Polskie Radio

"Zostań w domu". Polskie Radio proponuje w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 17:21
W tym trudnym czasie, kiedy wszyscy zostajemy w domach, zapraszamy do słuchania Polskiego Radia. Przedstawiamy, co przygotowaliśmy dla Państwa na poniedziałek. Zapraszamy! #Zostańwdomu z Polskim Radiem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

JEDYNKA

PONIEDZIAŁEK 6.05


"Eurece" po godz. 19.00 o fotochemii cząstek i pytaniach o początki życia na ZiemI. Gościem będzie dr inż. Rafał Szabla z Uniwersytetu Edynburskiego i Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - biochemik, który zajmuje się fotochemią cząstek i bada ich zachowanie pod wpływem światła w niesłychanie krótkim czasie (piko-, a nawet femtosekundy).

W "Historii żywej" o latach 1977-1978.

W stałych pozycjach literackich na antenie Jedynki:

O 21:45 - fragmenty "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, czyta Jan Englert.
(26 marca mija 125 lat od druku pierwszego odcinka). W ramach Lektur przed północą - Tessa Capponi-Borawska  "Moja kuchnia pachnąca bazylią" w interpretacji Lidii Bogaczówny.

DWÓJKA

PONIEDZIAŁEK 06.04

godz. 16.00 – 18.00 "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

Gośćmi są: Monika Kotecka i Beata Bartecka, które pracują nad filmem dokumentalnym "Zaraza", poświęconym epidemii czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 roku. Poza tym opowiadamy o filmie „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”, rozmawiamy z twórcą muzyki filmowej - Jewgienijem Galperinem, przyglądamy się serwisowi internetowemu "Szczecin na dawnej fotografii", relacjonujemy akcję ludzi kultury w Lublinie, którzy szyją maseczki i pieką ciasta dla lekarzy i prezentujemy nasze propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.

***

godz. 19.00 – 21.30 "Filharmonia Dwójki" – autor: Magdalena Łoś

MUZYKA POLSKICH WYKONAWCÓW I ROZMOWA Z ANDRZEJEM KOSENDIAKIEM

Koncert oratoryjny z 47. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans (09.09.2012) Antonin Dworzak Stabat Mater op. 58 na głosy solowe, chór i orkiestrę Wyk. Gillian Webster – sopran, Renata Pokupic – mezzosopran, Edgaras Montvidas – tenor, David Wilson-Johnson – ba, Chór Filharmonii Wrocławskiej, przyg. Andrzej Kosendiak, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Paul McCreesh

***
godz. 19.10 – 19.30 "Książka do słuchania": Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat

***

godz. 21.30 – 22.00 "Rozmowy po zmroku" – Drzewo Życia. Mistyczny krzyż ze średniowiecznego Torunia – audycja Aleksandry Łapkiewicz

Kto choć raz odwiedził toruński gotycki kościół św. Jakuba, prawdopodobnie nigdy nie zapomni monumentalnego, ukrzyżowania zamykającego południową nawę kościoła.

Unikatowe rzeźbiarskie przedstawienie to tzw. crux florida, czyli krzyż kwitnący. Wyrasta z niego dwanaście gałęzi zakończonych liśćmi winorośli. Na każdej gałęzi znajduje się figura proroka oraz szarfa z cytatem z Księgi Izajasza lub Lamentacji Jeremiasza, zapowiadającym przyjście Mesjasza.

Jego powstanie można wiązać z tzw. krzyżami morowymi lub epidemicznymi, powstał bowiem w czasie kiedy Toruń nawiedzały zarazy.

Aby poznać tajemnice tego wyjątkowego zabytku odwiedzimy toruński kościół, pracownię konserwatorską a także warsztat rzeźbiarski, w którym powstała jego kopia.

Goście: Kinga Szczepińska (konserwatorka zabytków), ks. Wojciech Kiedrowicz (proboszcz Parafii św. Jakuba w Toruniu), Przemysław Waszak (historyk sztuki), Piotr Wiśniewski (rzeźbiarz)

TRÓJKA

PONIEDZIAŁEK, 6.04

W godz. 15.05-19.00 na antenie popołudniowe pasmo "Zapraszamy do Trójki" (prowadzenie: Kuba Strzyczkowski). W programie m.in.: 

  • 18:10 – "Dzieci wiedzą lepiej"  Katarzyna  Stoparczyk
  • 18:45 – "Reportaż w Trójce" – "Powrót do domu" – Historie Polaków, którzy wrócili do domów w czasach pandemii. Jak wygląda podróż w takich warunkach? Co się dzieje na granicy? Jak przetrwać potem na kwarantannie w domu? – Olga Mickiewicz.


W godz. 19.05-0.00 "Wieczór z Trójką w domu" (prowadzenie: Piotr Stelmach) a w nim: 

  • 20.10 – Dzisiaj w Trójce – Wioletta Myszkowska.
  • 20.50 – Proza w Trójce  – "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. W obsadzie młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia. W epizodach – w roli Seweryna Baryki – wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za  reżyserię dźwięku odpowiadał Andrzej Brzoska
  • 21.12  – "Mini akademia rozrywki" – Łukasz Szwed.

CZWÓRKA 

PONIEDZIAŁEK, 6.04

Zobacz: Zostań w domu z Czwórką - koncerty, podcasty, nauka >>>

Fanów piłki nożnej Mateusz Fusiarz zaprasza na spotkanie w audycji "Krótka piłka" o godz. 21.30 z autorami projektu Soccer Trip 365, którzy piszą o sobie: "Często podróżujemy po Polsce i odwiedzamy stare stadiony z historią jak np. Stadion im. Edmunda Szyca w Poznaniu. Przypominamy też zapomnianych Mistrzów Polski, odwiedzając Garbarnię z Krakowa, Wartę z Poznania czy Szombierki i Polonię z Bytomia". 

O godz.  15.45  jak co dzień, zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka radiopowieści "Lalka" Bolesława Prusa w znakomitej obsadzie. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Kolberger i Ignacy Gogolewski. POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW >>>

Zapraszamy do słuchania!
Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU