Polskie Radio

"Bezpieczna Jedynka" i "Rozbiegani" - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 16:36
Wyjaśnimy, jak wygląda szkolenie i weryfikacja kierowców autobusów, a także jak przerabiać leżące od lat w szafie rzeczy, by znów były modne. Relacja z Lądka-Zdroju z Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Słuchaj nas!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" spotkanie z grupą IRA, która wystąpiła na kolejnym z serii koncertów tegorocznego Lata z radiem. Z muzykami będzie rozmawiać Marta Januszewska. Sława Bieńczycka omówi też najnowsze notowanie "Turystycznej Listy Przebojów".

Ponadto kolejna odsłona akcji "Moje Archiwum" i jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Filary Ziemi" według powieści Kena Folletta.

Zaprasza Roman Czejarek.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - prowadzi Zbigniew Zegler 

Gościem specjalnym w piątkowej Muzycznej Jedynce będzie Anna Jurksztowicz, która po godz. 14.20, w trakcie rozmowy,  zaprezentuje nagraną w duecie z Andrzejem Piasecznym piosenkę "Kochanie, ja nie wiem" i opowie o jubileuszowym albumie.

17.10 - "Bezpieczna Jedynka" a w niej temat bezpiecznej komunikacji miejskiej.

Na fali ostatnich wypadków w Warszawie z udziałem autobusów miejskich i podejrzeniem stosowania środków psychotropowych przez kierujących pojazdami, chcemy sprawdzić, co mówią przepisy, jak wygląda dziś szkolenie i weryfikacja kierowców, a także przyjrzeć się skali problemu i poszukać rozwiązania. Zaprasza Patryk Kuniszewicz.

23.10 - "Pewnego razu w Irlandii" reportaż Agnieszka Szwajgier

Krzysiek i Iva Wiśniewscy pod koniec zeszłego roku wrócili do Polski po 15 latach mieszkania w Irlandii. Krzysztof, z wykształcenia tłumacz i humanista, żeby utrzymać rodzinę, pracował w magazynie. To tam wydarzył się wypadek, po którym ich życie się zmieniło.

W reportażu Wiśniewscy opowiadają o tym, jak ciężko było zaakceptować ich rodzinie, że wyjeżdżają na emigrację, a także o zmianach, jakie w ciągu ostatnich lat zaszły w Irlandii. O podejściu Irlandczyków do Polaków i o tym, co najbardziej przeszkadzało im w powiedzeniu, że Irlandia to ich dom. Co tak naprawdę oznacza słowo "rodzina"? Jak otworzyć się na "obcych"? Czego uczy życie na emigracji?


logo

DWÓJKA

7.00 - 10.00 Poranek Dwójki. Zaprasza Paweł Siwek

9.30 -  Marcin Wasilewski zaprasza na Domówkę z Dwójką

Ponadto: 

  • o godz. 8.30 w cyklu "Jazzowa rozmowa" wywiad z debiutującą wokalistką Kasią Osterczy,
  • wystawa Jarosława Kukowskiego "Malarstwo i instalacje" w Galerii Sztuki w Sopocie,
  • przestrzeń przy hotelu Cracovia aranżowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie

12.05 "Płyta na lato". Zaprasza Andrzej Sułek

W konkursie "Płyta na lato" do zdobycia album "Munich 2016" Keitha Jarretta będący zapisem koncertu wybitnego pianisty jazzowego z 2016 roku w Monachijskiej filharmonii. 

16.00-18.00 "Wybieram Dwójkę". Zaprasza Jakub Kukla.

Gościem w audycji będzie Jan Ołdakowski - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, który opowie o planach placówki związanych ze zbliżającą się 76. rocznicą wybuchu Powstania.

Ponadto:

  • tradycyjnie przed weekendem proponujemy premiery filmowe,
  • przypomnimy rozmowę z Oksaną Żabużko - ukraińską pisarką, poetką i eseistką, laureatką Nagrody Angelus w 2013 roku, 
  • opowiemy o powstaniu Juraty - nadmorskiego kurortu nad Bałtykiem i wizytach polskich władców w Puszczy Białowieskiej.

"Literackich witaminach" spotkanie z Brigitte Gautier.

logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Trójka pod księżycem - Barbara Marcinik 

GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI - LATO z SZEKSPIREM; Co zamiast Festiwalu Szekspirowskiego? - dyr. prof. JERZY LIMON, rzecznik - MAGDA HAJDYSZ

02.00-02.15 - Kwadrans Leszka Długosza

02.15-04.00 - Trójkowe Archiwum Koncertowe - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

6.40  materiał reporterski

6.50 Przegląd prasy

7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek

7.40 Dr Andrzej Kruszewicz przedstawia  - Dariusz Pieróg

7.50 Przegląd prasy

8.13 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz, gość: Maciej Gdula - Lewica

8.35 Płyta tygodnia

8.40 Audycja Pod-różna - Marcin Pośpiech

8.50 Muzyczny Rozkład Jazdy

09.00-10.00 - Winien i ma - Arkadiusz Ekiert 

10.00-12.00 - Reszta świata - Tomasz Michniewicz

12.00-13.00 - Godzina prawdy - Michał Olszański. Tadeusz Woźniak

13.00-14.00 - Akademia rozrywki - Łukasz Szwed

13.20 W 80 podróży dookoła świata - Marcin Wolski

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

14.55  Medal dla każdego - Henryk Sytner

15.00-16.00 - W tonacji Trójki - Mariusz Owczarek 

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Pośpiech

16.40  Rozmowa z Markiem Wałkuskim

17.20  Co w mowie piszczy - Katarzyna Kłosińska

17.45 40 lat minęło… - cykl archiwalny - Wojciech Dorosz

18.45  Na trzecim biegu - Tomasz Gorazdowski 

19.00-22.00 - Audycja muzyczna - Piotr Baron

22.00-00.00 - Offensywa - Piotr Stelmach

logo

CZWÓRKA

9.00-10.00 Rozbiegani - Karina Terzoni i Mateusz Kulik wybiorą się z czwórkowym mikrofonem do Lądka-Zdroju na Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Gośćmi audycji będą Piotr Hercog - organizator wydarzenia i biegacz oraz Bartłomiej Przedwojewski - lekkoatleta. Zapraszamy na rozmowę o najdłuższych, a zarazem najtrudniejszych trasach biegu.

14.00-15.00 - Dajesz radę - Drugie życie starych ubrań. Gośćmi Adrianny Janiszewskiej będą Julia Kreft, autorka instagramowego konta La Hermana​ i Dagmara Kardasz - projektantka, które podpowiedzą, jak przerabiać leżące od lat w szafie rzeczy, by znów były modne.

16.00-17.00 - 4 Bieg - Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym w Kątach Rybackich - zapowiedź wydarzenia pod patronatem Czwórki. Pływanie na czas, współpraca z psem ratowniczym, SUPy, i Ironmen i Ironwoman to tylko niektóre z konkurencji. Co dokładnie będzie się działo 1 i 2 sierpnia w Kątach Rybackich? Opowie Krzysztof Spike Piotrowicz.

18.00-20.00 - Będzie głośno - Kończy się pierwszy etap 4. konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". Damian Sikorski podsumuje nadesłane zgłoszenia i przypomni zasady konkursu.   

Definicja Brzmienia - Kolejny odcinek Definicji Brzmienia jest już w sieci.

Tym razem przybliżamy genezę Electro, czyli jednej z ważniejszych odmian elektroniki. Dlaczego ten gatunek zrodził się akurat w Nowym Jorku? Jak wyglądała produkcja pionierskich utworów? Jak powstawały kompozycje przed pojawieniem się samplingu? Co hip hop ma wspólnego z electro? 

Odpowiedzi na te pytania w najnowszym odcinku, dostępnym na Facebooku i YouTube Czwórki.​

                                           

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

10.00-11.00 - "Muzyczne Podróże". Twórczość Wojciecha Kilara. 17 lipca 1932 we Lwowie urodził się Wojciech Kilar. W dzisiejszych Muzycznych Podróżach poznamy jego sylwetkę i twórczość.

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem". Wybór miejsca na tegoroczne wakacje Wojtka i Smoka Adasia, czyli krótki przegląd najbardziej znanych turystycznie miejsc w Polsce.

15.00- 17.00 - "Popołudnik" w PRD. Kąpiele słoneczne - kto ich nie lubi? Słońce lubią wszyscy: zwierzęta, rośliny i ludzie. Jest ono niezbędne, aby życie na naszej planecie trwało. Lubimy  ciepło promieni słonecznych na wakacjach, w trakcie kąpieli w morzu i podczas innych wakacyjnych aktywności i nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że nie przesadzimy z ekspozycją na słońce, bo jego promienie są  dobroczynne, ale i szkodliwe.

O radości ze słońca, plażach i bezpiecznym opalaniu się usłyszycie w dzisiejszej audycji.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". W Podwieczorku poznamy najludniejszy i jeden z największych pod względem powierzchni kraj świata. O Chinach, kraju gdzie mieszkają pandy i stoi Wielki Mur Chiński, tak ogromny, że widać go z kosmosu, opowie pan Marcin Jacoby, sinolog, autor książek.

21.00-23.00 - "Strefa Rodzica"

Zastanów się, zanim opublikujesz zdjęcie dziecka w sieci. Czym jest "sharenting"? Co się dzieje ze zdjęciem dziecka albo filmikiem z jego udziałem publikowanym przez rodzica w internecie, w mediach społecznościowych, blogach itp.? Jaką i czy w ogóle mamy nad tym kontrolę? Jakie mogą być konsekwencje takiego zjawiska?

Gościem audycji będzie Marta Majorczyk, pedagog, doradca rodzinny, trener, szkoleniowiec, SWPS w Poznaniu.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

21.00 - Mariusz Gradowski, wychodząc od nagrania Preludium "Deszczowego" Chopina w wykonaniu Marthy Argerich, prezentuje w programie "Chop-in-pop" różne popowe mutacje tego dzieła. Wśród reinterpretacji m.in. propozycje Guitar Formation, Chada Lawsona i The Doors.

22.00 - Bohaterem audycji "Czarne na białych" będzie światowej sławy chilijski pianista Claudio Arrau. W interpretacji artysty wysłuchamy dzieł Fryderyka Chopina oraz m.in. Sonatę G-dur op. 78 Franza Schuberta.


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU