Polskie Radio

"Zostań w domu". Wielka Sobota w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 17:26
Wielka Sobota w Polskim Radiu to rozmowy m.in. o ostatnich przygotowaniach do Świąt, o wielkanocnych tradycjach i muzyczna podróż na Kresy. Wieczorem transmitować będziemy orędzie abp. Stanisława Gądeckiego i Liturgię Wigilii Paschalnej.
Wielkanoc z Polskim Radiem zostańwdomu
Wielkanoc z Polskim Radiem #zostańwdomuFoto: Polskie Radio/Dominik Góral

JEDYNKA

Wielkanocne "Jedyne Takie Miejsce" (9:00-12:00) w czasie epidemii o święceniu pokarmów w domach. Jak spędzić te wyjątkowe święta bez mszy świętej? Gościem audycji będzie ks. Michał Olszewski SCJ.

„Żywe obrazy” - to akcja Muzeum Narodowego - w domach odtwarzamy sceny uwiecznione na słynnych płótnach. Zaprasza Sława Bieńczycka.

​O 18: 00 Aleksandra Tykarska oraz Piotr Kędziorek zapraszają na podróż "Z muzyką po Kresach". W całej Rzeczpospolitej Wileńszczyzna słynęła z palm, a Wołyń i Podole z pisanek.

Na Kresach, gdzie wielkanocne świętowanie odbywało się na styku kilku tradycji, wzajemna znajomość i szacunek obrzędów były czymś naturalnym. Typowo wileńskim obyczajem jest kaczanie jajek - staczanie jaj po pochylni tak, by trafić w jak najwięcej już leżących.

Gdzie zaś robiono najlepsze wielkanocne baby? Ile jajek trzeba było zużyć, żeby taką babę upiec? Z czym wreszcie wiązał się lwowski kalichlorek? O tym opowie Tomasz Kuba Kozłowski. W programie znajdzie się także relacja z przygotowań do tegorocznych obchodów Wielkanocy w Wilnie, które - jak wszędzie - w związku z epidemicznymi okolicznościami, przeżywać ten czas będzie w nowej formie.​

O 20:00 transmisja orędzia abp. Stanisława Gądeckiego.

O 20:05 transmisja liturgii Wigilii Paschalnej z bazyliki Św. Krzyża w Warszawie.

DWÓJKA

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Piotr Kędziorek.

10.00 – 10.30 – "Droga przez mąkę": Staropolskie przepisy wielkanocne – prowadzi Łukasz Modelski.

10.30 – 13.00 – "Muzyka na życzenie" – prowadzi Milena Gąsienica.

Rozmowy i muzyka wybrana przez słuchaczy Dwójki na przedpołudnie w Wielką Sobotę.

13.00 – 15.00 – "Duża czarna" – prowadzi Przemysław Psikuta.

Chopin, jakiego nie znajdziemy na płytach laureatów Konkursu. Nie znajdziemy go również, w bardzo modnych ostatnio, nagraniach dokonywanych na starych klekotach – jak pieszczotliwie określał fortepiany historyczne Stanisław Dybowski.

Alternatywnego, pełnego indywidualizmu podejścia do Chopina zawsze było dużo w Ameryce, gdzie tradycje chopinowskie sięgają czasów takich Mistrzów, jak Paderewski, Rachmaninow, Hofman i Horowitz. Dlatego właśnie tam zabierzemy Państwa w Wielką Sobotę. Gośćmi będą Paweł Bagnowski i Marcin Zgliński.

17.00 – 19.00 – Kto słucha, nie błądzi, czyli "Płytowy Trybunał Dwójki" – audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Kacpra Miklaszewskiego i Wojciecha Michniewskiego (powtórka audycji – pierwsza emisja 31.03.2018).
Józef Haydn - Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu (wersja orkiestrowa).

20.00 – 23.00 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Magdalena Łoś.

