Polskie Radio

"Chop-in-pop" i "Eureka". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 17:50
Kompozycje Jeana-Michela Jarre’a i Propellerheads inspirowane twórczością Chopina przedstawi Polskie Radio Chopin. Program 1 opowie w "Eurece" o polskich żołnierkach. Zapraszamy.
grafika ilustracyjna
grafika ilustracyjnaFoto: Pixabay
logo 

"Lato z Radiem" (9.00-12.00)

Tym razem Małgorzata Raducha odwiedzi Szczebrzeszyn i tamtejsze Koła Gospodyń Wiejskich. Dowiemy się jak „smakuje” Roztocze, a także czym są „leniuszki”, i jak zrobić dobre pierogi z fasolą – bo kuchnia roztoczańska stoi kaszami i fasolami, oraz jak przygotować  „łupcie”, czyli lokalne gołąbki z kaszą gryczaną. 

O smakach Roztocza opowiedzą Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bodaczowa i Wielączy oraz Agata Szczebyło, doktorantka z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji warszawskiej SGGW, która część swojej pracy doktorskiej poświęciła… fasoli.

Poza tym, jak zawsze: „Moje Archiwum” oraz konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem” oraz kolejny odcinek sensacyjnej powieści Harlana Cobena „W głębi lasu” w interpretacji Krzysztofa Globisza.  

Zaprasza Roman Czejarek. 

„Muzyczna Jedynka” (13.00-15.00).  W pierwszej godzinie o swoim nowym singlu „Jeszcze nie raz” opowie Łukasz Zagrobelny, a po godz.14.00 wokalistka występująca pod pseudonimem Ptakova zaprezentuje nowe nagranie pt. „Corazón”. 

Zaprasza Marcin Kusy. 

„Eureka” (19.10-19.30)  Dziewczyny w maciejówkach, legunki, żołnierki, czyli historia udziału kobiet w obronie Niepodległej. O tym opowie dr Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 

Zaprasza Dorota Truszczak. 

Po godz. 21.00 w cyklu „Moje książki” spotkanie z Marią Paszyńską, autorką popularnych powieści opowiadających o trudnych polskich losach, m.in. bestsellerowego cyklu „Owoc grantu”. Właśnie ukazał się pierwszy tom nowego cyklu „Wiatr ze wschodu”. 

Zaprasza Anna Stempniak.

07.00-10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Jakub Kukla

Co takiego kryje się za potrzebą gromadzenia, posiadania i katalogowania fotografii? Czy kolekcjonowanie może przerodzić się w obsesję? Co stanowi o wartości fotografii, które chcemy zatrzymać przy sobie? Te pytania zadają twórcy Fotofestiwalu - Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Obiektyw aparatu w tegorocznej odsłonie zostanie skierowany na niezwykłych kolekcjonerów. W oparciu o niekonwencjonalne kryteria przez lata budowali unikatowe zbiory, dzięki którym otrzymaliśmy opowieści o świecie, jego przełomowych momentach i społeczeństwie w XIX i XX wieku. A naszymi przewodnikami po tegorocznym fotofestiwalu będą: Marta Szymańska oraz Krzysztof Candrowicz - kuratorzy i selekcjonerzy wydarzenia. Spotkanie o 9.30.

"Na tym świecie nie ma nic trudniejszego od miłości" - to zdanie pochodzące z książki "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcii Márqueza oraz cała ta powieść stały się inspiracją dla twórcy muralu, jaki powstaje na warszawskim Mokotowie. O tej niezwykłej pracy porozmawiamy o godz. 8.30 z jej autorem Mikołajem Rejsem - artystą street art zainteresowanym społeczną funkcją sztuki.  

09.50-09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

Tuż przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Poranku posłuchamy wierszy o bohaterskim mieście, nie tylko tych z okresu wojny i okupacji. Zaprezentujemy utwory Tadeusza Gajcego, Artura Oppmana, Jerzego Lieberta, Antoniego Słonimskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 

12.05-12.45 – Płyta na lato: Seong-Jin Cho – The Wanderer (Schubert, Berg, Liszt), DG 00028948379095 – prowadzi Grzegorz Dąbrowski 

12.45-13.00 – Głosy z przeszłości: Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków 

16.00-18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

W środowej audycji Wybieram Dwójkę Jarosław Fret szef Instytutu Grotowskiego opowie o Teatrze ZAR w wersji online, naszym gościem będzie Dorota Leśniak-Rychlak, redaktor naczelna "Autoportretu" (nowy numer poświęcony jest pandemii), zaprosimy do Zbrojowni Sztuki w Gdańsku na wystawę "Sprawy bieżące", a w cyklu "Literackie witaminy" - Wojciech Charchalis. 

21.30-22.00 – Rozmowy po zmroku: Rozmowa z Magnusem von Hornem – aud. Beaty Kwiatkowskiej

 

. 

 

00.00-01.00    Apteka nocna – Jędrzej Kodymowski

01.00-02.00    GH+ - Grzegorz Hoffmann 

02.00-04.00    Teraz Polskie – Mariusz Owczarek 

04.00-06.00    Trójkowy budzik – Michał Grabkowski

06.00-09.00    Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

6.20       Tour de Pologne - Mateusz Fusiarz

6.40       Przegląd prasy - Bartłomiej Wasilewski

6.50       Urywki z kalendarza - Filip Jaślar

7.15       Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek

7.35       Cykl muzyczny Piotra Metza - Andrzej Zaucha

7.40       Obostrzenia związane z organizacją wesel - Izabela Woźniak

7.50       Przegląd prasy - Bartłomiej Wasilewski

8.13       Salon Polityczny Trójki - rozmawia Beata Michniewicz; gość: Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta

8.35       Płyta tygodnia: Alanis Morissette - Such Pretty Forks in the Road

8.43       Muzyczny rozkład jazdy - Mariusz Owczarek 

09.00-13.00   Byle do 13.00 – Gabriela Darmetko, Piotr Stelmach

09.30     Informator Ekonomiczny - Marcin Jagiełowicz

10.10     Płyta tygodnia: Frele – Hehe (koncert 9.08 w Studiu im. A. Osieckiej, gościem będzie Marcin Wyrostek)

10.15     Kuchnia z jajem - Gaja Kuroń

11.30     Nauka słuchania - Michał Margański

11.45    Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje” - przyg. Barbara Marcinik 

13.00-14.00  Powtórka  z rozrywki Łukasz Szwed/D. Pieróg

W tym:

13.10     Kocham Pana, Panie Sułku 

14.00-15.00 Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

W tym:

14.30     Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann - przyg. Barbara Marcinik

14.55     Medal dla każdego – Henryk Sytner 

15.00-16.00    W Tonacji Trójki  Aleksandra Budka, bez wydawcy

16.00-19.00    Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45     Trzy Strony Świata  - Ernest Zozuń

17.10     Płyta tygodnia: Dziesięć kroków. Memoriał warszawski 1944

18.12    Reportaż w Trójce - cykl na wakacje: „Reportaż z archiwum Trójki”

„Pogromca zwierząt” – Mariusz Marks (Radio Wrocław)

"Reportaż października 1997 roku" w rankingu Programu 3 Polskiego Radia.

Po lipcowej powodzi 1997 roku wielkim problemem we Wrocławiu stała się plaga szczurów.

Reporter Radia Wrocław Mariusz Marks spotkał się z Sebastianem Turkiewiczem, szczurołapem, który na wizytówce miał napisane „pogromca zwierząt”.

Dziś już nieżyjący bohater tego reportażu był niezwykle barwną postacią, prawdziwym zawodowcem. Mimo wykonywanego zawodu był ogromnym przyjacielem zwierząt, z wiernym psem zawsze przy nodze. Turkiewicz był gawędziarzem i kolekcjonerem anegdot.

19.00-21.00   Wieczór z Trójką – Wojciech Ossowski 

21.00-22.00   Klub Trójki – Monika Małkowska

W gliwickim Teatrze Victoria z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” do 10 października trwa wystawa „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.”.

Setka dzieł autorstwa 40 artystów przywołuje tamten czas. Szczególną atmosferę ówczesnych wystaw organizowanych w kościołach i w prywatnych pracowniach. Szczególnym wydarzeniem był interdyscyplinarny „festiwal” zrealizowany w niedokończonym kościele przy Żytniej. Powstała nowa wspólnota, która miała tłumy odbiorców, wcześniej z rzadka uczestniczących w kulturze.

Kuratorem wystawy jest Tadeusz Boruta, malarz i filozof, także aktywny uczestnik ruchu kultury niezależnej. 

22.00-23.00    Trzy wymiary gitary – Piotr Baron

23.00-00.00    Audycja publicystyczno-muzyczna – Piotr Majewski

. 

 

Pierwsze Słyszę 7.00-9.00 – W Pile wystartowało pierwsze na świecie kino samolotowe. W ramach debiutanckiego seansu wyświetlono hiszpański dramat „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara”. Czy kino samolotowe na stałe wpisze się w kalendarz pilskich imprez, a na następny seans zlecą się piloci z całego świata?

Czat Czwórki 15.00-17.00 - Tyle kampanii społecznych i apeli - czy w Polsce zmieniają się zachowania wypoczywających nad wodą? Jest kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie daje możliwość bezpiecznego wypoczywania nad wodą. Niestety albo ich nie znamy, albo uważamy, że nas one nie dotyczą i bagatelizujemy zagrożenia. Skłonność do brawury przesłania rzeczywiste konsekwencje naszego zachowania, a o tym, że woda to cichy zabójca nie chcemy myśleć. Od kwietnia w Polsce utonęło prawie 200 osób. Jak zapobiegać tragediom nad wodą?

Strefa Prywatna 20.00-21.30 - Pesymizm w praktyce. Badania potwierdzają, że osoby nastawione pesymistycznie rzadziej reagują głęboką, wyniszczającą depresją na dramatyczne sytuacje, na przykład na utratę bliskiej osoby. Czy to dlatego, że są psychicznie lepiej przygotowane na wiszące nad nimi nieszczęścia? O tym, czy pesymizm zawsze jest zły Kuba Jamrozek porozmawia z Małgorzatą Dawid – Mróz - psycholog z Manufaktury Radości.

Strefa Sportu 21.30-22.00 - Radek Wojtaszek to jeden z czołowych szachistów świata. Niedawno wygrał silnie obsadzony międzynarodowy turniej w szwajcarskim Biel. Ten turniej rozgrywany był w trzech odmianach szachów: klasycznej, szachów szybkich oraz błyskawicznych. Tego typu turnieje są bardzo atrakcyjne dla publiczności i możliwe, że w przyszłości zastąpią turnieje tradycyjne. Zapraszamy na rozmowę o szachach wczoraj, dziś i w przyszłości. 

. 

8.00-10.00 "Poranek" - Smaki wakacji - mirabelka. Żółte niewielkie śliwki to słodkie, aromatyczne i zdrowe owoce. Właśnie nadszedł sezon na śliwki mirabelki. Jako gatunek wywodzi się z Azji. Powiada się, że właśnie pod śliwą urodził się znany filozof Loazi. Tak jak u nas twierdzi się, że ktoś urodził się pod „dobrą gwiazdą”, tak Azjaci dopatrują się mądrości swojego duchowego mistrza w cudownych właściwościach tego drzewa. Do uprawy śliwę mirabelkę wprowadzili Persowie, a w Europie spopularyzowali Grecy ponad 4 tysiące lat temu. Tymczasem w kuchni gruzińskiej z mirabelek przygotowuje się znany w świecie smakoszy słodko-pikantny sos „tkemali”. Szukamy ich również w opowieściach, literaturze i kulinariach. Przypomnimy m.in. książkę Cezarego Harasimowicza "Mirabelka". 

10.45 "Kapitanka Kalinka na morzu" - Dzikie zwierzęta latem. Podczas wypraw, co chwilę spotykamy zwierzęta, które potrzebują naszej pomocy. Pomoc innym zawsze sprawia przyjemność, jednak warto wiedzieć jak się do tego zabrać, by zwierzakom i nam nie stało się przypadkiem coś złego. 

15.30 "Słowo do słowa" - Wakacyjne podróże językowe po Polsce i nie tylko. Dziś dowiemy się, skąd się wzięła i co oznacza nazwa Kampinos. Zaprasza Agata Hącia, czyli Pani Literka. 

18.00-19.00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Dubrovnik, Jeziora Plitwickie, Wyspa Hvar, Wodospady Krka i wiele innych miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Chorwacji. O pięknym kraju opowie Marek Pawłowski, podróżnik. 

Dla dorosłych:

21.00-23.00 "Strefa rodzica" - „Odetchnij od miasta”, autorka książki Tola Piotrowska opowiada o pięknych miejscach w Polsce, o tym, co decyduje o tym, że miejsce jest przyjazne rodzinom i dzieciom, jak podróżować z 2-3 latkiem, kiedy wyjechać i jak zorganizować całą logistykę podróży? 

Narodziny malucha to nie koniec, a początek wspaniałych podróży. Tola Piotrowska wraz z mężem i małym Gustawem odwiedziła prawdopodobnie najpiękniejsze agroturystyki, pensjonaty i hotele w całej Polsce. Efektem tych wypraw jest książka przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą pokazać maluchom kawałek świata, ale też złapać oddech i nabrać sił na dalszą rodzicielską przygodę.  

Rozmawiamy także o jej profilu, w tym m.in. o czerpaniu radości z wrażliwości, o którym pisze. 

.

 

O godzinie 12.00 kolejna premiera w ramach pasma Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? Marcin Majchrowski przedstawi II Koncert fortepianowy f-moll oraz wybrane Nokturny Fryderyka Chopina w interpretacjach dokonanych na fortepianach dawnych i współczesnych przez wielką portugalsko-szwajcarską pianistkę Marię João Pires. 

W kolejnym odcinku z cyklu Chop-in-pop wysłuchamy kompozycji Jeana-Michela Jarre’a i Propellerheads inspirowanych twórczością Fryderyka Chopina. Na godzinę 21.00 zaprasza Mariusz Gradowski.

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak