Polskie Radio

Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 13:09
Dowiemy się, że czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, charakteryzującym się w Polsce największą dynamiką wzrostu zachorowań. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa niż w Europie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Albina Glisic

Nowotwór wywodzi się z melanocytów a melanina sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznych czy promieniowaniem stosowanym w solarium.

Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy, kolejne kilka miesięcy to jego rozwój w głąb skóry. Czerniaki najczęściej występują na nogach, z przodu i z tyłu, oraz na plecach i karku. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, a działanie lekarzy ogranicza się właściwie do wycięcia znamienia, pozwala na wyleczenie prawie 100% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie. 

W audycji skupimy się głównie na profilaktyce, a zasady zapobiegania czerniakowi są proste i dostępne dla każdego. Należy nie dopuszczać do oparzenia skóry spowodowanego promieniowaniem UV. W tym celu należy ograniczyć ekspozycję na słońce, ubierać nakrycia głowy i okulary z filtrem UV. Przebywając na słońcu, należy unikać nadmiernego nasłonecznienia i smarować całe ciało kremem z odpowiednim filtrem. Nie korzystajmy z solariów, tam ryzyko oparzenia skóry i powstałych w jego wyniku zmian na skórze znacznie wzrasta. Pamiętajmy: solarium szkodzi! Profilaktyka czerniaka polega na stałej, uważnej kontroli całej skóry i w przypadku zaobserwowania nowych zmian lub zmianie już istniejących, wizyty u dermatologa lub chirurga onkologa. Tam, po badaniu z użyciem dermatoskopu, w sposób jednoznaczny specjalista może wykluczyć ryzyko choroby lub przy pomocy prostego zabiegu chirurgicznego usunąć podejrzane zmiany.

Dużo uwagi poświęcimy ogólnopolskiemu programowi profilaktyki czerniaka i raportowi z programu, w którym uczestniczyło 176. miast i powiatów w Polsce. W ramach akcji w szkołach ponadgimnazjalnych, szkołach podstawowych (klasy 7 i 8) oraz gimnazjach w roku szkolnym 2018/2019 odbywały się zajęcia lekcyjne dot. czerniaka i metod jego skutecznej profilaktyki według materiałów opracowanych przez Akademię Czerniaka - sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Co wynika z przeprowadzonych ankiet w szkołach?

Gość audycji: lek. Michał Siwik z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie (Studenckie Koło Naukowe Onkoma i Klinika Gastroenterologii Onkologicznej)

Na "Eurekę" w czwartek (16.05) od 19.05 zaprasza Artur Wolski.

K.A


Zobacz więcej na temat: czerniak złośliwy