Polskie Radio
Section05
czerniak złośliwy

"Minuta dla skóry". Nowoczesne metody wykrywania zmian nowotworowych

Rozpoczyna się okres letni, a nadmierna ekspozycja słońce  oraz brak wiedzy na temat bezpiecznego opalania, mogą mieć negatywne konsekwencje dla skóry. W "Eurece" eksperci opowiedzieli o nowoczesnej metodzie opartej na sztucznej inteligencji do szybkiego diagnozowania zmian na skórze, głównie czerniaka. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna nowotwory czerniak złośliwy Artur Wolski sztuczna inteligencja choroba słońce oparzenie infografika

Zwykły pieprzyk? Nie, to może być agresywny nowotwór

Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy. Przechodzi naskórek, skórę właściwą i przenika do naczyń krwionośnych i limfatycznych, następnie gromadzi się w węzłach chłonnych i stąd przedostaje się do całego organizmu, a potem zajmuje kolejne organy - wątrobę, płuco czy mózg. Tak właśnie rozwija się czerniak, czyli agresywny nowotwór skóry.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Krzysztof Michalski rak nowotwory onkologia medycyna czerniak złośliwy

Czerniak nie musi być śmiertelny. Najważniejsza jest szybka diagnoza

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, charakteryzującym się w Polsce największą dynamiką wzrostu zachorowań. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o jedną piatą wyższa niż w Europie.
Zobacz więcej na temat:  czerniak złośliwy zdrowie zdrowie i dieta medycyna onkologia Artur Wolski STYL ŻYCIA