Polskie Radio

Nagrody Polskich Mediów Publicznych 2019

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:30
Kapituły wyłonione przez trzy instytucje: Polskie Radio, Telewizję Polską oraz Polską Agencję Prasową ogłaszają zwycięzców Nagród Mediów Publicznych w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Nazwiska nagrodzonych twórców poznamy podczas uroczystej gali zorganizowanej przez TVP, PR i PAP, która odbywa się dziś w Teatrze Polskim w Warszawie.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, prezes TVP Jacek Kurski, redaktor naczelny PAP Radosław Gil, oraz prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, prezes TVP Jacek Kurski, redaktor naczelny PAP Radosław Gil, oraz prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski Foto: PAP/Leszek Szymański

Nagrody Mediów Publicznych wracają w odświeżonej formule po 11 latach przerwy. Przyznają je trzy instytucje publiczne: Polskie Radio przyzna Nagrodę Mediów Publicznych w dziedzinie muzyki, Telewizja Polska - obrazu, a Polska Agencja Prasowa w dziedzinie słowa. Honorowym patronem Nagród jest Rada Mediów Narodowych.

Zwycięzców poznamy 16 września br. podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Każdy z nagrodzonych otrzyma statuetkę oraz czek na 100 tysięcy złotych. Nazwiska twórców nominowanych do nagród w każdej z trzech kategorii ogłoszono w połowie sierpnia na specjalnej konferencji prasowej:

Autorem idei ustanowienia Nagród Mediów Publicznych jest Krzysztof Czabański, będący obecnie przewodniczącym Rady Mediów Narodowych. Pomysł narodził się na przełomie 2007 i 2008 roku. K. Czabański, wówczas prezes Polskiego Radia, namówił do wspólnego przyznawania nagród ówczesnego prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego.

Krzysztof Czabański podkreśla, że kontynuowanie przyznawania nagród przez Polskie Radio, TVP i PAP wpisuje się w wypełnianie misji mediów publicznych.

Odrodzenie idei Nagród Mediów Publicznych było możliwe dzięki współpracy Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Celem tych działań jest promowanie myśli budującej polską świadomość, niezależnie od formy jej przekazu. Wyróżnieni twórcy to osoby, które w dziedzinie słowa, muzyki i obrazu przyczyniły się do budowania narodowej wspólnoty.