Koncert z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio (18.04.2019 Gdańsk, Dwór Artusa)

Michel-Richard de Lalande Miserere Troisièmes Leçon du Mercredy, du Jeudy, du Vendredy, Cantique quatrième, Sur le Bonheur des Justes; snonim Plange quasi virgo, Tristis est anima mea, Ecce vidimus eum, Vinea mea electa, O mors; Marc-Antoine Charpentier Salve Regina H 18,

wyk. Sophie Karthäuser – sopran, Ensemble Correspondances, Sébastien Daucé – dyrygent, klawesyn
Koncert z festiwalu Actus Humanus Resurrectio (19.04.2019, Dwór Artusa, Gdańsk)

Carlo Gesualdo da Venosa Responsoria et alia ad Officium Hebdomadae Sanctae spectantia: Feria Quinta, Feria Sexta, Sabbato sancto

Wyk. La Compagnia del Madrigale

23.00 – 00.00 – "Kryzys wieku średniego" – audycja Łukasza Modelskiego i Łukasza Kozaka.

TRÓJKA

godz. 15-19 "Dzień z Trójka w domu"

Piotr Stelmach zaprasza na spotkanie z nietuzinkowymi postaciami polskiej sceny muzycznej - będą to rozmowy z Grzegorzem Markowskim, Muńkiem Staszczykiem i Leszkiem Biolikiem. Oprócz tego, utwory związane z hasłami "dom" i "powroty do domu". 

​godz. 19.00 - 20.00 "Koncert w Trójce" (powtórka) - Jan Kanty Pawluśkiewicz.

„Przez tę ziemię przeszedł Pan” to kompozycja Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego.

26 marca 2005 roku na Rynku Głównym w Krakowie w ramach II Festiwalu Misteria Paschalia wykonano ją na żywo: solistami byli Elżbieta Towarnicka, Justyna Steczkowska, Jan Frycz, Jerzy Trela i Zbigniew Wodecki.

Zapraszamy na retransmisję tego koncertu na antenie Trójki, w Wielką Sobotę kilka minut po godzinie 19.

g. 20.00 - 24.00 "Wieczór z Trójką w domu" – WIGILIA WIELKANOCNA

Wigilię Wielkanocną w Trójce, jak od kilku już lat,  otworzy wiersz Czesława Miłosza z tomu „Ocalenie”, pod tytułem „Piosenka o końcu świata”.

Święta stanowią rzeczywistość wyjątkową, w której na to, co powtarzalne od wieków, nakładają się kolejne warstwy tego, co niesie czas teraźniejszy.

Tegoroczna Wielkanoc jest pierwszą (od jak dawna?), w której proporcje powtarzalnego i nowego wydają się zachwiane. Jak sobie z tym poradzić, jak ocalić w naszej świadomości to, co stanowi constans, czego nie da się podważyć? Jak czytać to, co zaatakowało z taką siłą cały świat?

Naszymi gośćmi będą - tradycyjnie - ksiądz dr Krzysztof Niedałtowski, rektor kościoła Św. Jana w Gdańsku, duszpasterz środowisk twórczych, Wojciech Bonowicz – poeta, biograf księdza Józefa Tischnera oraz  - po raz pierwszy – prof. Wiesław Komasa - aktor. Każdy z gości „przyniesie” prezent w postaci poezji.

Przywołamy także rozmowę, przeprowadzoną dla Magazynu Bardzo Kulturalnego w 2012 roku na Festiwalu Transatlantyk w Poznaniu. Gośćmi festiwalu byli wówczas m.in. państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

Obok poezji, muzyka niesie to, czego dyskurs nie jest w stanie wyrazić. I muzyka tego wieczoru nie będzie taką, jakiej na co dzień słuchamy w Trójce, nade wszystko – instrumentalna, ale, jak zawsze w Trójce… piękna.

CZWÓRKA

W sobotnie przedpołudnie Czwórka będzie towarzyszyć w ostatnich przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych.

W"Sobotologii" (godz.9.00-11.00) podpowiemy jak w kwadrans udekorować dom na święta i czym jest wertykalny ogród.

W "Pasjonautach" (11.00-12.00) zapraszamy na spotkanie z Anetą Szpurą, tegoroczną jurorką Plebiscytu Nieprzeciętni, do którego Czwórka przyjmuje zgłoszenia do 16 kwietnia.

