Polskie Radio

Światowy Dzień Radia z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 10:42
Radiowe anegdoty, słynne głosy, opowieści o pracy z dźwiękiem – tego będzie można posłuchać 13 lutego w Światowym Dnia Radia.
 Światowy Dzień Radia z Polskim Radiem
Foto: mat. prom.

13 lutego, przez cały dzień, w cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom ludzie radia – m.in. dziennikarze, aktorzy, pracownicy Archiwum – opowiadać będą najmłodszym o swojej pracy oraz zdradzą fascynujące radiowe historie. W Programie 3 w porannym „Zapraszamy do Trójki” o godz. 7.20 i 8.15 Izabela Woźniak ujawni kulisy radiowej kuchni – słuchacze dowiedzą się m.in., jak powstają efekty dźwiękowe, a w Programie 1 od godz. 9.15 w audycji „Sobota z Radiową Jedynką” Sława Bieńczycka przeprowadzi konkurs o radiu. Natomiast o godz. 14.00 w Czwórce w „Pięknym i Bestii” Adam Boguta i Janek Kruczkowski podejdą do tematu muzycznie i z przymrużeniem oka, prezentując piosenki, w których tytule lub tekście pada słowo „radio”.

***

Od 1925 roku Polskie Radio zapewnia Polakom powszechny dostęp do dorobku narodowej i światowej kultury oraz nauki. Informuje i edukuje, budując wspólnotę języka, idei i wartości. Jego bogatą ofertę prezentują cztery komplementarne, w pełni uzupełniające się ogólnopolskie anteny kierowane do różnych odbiorców – Program 1, 2, 3 i 4, a także Polskie Radio dla Zagranicy. Zgodnie z wynikami badań słuchalności RADIO TRACK realizowanymi przez firmę Millward Brown – fala: październik 2015-grudzień 2015 udział w czasie słuchania czterech ogólnopolskich anten w ogólnej grupie słuchaczy pomiędzy 15 a 75 rokiem życia wynosi łącznie 18,3%. Od października 2013 roku Polskie Radio nadaje sygnał w najnowszej technologii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting +) – cyfrowo dostępne są nie tylko główne anteny, ale i programy tematyczne: informacyjne Polskie Radio 24, muzyczne Polskie Radio Rytm oraz Polskie Radio Dzieciom z ofertą dla najmłodszych słuchaczy i ich rodziców.

Ale Polskie Radio to nie tylko poszczególne stacje – to również portal polskieradio.pl publikujący najciekawsze wywiady, artykuły, informacje i multimedia przygotowane przez dziennikarzy wszystkich anten Polskiego Radia, udostępniający bogate archiwa oraz unikatowe serwisy specjalne poświęcone m.in. słynnym postaciom i wydarzeniom z historii Polski i świata; to Teatr Polskiego Radia oraz Studio Reportażu i Dokumentu, nagradzane za swe realizacje na prestiżowych konkursach międzynarodowych i krajowych.

Polskie Radio prezentuje niemal wszystkie gatunki muzyki, pozostaje największą i najbardziej dostępną salą koncertową – dzięki transmisjom melomani mogą uczestniczyć w najznakomitszych krajowych i światowych wydarzeniach muzycznych, również tych z udziałem radiowych orkiestr. Polskie Radio jest wydawcą płyt z muzyką rozrywkową, poważną, dokumentem i reportażem, a także organizatorem koncertów. Poświęca też wiele uwagi nauce i edukacji, organizując od 1997 roku Piknik Naukowy – największą w Europie imprezę plenerową o tej tematyce, która w tym roku odbędzie się już po raz 20.

Polskie Radio jest aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców – największej organizacji zrzeszającej nadawców publicznych na świecie, a także Euranet Plus – wspólnego projektu kilkunastu publicznych i prywatnych radiofonii z krajów Unii Europejskiej.

***

Światowy Dzień Radia został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Obchodzony jest od 2012 r.

Zobacz więcej na temat: media Polskie Radio radio

Czytaj także

"Pomaganie jest trendy". Polskie Radio z nagrodą - Media Dobroczynności

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 20:27
Nagrodę - Media Dobroczynności - przyznała Polskiemu Radiu fundacja "Pomaganie jest trendy", zajmująca się głównie budowaniem świadomości o autyzmie. W projekt dobroczynny zaangażowani są licznie polscy artyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio przyznaje swoje najważniejsze nagrody - Złote Mikrofony

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 19:00
- To wielkie święto wszystkich ludzi związanych z radiofonią publiczną w Polsce - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Mikrofony: najlepsi radiowcy wyróżnieni najważniejszą nagrodą

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 06:30
Podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego nagrodzono siedem osób. Przyznano również Honorowy Złoty Mikrofon.
rozwiń zwiń