Polskie Radio

Dzień Matki i uroczystości rodzinne - Polskie Radio we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:48
Kim jest „internetowa matka”? Wszystko o nowej aplikacji Polskiego Radia na smartfony: struktura, nawigacja i działanie oraz poruszający reportaż - "Wpuściliśmy śmierć do naszego domu". Słuchaj Polskiego Radia! 
Dzień Matki
Dzień MatkiFoto: shutterstock
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" temat ślubów, wesel, komunii, chrzcin i pogrzebów. Gościem audycji będzie rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski oraz Katarzyna Gajek, organizatorka przyjęć ślubnych. Pojawi się także ważne zagadnienie ochrony przed kleszczami – czy każdy jest niebezpieczny, jak się chronić, jak rozpoznać boreliozę, kiedy konieczna jest wizyta u lekarza, czy kleszcze są niebezpieczne dla naszych zwierząt.

Dyrektor Krzysztof Kossowski z IAR opowie o nowej aplikacji Polskiego Radia na smartfony, jak działa, jaka jest jej struktura, jaka nawigacja.
Nie zabraknie również koncertu życzeń dla Słuchaczy z okazji Dnia Matki. Zaprasza Roman Czejarek.

13.00-15.00 - W "Muzycznej Jedynce" Maria Szabłowska będzie rozmawiać ze Stanisławą Celińską o nowej płycie i nowych piosenkach.

21.30 - W ramach "Kulturalnej Jedynki" reportaż "Do góry nogami" Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Elżbieta Matuszewska i Barbara Mioduszewska poznały się przypadkiem. Połączyła je aktywność.. Pierwsza, mimo choroby Parkinsona - trenuje boks. Druga pływa, rzeźbi i gra w reklamach. Kilka miesięcy temu pierwszy raz odwiedziły się w swoich mieszkaniach, by wziąć udział w nagraniu reportażu. Nie przepuszczały wtedy, że nagle zostaną uwięzione w domach przez koronawirusa. Jak sobie z tym radzą?


logo

DWÓJKA

07.00-10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki organizatorzy jednego z najważniejszych wydarzeń literackich ogłoszą program tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza.  Festiwal w tym roku odbędzie się w wersji online, niemniej w przestrzeni wirtualnej nie zabraknie wielu premier i spotkań z wyjątkowymi poetami. O szczegółach opowiedzą Olga Brzezińska - dyrektor programowa Festiwalu oraz Krzysztof Siwczyk - dyrektor artystyczny imprezy.

Ponadto w audycji Stefan Laudyn - dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego zdradzi pierwsze szczegóły dotyczące jesiennego święta kinomanów. Opowiemy również o letnich festiwalach nad morzem - Sopot Classic oraz o Festiwalu Literacki Sopot, którego program zdominuje w tym roku  Kanada.

Jak w każdy wtorek Bartek Chaciński w swoim felietonie opowie o nowych słowach tworzonych w okresie pandemii.

09.50 -09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

W 80 rocznicę śmierci rosyjskiego noblisty – Josifa Brodskiego posłuchamy dziś jego wiersza, a w kolejne dni wierszy rosyjskich poetów-dysydentów: Natalii Gorbaniewskiej, Osipa Mandelsztama, Tomasa Venclovy, Anny Achmatowej.

10.00-11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Artur Ruciński

Cykl audycji Znacie to posłuchajcie prowadzi w tym tygodniu znakomity polski baryton - Artur Ruciński, współpracujący z największymi scenami operowymi m.in. Bayerische Staatsoper w Monachium, Royal Opera Hause w Londynie, Teatro Alla Scala w Mediolanie, Opera Bastille w Paryżu czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Artur Ruciński przedstawia w swoich audycjach fragmenty oper ważnych dla jego kariery oper, dzieł, które go ukształtowały i stały się ważnymi etapami w jego życiu, prezentuje nagrania śpiewaków, których najbardziej ceni, z którymi miał okazje pracować, ale także tych, których znamy tylko z nagrań, a także muzykę lżejszą w charakterze, której często słucha.

12.45-13.00 – Zapiski ze współczesności: Stefan Gierowski

Profesor Stefan Gierowski - malarz określany mianem klasyka nowoczesności i zasłużony pedagog 21 maja obchodził 95. urodziny. Naukę rozpoczął jeszcze przed wojną, od 1945 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza. Odrzucając w latach 50-tych figurację, kilkadziesiąt lat prowadził swoje malarskie studia i poszukiwania. Świętując jubileusz profesora w tym tygodniu zapraszamy do słuchania jego wspomnień w cyklu zapiski ze współczesności.  

16.00-18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Gośćmi są Ewa Biegas i Marcin Wyrostek, którzy wzięli udział w nagraniu wideoklipu "Seed of Hope", odnoszącym się do izolacji społecznej spowodowanej epidemią koronawirusa. Przypominamy także rozmowę ze znakomitym niemieckim tenorem - Christophem Pregardienem, odwiedzamy wystawę “Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”, przygotowaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, przyglądamy się akcji "Dramatyczny od kulis" Teatru Dramatycznego w Warszawie i spotykamy się z twórcami interaktywnego ogrodu inspirowanego twórczością Krzysztofa Pendereckiego. W cyklu "Literackie witaminy" - Eliza Kącka.

21.30-22.00 – Rozmowy po zmroku: "Wpuściliśmy śmierć do naszego domu" – reportaż Beaty Kwiatkowskiej

Reportaż nawiązuje do książki "Mały wielki tydzień" Darka Milewskiego. Autor opisał jak wygląda jego życie z ALS. Stwardnienie zanikowe boczne "zabrało" mu jego ciało (teraz porusza się na wózku) oraz głos (mówi jedynie dzięki urządzeniu, które określa mianem "gadacza"). Audiobook "Małego wielkiego tygodnia" nagrał Krzysztof Gosztyła. W reportażu wypowiadają się przez komunikator internetowy autor, jego żona, Anna Milewska oraz redaktorka książki i przyjaciółka, Katarzyna Leżeńska. Darek Milewski odpowiedział na pytania autorki reportażu używając "gadacza". Państwo Milewscy mieszkają w USA. Nie planują przyjazdu do Polski. 

22.00-23.00 – Muzyczny wieczór: Nowa Polska – prowadzi Ewa Szczecińska

28 maja będziemy obchodzić trzecią rocznicę śmierci Elżbiety Chojnackiej, światowej sławy klawesynistki, specjalizującej się w interpretacjach muzyki współczesnej. Autorka audycji przypomni fragmenty wywiadu z artystką oraz polskie utwory skomponowane specjalnie dla niej. 

22.55-23.00 – Przypadki słowa: Josif Brodski, audycja Doroty Gacek


logo

TRÓJKA

11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema  - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik i Eliza Rycembel (powtórka czytana od 4 maja).

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" – od 25 maja emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna”. Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

20.50 - Proza w Trójce - premierowe nagrania - Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski – „PRO MEMORIA” – fragm. 30 z Tomu III 1953-1956. Czyta Wiesław Komasa. Muzyka – Łukasz Borowiecki. Od 28.04 od poniedziałku do czwartku.

21.45 - „Reytan. Upadek Polski” Jarosława Marka Rymkiewicza. Czyta Andrzej Mastalerz (od 25 maja).

23.00-00.00 - Wojtek Pilichowski - 25-lecie pracy artystycznej

Powtórka koncertu z 12.03.2016 r.


logo

CZWÓRKA

7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - informacje o pierwszym Uniwersytecie, który ogłosił, że przez cały rok akademicki 2020-2021 zamierza prowadzić zdalne nauczanie. Poza tym w audycji dobra wiadomość dla fanów serialu "Rodziny Soprano" - powstał słownik, w którym znajdą się takie wyrażenia jak „gabagool” czy „Madone”. Jakie jeszcze?

12.00-13.00 - Stacja Nauka – Powtórki do matury – matematyka. Omówimy maturalne „pewniki” z matematyki. Jaka tematyka i jakie typy zadań pojawiały się na arkuszach w ostatnich latach. Na co warto postawić w ostatnich kilkunastu dniach przygotowań?

17.00-19.00 - TOP - Z okazji Dnia Mamy sylwetka "matki internetowej", która w ciągu ostatnich kilku miesięcy stała się pedagogiem online, szuka przepisów na domowe obiady  w necie, załatwia porady z lekarzami online, robi zakupy w sieci, proponuje swoim domownikom różne aktywności w necie i choć nigdy nie była Asem Internetu, te kilka tygodni dało jej olbrzymią wiedzę na temat zasobów Internetu.

19.00-20.00 - 12 cali na godzinę – kolejna odsłona akcji wspierania przez Czwórkę Dj-ów w czasie, gdy kluby z muzyką prezentowaną na żywo pozostają zamknięte. Zapraszamy na set Dj-ki Oli Teks: miłośniczki płyt winylowych, członkini kolektywu Move Move, inicjatorki cyklu Move Mózg i rezydentki klubu Jasna 1. 

20.00-21.00 - Strefa Prywatna – tydzień po 100.rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Kuba Jamrozek zaprasza na rozmowę o relikwiach Świętego Jana Pawła 2.  Brat Marian Markiewicz poznał Karola Wojtyłę pracując jako kierowca w Polskim Kolegium Papieskim we Włoszech. Dzień przed konklawe przyszły papież poprosił go o przysługę... fryzjerską. Jak sam zaznaczył - chciał "wyglądać jakoś na konklawe". Przez lata brat Marian w tekturowym pudełku trzymał papieskie włosy, traktując je jak największy skarb. Jak pielęgnuje się relacje z papieżem? Czy Karol Wojtyła był zadowolony z "cięcia? I co dzieje się dziś z włosami, relikwiami Jana Pawła 2?

 

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

26 maja świętujemy Dzień Mamy. To dla naszej stacji również wyjątkowe święto.

Z tej okazji na Facebooku​ Polskiego Radia Dzieciom przeprowadzona zostanie całodniowa akcja „Laurka dla Mamy”. Słuchacze pod specjalnie opublikowanym postem w mediach społecznościowych będą mogli dzielić się zdjęciami swoich laurek.

7.00-10.00 - "Poranek" - Mamy w świecie zwierząt.  Sprawdzimy w jaki sposób i jak długo opiekują się swoimi dziećmi. Poznamy najlepsze zwierzęce mamy i te, które pomysł na "matkowanie" mają zupełnie inny...Dowiemy się również dlaczego bardzo wiele zwierzęcych matek reaguje na płacz ludzkich dzieci w mgnieniu oka. Czy kangury rzeczywiście rodzą się z torby na brzuchy? Ile dzieci ma przeciętna mama-tuńczyk? Jak długo mama-orangutan opiekuje się swoimi dziećmi? Np. Samica ośmiornicy – po złożeniu 50 tys. jaj samica zostaje przy nich i pilnuje ich przez 6 tygodni. Przez ten czas nic nie je, samica słonia morskiego – musi przybrać na wadze 600 kg aby wykarmić młode. W czasie ciąży i wychowu młodego nic nie je.

10.00-11.00 - "Dziecięcy koncert życzeń" - ​Zamiast "Muzycznych podróży" będzie wyjątkowe wydanie "Dziecięcego Koncertu Życzeń". Dzieci, które pragną zrobić swoim mamom wyjątkową niespodziankę, mogą zadzwonić w czasie trwania audycji, złożyć życzenia i zamówić piosenkę na antenie!

11.00-12.00 - „Leszek i Miś Michaś” wyjaśnią skąd pochodzi Dzień Mamy oraz czy w innych krajach również obchodzone jest 26 maja. Ponadto ulubieńcy dzieci podpowiedzą, jak własnoręcznie i w prosty sposób przygotować oryginalne prezenty dla mam.

15.00-17.00 - "Popołudnik" - Z kolei Martyna Chuderska, prowadząca audycję przyjrzy się atrybutom bajkowych mam, przypominając liczne perypetie dzielnych bohaterek literackich i filmowych przygód dla najmłodszych. Bohaterkami audycji będą m.in. Mama Muminka, Mama Świnka (z bajki „Świnka Peppa”), Molly Weasley (z cyklu książek o Harrym Potterze), Mama Franklina i popularna mama Kangurzyca.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Prowadząca spotkanie dr Joanna Neuhoff-Murawska porozmawia ze swoimi gośćmi, którymi są dr hab. Katarzyna Krenke oraz dr hab. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o przyczynach rozwoju astmy, jak również o możliwej profilaktyce i terapii tego schorzenia. Jednym z poruszanych wątków jest rozwianie wątpliwości rodziców małych astmatyków na temat większego ryzyka zachorowania na Covid-19 ich dzieci. 


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

8.00 - W programie Laureaci nagród specjalnych… bohaterem Anny Skulskiej będzie zdobywczyni II nagrody na Konkursie Chopinowskim w 1980 roku – rosyjska pianistka działająca w Polsce Tatiana Szebanowa. W wykonaniu tej przedwcześnie zmarłej artystki wysłuchamy nagrań Chopinowskich: Wariacji B-dur na temat duetu „La ci darem la mano” Mozarta  op. 2 oraz Koncertu fortepianowego f-moll op. 21, młodzieńczych dzieł patrona anteny, które pianistka zrealizowała wraz z Sinfonią Iuventus prowadzoną przez Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

18.00 - Bohaterem audycji Chopin osobisty Róży Światczyńskiej będzie najwybitniejszy żyjący pianista brazylijski i wielki chopinista Nelson Freire. W jego interpretacji wysłuchamy wczesnych nagrań zarejestrowanych w radiowym studiu w Kolonii 1 marca 1968 roku - artysta miał wówczas 24 lata. W repertuarze, oprócz kompozycji solowych Chopina, znajdzie się kreacja I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11.

 

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU