Polskie Radio
Section05
fundusze unijne

KE proponuje pełną elastyczność w wykorzystaniu pieniędzy na walkę z koronawirusem

Komisja Europejska zaproponowała pełną elastyczność w wykorzystaniu jeszcze nie zakontraktowanych pieniędzy. Z ustaleń korespondentki Polskiego Radia wynika, że Polska do tej pory zakontraktowała prawie 83 procent. Zatem 17 procent, których jeszcze nie wydała, będzie mogła przeznaczyć na złagodzenie negatywnych skutków koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska koronawirus Unia Europejska fundusze unijne bezpieczeństwo

Polska Cyfrowa sfinansuje gminom komputery do zdalnej nauki w szkołach

Już od 1 kwietnia samorządy każdej gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie zakupu sprzętu do zdalnej edukacji. W programie Polska Cyfrowa na ten cel przeznaczono ponad 180 milionów złotych. Przyspieszona procedura oraz minimum formalności gwarantują szybkie otrzymanie refundacji dla szkół.  
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce Komisja Europejska fundusze unijne Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Ministerstwo Edukacji Narodowej

Premier: zbudujemy fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł na inwestycje publiczne

- Inwestycje publiczne mają być jednym z filarów pakietu antykryzysowego dla polskiej gospodarki - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł będzie wzmacniać wydatki m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół oraz transformację energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce inwestycje premier prezydent fundusze unijne GOSPODARKA

Nowy projekt antykryzysowy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Zobacz, co zawiera

Finansowanie z funduszy UE kosztów odwołanych szkoleń, wyjazdów to część propozycji, które znalazły się w nowym pakiecie antykryzysowym Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Pakiet ma pomóc osobom, firmom i organizacjom pozarządowym realizującym projekty unijne.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska firma Koronawirus w Polsce fundusze unijne Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Eksperci: Brukselska administracja, dbając o budżet Unii, powinna zacisnąć pasa

Moment ostatecznego ustalenia unijnego budżetu jeszcze zdecydowanie przed nami. Problem jest teraz zarówno po stronie przychodowej jak wydatkowej. Wcześniej uzgadniano na co przeznaczyć unijne środki, a teraz trzeba jeszcze uzgodnić kto ma więcej dopłacić, bo w związku z brexitem w unijnej kasie znalazło się blisko 9 mld euro rocznie mniej. Bardzo trudno będzie mieć więcej za mniej – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Paweł Cymcyk - prezes Związku Maklerów i Doradców.
Zobacz więcej na temat:  budżet UE 2021-2027 fundusze unijne budżet Polski Brexit Anna Grabowska

Eksperci: środki unijne dodatkowym wsparciem dla rozwoju, ale nie jego źródłem

Fundusze, jakie możemy uzyskać z UE to znikoma część tego, co powstaje w Polsce. Nie jest to źródło naszego rozwoju, bo on pochodzi głównie z kraju, a jedynie uzupełnienie. To zaś czy otrzymamy z UE ok. 6 mld euro więcej niż wcześniej było planowane, nie jest przesądzone. Ciągle toczy się walka o wysokość unijnego budżetu, czy będzie to 1,4 proc. czy 1,1  proc. łącznego PKB państw członkowskich – mówili w Rządach Pieniądza eksperci: Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) i Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza).
Zobacz więcej na temat:  budżet ue Unia Europejska fundusze unijne