żeby pozyskać dofinansowanie?
Zobacz więcej na temat:  przedsiębiorca fundusze unijne fundusze europejskie dofinansowanie dofinansowanie UE Grzegorz Puda Renata Gajewska-Kostro Patryk Michalski

Rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych. Trwa nabór wniosków

Trwa nabór wniosków w ramach konkursu "Rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych", którego celem jest wsparcie rozwoju oferty uczelni w zakresie uczenia się dorosłych. - Chodzi o to, żeby uczelnie rozszerzyły swoją ofertę o krótki formy wsparcia, m.in. warsztaty, szkolenia, kursy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Marciniak z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła raport fundusze unijne rynek pracy społeczeństwo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Błażej Prośniewski

Fundusze UE sfinansują rozwój energetyki. Polska przeznaczy na to miliardy euro

Efektywność energetyczna, redukcja emisji gazów cieplarnianych, energia odnawialna i unowocześnienie systemów i sieci energetycznych - to cele, na które środki z unijnej Polityki Spójności przeznaczy rząd - wskazała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak dodała, mowa o kwocie blisko 22 miliardów euro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA fundusze unijne energetyka Małgorzata Jarosińska-Jedynak odnawialne źródła energii Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej infografika GOSPODARKA

PR24 Blokada środków z KPO. Puda: to decyzja polityczna, sam Tusk to przyznał

Blokada środków z KPO "to decyzja polityczna" - podkreślił w Polskim Radiu 24 minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. - Sam Donald Tusk to ostatnio przyznał. Powiedział, że następnego dnia po wygranych wyborach pojedzie do Brukseli i to odblokuje - przypomniał minister.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Grzegorz Puda fundusze unijne ŚWIAT Europa Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy

Fundusze Europejskie. CARES i inne projekty wspierające seniorów

Coraz więcej osób starszych potrzebuje stałej opieki i szybkiej diagnostyki medycznej. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób samotnych, niesamodzielnych i zamieszkujących tereny peryferyjne. Tu z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie. Projekt CARES skupia się na wymianie dobrych praktyk pomiędzy władzami publicznymi z ośmiu krajów w zakresie najnowszych rozwiązań w teleopiece i telemedycynie.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie fundusze unijne