Beata Kwiatkowska porozmawia z gościem audycji również o świętach w stylu eko. Zaklinacze czasu po godz. 15.00 przeniosą się do czasów Chrystusa i zaproszą na rozmowę o cudzie zmartwychwstania z prof. Anną Zajchowską-Bołtromiuk.

O godz. 18.00 Maciej Szajkowski w audycji muzycznej „Brzmi dobrze, bo polskie” zaprezentuje artystów, którzy występowali na koncertach Festiwalu Nowa Tradycja.

Ten festiwal Polskiego Radia od prawie ćwierćwiecza prezentował to, co najnowsze i najciekawsze w polskiej muzyce odwołującej się do źródeł. W sobotę usłyszymy takich polskich muzyków jak Psio Crew, Żywiołak i Sutari.

W sobotni wieczór w Czwórce głos oddamy paniom - w audycji "Wielkanocne babki" o godz. 20.00 Ula Kaczyńska zaprezentuje utwory takich artystek jak Novika, Roisin Murphy, Peggy Gou i wiele innych.

A po godz. 22.00 Norbert Borzym jak co roku zaprasza na "Klubowe pisanki" z nastrojową elektroniką, która przygotuje nas do wspólnego przeżywania okresu świątecznego. Usłyszymy downtempo, brzmienia balearic, ale także głębokie odmiany muzyki house.​ 

POLSKIE RADIO DZIECIOM

9:00-10:00 "Opowieści ludów świata" (Anna Wójcikiewicz) – Mało znane zwyczaje świąteczne: Polska, Irlandia, Afryka.

12:00-13:00  "Bajkowy Ogród" (Pascal Kaczorowski) –  Dziś Wigilia Wielkanocy. Zajrzymy do wielkanocnego koszyczka. I nie tylko. Do wielkanocnego ogrodu również.

Wyruszymy do krainy wielkanocnych pyszności. Kto wie, może zostaną dziś zdradzone tajne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. O tradycji, roślinach, naturze budzącej się do życia, o symbolach natury tak bliskich tradycji chrześcijańskiej.

14:00-15:00 "Akademia Muzyczna" (Iza Żukowska) - Oratoria wielkanocne: "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu" J. Haydna i "Oratorium na Wielkanoc" J. S. Bacha.

15:00-16:00 "Dawno, Dawno Temu" (Marta Powałowska) – Wielkanoc to czas zadumy, dlatego dzisiaj porozmawiamy o osobie, która bezsprzecznie zapisała się w historii Polski. To człowiek, który w tym roku zostanie beatyfikowany, czyli uznany za błogosławionego.

Zapraszamy na kolejną fascynującą podróż w przeszłość śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rozmowa z Piotrem Kordiaszem, autorem książki "Stefek. Opowiadania o dzieciństwie Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski".

21:00-22:00 "Dziecko w drodze" (prowadzą Magda i Sergiusz Pinkwart) - W Wielką Sobotę para podróżników opowie o rejonach Sandomierszczyzny i Małopolski i ich niezwykłych zwyczajach świątecznych: turki, bziuki, słomiaki i siude baby.

POLSKIE RADIO CHOPIN

W Weekendowym potpourri (g. 8:00) usłyszymy zyskującą w ostatnich latach na popularności wczesnoklasyczną, przejmującą kantatę pasyjną Carla Heinricha Grauna Der Tod Jesu. Zaprasza Małgorzata Pęcińska.

W trzygodzinnym paśmie "Ucho nienasycone" (g. 10:00) Jakub Puchalski zaprezentuje Pasję wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha. W programie także dzieła Fryderyka Chopina, dla którego Bach był prawdziwą kompozytorską wyrocznią.

Danuta Gwizdalanka w audycji "Złoty wiek muzyki kameralnej" (g. 18:00) zaprezentuje jedną z najbardziej uduchowionych i subtelnych kompozycji Józefa Haydna, która jest proklamacją głębokiej wiary tego kompozytora – oratorium Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, oczywiście w wersji kameralnej na kwartet smyczkowy.


#Zostańwdomu z Polskim Radiem. Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu