Polskie Radio

"Peer Gynt". Słuchowisko o wszystkich możliwych relacjach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 13:33
- To opowieść o człowieku w kontekście wszystkich możliwych relacji, jakie budujemy w życiu. Dlatego to tak piękna i pojemna historia - podkreśliła Anna Wieczur-Bluszcz, opowiadając o wyreżyserowanym przez siebie słuchowisku "Peer Gynt" autorstwa Henrika Ibsena. Odcinki dostępne są na platformie podcastowej Polskiego Radia. 

"Peer Gynt" to poemat dramatyczny napisany wierszem przez norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena. Tytułowy bohater, na różnych etapach życia, boryka się z pytaniami o sens życia, istnienie świata, Boga, uniwersum. Zmaga się również w temacie relacji - często trudnych i wymagających - z matką, kobietami, przyjaciółmi, wrogami, a przede wszystkim - z samym sobą. Opowieść, przeplatająca elementy baśni, romantyzmu i humorystycznego folkloru, stawia przed odbiorcami głębokie, filozoficzne i często metaforyczne pytania, dotyczące życiowych postaw wobec życia, świata, czy miłości.


PEER_GYNT_1920_1080.jpg
SŁUCHOWISKO "PEER GYNT" NA PLATFORMIE PODCASTOWEJ

- To opowieść o relacji "ja - ja", która w tym dramacie jest głównym punktem odniesienia. Potem jest człowiek w relacji z matką, czy mężczyzna w relacji z kobietą, z przyjaciółmi, wrogami, małą społecznością, czy też w relacji z narodem, Bogiem, uniwersum. To jest pytanie o nasze istnienie w kontekście tego świata i tej rzeczywistości, ale też w kontekście metaforycznym i metafizycznym. Dlatego to tak piękna i pojemna historia - podkreśliła reżyserka słuchowiska, Anna Wieczur-Bluszcz. 

W główne role wcielili się Piotr Bajtlik (Peer Gynt) oraz Ewa Jakubowicz (Solveiga). 

Czytaj także

Słuchowisko "Peer Gynt". Piotr Bajtlik o pracy nad tytułową rolą

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 18:46
Nowe słuchowisko Polskiego Radia - "Peer Gynt" Henrika Ibsena - to filozoficzny poemat, przeplatający motywy baśni i folkloru. Główny bohater, na przestrzeni całego dorosłego życia zmaga się z odpowiedziami na najtrudniejsze i zarazem najbardziej nurtujące pytania, dotyczące sensu ludzkiego istnienia. Słuchowisko dostępne jest na platformie podcastowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko "Peer Gynt". Czy da się wypłakać oczy z miłości?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 20:16
- W dramacie "Peer Gynt" wcielam się w postać Solveigi - opowiedziała aktorka Ewa Jakubowicz. Jak przebiegała praca nad rolą i dlaczego bohaterka wypłakała oczy dla tytułowej postaci opowieści? Słuchowisko "Peer Gynt" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz dostępne jest na platformie podcastowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Peer Gynt" Henrika Ibsena. Wyjątkowe słuchowisko Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 19:46
"Peer Gynt" to opowieść o relacjach, odkrywaniu własnego charakteru i szukaniu sensu istnienia.  - To piękna i pojemna historia - podkreśliła reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz. Słuchowisko dostępne jest na platformie podcastowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń