Polskie Radio

MAVEN już na orbicie Marsa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 12:00
Po dziesięciu miesiącach lotu i ponad siedmiuset milionach pokonanych kilometrów amerykańska sonda MAVEN weszła na orbitę Marsa.
MAVEN
MAVENFoto: NASA.

Teraz zacznie się główny etap misji badawczej.

Sondę MAVEN wystrzelono w listopadzie z przylądka Canaveral na Florydzie. Statek ma wielkość małego autobusu; waży prawie tonę. Ma kształt sześcianu i rozkładane baterie słoneczne oraz stożkowatą antenę, która z daleka wygląda jak srebrny chiński kapelusz. MAVEN ma okrążać Marsa i zbadać górne warstwy jego atmosfery.

- To pierwszy orbiter poświęcony badaniu górnej partii atmosfery Marsa. Może bardzo pogłębić naszą wiedzę o historii atmosfery Marsa, tego, jak się zmieniała i wpływała na powierzchnię planety - mówi szef NASA Charles Bolden. - Dostarczy cennych informacji przyszłym załogowym misjom na te planetę - dodaje.

Astronomowie zastanawiają się, dlaczego czerwona planeta straciła sporą część otaczającej ją powłoki gazowej. Naukowcy chcą też dzięki nowym danym dowiedzieć się, czy na Marsie mogły kiedyś żyć mikroby.

Badania mają potrwać przez rok.

(ew/nasa/iar)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia Mars

Czytaj także

Będzie można zobaczyć czapy polarne na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 09:47
W kwietniu wystąpią bardzo dobre warunki do obserwacji Marsa, Saturna, Ceres i Westy. Używając teleskopu będzie można zobaczyć czapy suchego lodu na biegunach Czerwonej Planety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski łazik marsjański znów najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 19:19
Hyperion 2 triumfuje na zawodach łazików marsjańskich, o czym będzie mowa na międzynarodowej konferencji fizyków cząstek oraz zwycięzcy nagrody European Inventor Award 2014. Przegląd informacji naukowych przygotowany przez Dorotę Truszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity szykuje się do czwartego wiercenia

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 00:01
NASA chwali się, że ładnie wyczyścił sobie miejsce pracy (galeria).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosetta zrobiła sobie selfie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 15:08
Moda na robienie zdjęć samemu sobie dotarła do kosmosu. Zdjęcie w stylu ‘seflie’ wykonała europejska sonda Rosetta.
rozwiń zwiń