Polskie Radio

"Już taki jestem" i "Stacja Nauka" - Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 18:37
Poczujemy zapachy chinkali, chaczapuri, chleba szoti i dowiemy się, dlaczego Gruzini tak nas lubią. A także czy naszym włosom potrzebne są latem humektanty i czy możliwe jest znalezienie miłości w internecie. Słuchaj nas!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Alexey_Marcov
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" wspólnie z Małgorzatą Raduchą odwiedzimy Lianę i Davida Gamtsemlidze, Gruzinów, którzy przed laty zamieszkali w Polsce i otworzyli jedną z pierwszych gruzińskich restauracji w naszym kraju. Dowiemy się, dlaczego Gruzini tak wielką sympatią darzą Polskę, zajrzymy do ich kuchni i opowiemy o potrawach, które pokochali Polacy - jak choćby chinkali, chaczapuri czy tradycyjny gruziński chleb szoti wypiekany w specjalnych kamiennych piecach.

Porozmawiamy też o naszych wakacyjnych lekturach. Czy w czasie wakacji rzeczywiście czytamy więcej, a jeśli tak, to co? Ponadto jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia  Lata z radiem" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Filary Ziemi" według powieści Kena Folletta​. Zaprasza Agnieszka Kunikowska.

13.00-15.00 - Do "Muzycznej Jedynki" zaprasza Ula Kaczyńska. Po godz. 13.00 gościem audycji będzie Natalia Nykiel, która opowie o nowym singlu w zaskakującej stylistyce i o koncertach online. Ula zaprezentuje również jedynkową Płytę Tygodnia - album "Rough And Rowdy Ways" - pierwszy od 8 lat album z nową muzyką Boba Dylana. ​

21.35 - W audycji "Już taki jestem" - Les  Femmes: Joanna Sobowiec-Jamioł - sopran, Natalia Krajewska-Kitowska - sopran, Emilia Osowska - mezzosopran - niezależny zespół muzyki klasycznej z Trójmiasta założony w 2011.

Panie znają się od dzieciństwa, razem śpiewały w parafialnym chórku. Potem były wspólne muzyczne szkoły i Akademie Muzyczne w Bydgoszczy i Gdańsku. Zespół przedstawia kolaże operowe sięgające  tradycji pasticcio XVII I XVIII w. Są to spektakle muzyczne zbudowane z arii, pieśni i innych fragmentów dzieł kompozytorów muzyki klasycznej, które łączy spójna fabuła i nowy kontekst interpretacyjny.

Cechą charakterystyczną grupy są przedstawienia nacechowane silnymi emocjami, wyrazistymi bohaterami, a zarazem posiadające pozytywne i niebanalne przesłanie. W 2019 r. zespół wydał swoją pierwszą płytę "Pejzaż polski" z pieśniami polskich kompozytorów, a w 2020 r. płytę z piosenkami kina międzywojennego zaaranżowanymi na jazzowo pt. "W małym kinie".

O kulisach kobiecej współpracy, o tym, co dziś może przekazać dzieło operowe, dlaczego opera to zabawa, o zainteresowaniu klasyką muzyczną wśród dzieci, o jazzowych inspiracjach rozmawia Jolanta Fajkowska.

logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki  przeniesiemy się do Lublina porozmawiać o Wschodniej Fundacji Kultury Akcent. Została ona założona m.in. przez Ryszarda Kapuścińskiego, Tadeusza Konwickiego i prof. Irenę Sławińską. Obierając sobie za cel inspirowanie i popieranie różnych form twórczości i różnych dziedzin refleksji humanistycznej, główny nacisk w swej działalności kładzie na usuwanie uprzedzeń - etnicznych, religijnych, światopoglądowych - dzielących ludzi sztuki i ukazywanie bogactwa kultury wynikającego m.in. z jej różnorodności i przezwyciężanie stereotypów w myśleniu o kulturze, szczególnie na obszarze Europy Środkowowschodniej.​​

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Bogusławem Wróblewskim - współzałożycielem i prezesem Fundacji oraz założycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika Akcent. Początek o godz. 9.30.

Przerwany z powodu pandemii Festiwal Nowe Epifanie po czterech miesiącach powraca. W Poranku Dwójki porozmawiamy o "odmrożonych" wydarzeniach, a wśród nich o premierze "Zwiastowania". Zwiastowanie jest utrwalone w chrześcijaństwie jako akt bożej łaski wobec człowieka i wobec bożej wybranki. Maria powiedziała: "Niech mi się stanie według słowa twego". Ale jakie uczucia jej towarzyszyły? - zastanawiają się twórcy spektaklu. Rozmowa z reżyserką Karoliną Szczypek oraz z dyrektorem Festiwalu - Pawłem Dobrowolskim o godz. 8.30. ​

W audycji wybierzemy się też Galerii Foksal, w której możemy  zobaczyć najnowszą wystawę Irminy Staś "Ząb w ząb". Na wielkoformatowych płótnach artystka pokazuje nieuchronność ludzkiego losu. Odwiedzimy również pierwszy dom powstały w stylu zakopiańskim i wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza - Willę Koliba. Placówka ta po generalnym remoncie  została 1 lipca udostępniona dla zwiedzających.  

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Bronisław Maj, aut. i wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie)

13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Stanisław Leszczyński - opracowanie Róży Światczyńskiej

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest dr Weronika Kobylińska-Bunsch - historyk sztuki, opiekun merytoryczny przedsięwzięcia fotograficzno-historycznego "nie(do)powiedziane". Spotykamy się także z twórcami słuchowiska Wojciecha Tomczyka "Rodzina królewska" (premiera w najbliższą niedzielę na naszej antenie). Poza tym rozmawiamy o książce Marii Iwaszkiewicz "Portrety" oraz o architekturze gdańskiego Wrzeszcza. W cyklu "Literackie witaminy" - Łukasz Musiał.

17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą: Stan polskiego materialnego dziedzictwa kultury na dawnych Kresach - audycja Michała Szułdrzyńskiego z udziałem Piotra Kosiewskiego.


logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Ciemna strona mocy - Aleksandra Kaczkowska

02.00-04.00 - Strefa rock’n’rolla wolna od angola - Michał Owczarek

04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

7.15 - Pytania z Kosmosu - Tomasz Rożek

8.13 - Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz. Gość: Krzysztof Bosak

09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Michał Olszański i Michał Margański

Rozmowa Michała Olszańskiego z Jackiem Jakubowskim, psychologiem, o mądrym pomaganiu.

9.30 - Informator Ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga. Gość: Grzegorz Nawacki, red. nacz. "Pulsu Biznesu"

10.45 - Ryszard Jaźwiński - Wietnamsko-polski film "Smak pho" (fo) to jedna z premier kinowych tego tygodnia. Co ciekawe, zrealizowała go Mariko Bobrik, Japonka mieszkająca od kilkunastu lat w Polsce.

12.20-Psychodnia - Aneta Awtoniuk - mity na temat psów          

13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Metz

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga 

18.10 - Reportaż w Trójce - cykl na wakacje: "Reportaż z archiwum Trójki"

"W aspekcie kompensacji" - Irena Linkiewicz - 1993 rok (Radio Zachód Zielona Góra)

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Czasu Wolnego i Rekreacji zorganizowało w Zielonej Górze sympozjum zatytułowane "Czas wolny w procesie transformacji systemowej". Tytuł jednego z referatów brzmiał: "Zachowania kulturalne bezrobotnych w procesie kompensacji braku obciążenia pracą zawodową". O swoim życiu opowiadają anonimowi bezrobotni, a o kulturowych i kulturalnych zachowaniach mówią członkowie Stowarzyszenia. Dyskusja i referaty są komicznie jałowe w obliczu beznadziejnych realiów.

18.31 - Bardzo Ważny Projekt - Arkadiusz Ekiert

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Marta Malinowska

21.00-22.00 - Klub Trójki - M. Żakowski 

22.00-00.00 - Gitarą i piórem - Janusz Deblessem


logo

CZWÓRKA

7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - Zagraniczne festiwale a pandemia - czy będą odbywały się wyłącznie online, czy z publicznością? Jakie są plany organizatorów?

12.00-13.00 - Stacja Nauka - emolienty, proteiny i humektanty - czyli jak nawilżać latem włosy i jak czytać etykiety kosmetyków do włosów.

14.00-15.00 - Dajesz radę - A może tak rzucić to wszystko i wyjechać na wieś, kupić domek i wynajmować pokoje? Agroturystyka to popularna forma wypoczynku, więc może iść w tym kierunku. Jak to jest prowadzić dom otwarty, czy da się z tego żyć i czy mając gości, jest szansa na odrobinę prywatności? Zaprasza Dominika Klimek.

19.00-20.00 - Dziewczyny grają - muzyczna godzina z propozycjami od Rosalie.,​ które dobrze się zgrają z "nicnierobieniem" na kocu w przydomowym ogródku.

20.00-21.30 - Strefa Prywatna - W Polsce blisko 6 mln osób miesięcznie poszukuje miłości w Internecie. Ile z tych poszukiwań kończy się sukcesem? Jakie błędy popełniają ci wciąż samotni? Kuba Jamrozek porozmawia o tym z Joanną Godecką - terapeutką, autorką książek psychologicznych oraz  Sylwią Stodulską-Jurczyk - zarządzającą działem porad na jednym z portali randkowych.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Leszek i Miś Michaś rozpoczynają wakacje od wyjazdu nad Bałtyk. Będą poznawać wodoloty, statki oraz inne maszyny, którymi poruszamy się po wodzie dzisiaj, i którymi poruszano się kiedyś, w dawnych czasach.

15.00-17.00 - "Popołudnik" -  A może na wakacje pojedziemy autem?

Jakie niespodzianki mogą spotkać kierowcę i pasażerów auta? Może zabraknąć benzyny albo zepsują się wycieraczki podczas deszczu.  Po co samochodowi olej i czy klocki hamulcowe są podobne do tych, którymi bawimy się w domu czy w przedszkolu? O samochodach prawdziwych i tych, które stały się bohaterami bajek, porozmawiamy w dzisiejszej audycji. Zapraszam nie tylko pasjonatów motoryzacji - Zbyszek Kozłowski.

16.30 - "Język niemiecki" - Epidemia bardzo nam ograniczyła podróżowanie w te wakacje. Do wielu krajów nie możemy pojechać. Całe szczęście Polska graniczy z Niemcami, które są bardzo ciekawym krajem do zwiedzania. Będąc na południu Niemiec, nie zdziwcie się, kiedy usłyszycie bardzo dziwne dźwięki.

17.15 - "Zbieraj z klasą" -  Obecnie wszyscy mamy obowiązek używania maseczek i rękawiczek w sklepach, kościołach i innych przestrzeniach publicznych. Produkujemy tego bardzo duże ilości, co niestety nie idzie w parze z ekologicznym trybem życia. Warto jednak wiedzieć, co z takimi zużytymi rękawiczkami i maseczkami zrobić - gdzie je wyrzucić i w jaki sposób są utylizowane.

21.00-23.00 "Strefa rodzica"

Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm - z czym to się je? Jak te rozmaite sposoby żywienia pogodzić z nowoczesnym stylem życia. Gość: Mariusz Budrowski​, autor bloga "Odmładzanie na surowo".


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

12.00 - Marcin Majchrowski w drugim odcinku nowego pasma "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" prezentuje m.in. Wielkiego Poloneza i Andante spianato Fryderyka Chopina na instrumentach historycznych w wykonaniu Wojciecha Świtały i Nelsona Goernera i to w dwóch alternatywnych wersjach - na fortepian solo oraz na fortepian z orkiestrą.

W tym drugim przypadku kompozycja ta zabrzmi z towarzyszeniem rezydencyjnego zespołu warszawskiego festiwalu "Chopin i jego Europa" - Orkiestry XVIII Wieku, zawiadywanej przez nieodżałowanego Fransa Brüggena.

22.00 - Bohaterem "Czarne na białych", pianistycznej galerii Jakuba Puchalskiego będzie - dla wielu największy dwudziestowieczny wirtuoz fortepianu - Vladimir Horowitz. Horowitz z pewnością miałby wielkie problemy, aby dostać się do dalszych etapów Konkursu Chopinowskiego.

A mimo to jego niepokorne interpretacje partytur największego polskiego romantyka, interpretacje, których młodzi adepci pianistyki z pewnością nie powinni traktować jako wzorcowych, stanowią propozycje jedyne w swoim rodzaju i absolutnie nieprześcignione.


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU