Polskie Radio
Section05
TYLKO U NAS

TYLKO U NAS Tour de France: Marek Brzeziński niebanalnie o TdF. "Umykali na wijącej się jak zaskroniec szosie"

Marek Brzeziński, korespondent Polskiego Radia w Paryżu, tradycyjnie już będzie podążał za peletonem kolarskiego Tour de France. Raportów komentatora - tak barwnych i dynamicznych, że słuchając ich, można poczuć się naocznym świadkiem wydarzeń słynnej Wielkiej Pętli, można słuchać na antenach Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Tour de France Kolarstwo SPORT TYLKO U NAS Marek Brzeziński kolarstwo szosowe

TYLKO U NAS Legendarny szachowy arcymistrz Anatolij Karpow: Polak może zostać mistrzem świata

Anatolij Karpow, były szachowy mistrz świata, który gości w Warszawie przyznał, że zarówno Jan-Krzysztof Duda, jak i Radosław Wojtaszek mogą zdobyć kiedyś tytuł mistrza świata. Rosjanin, który przez 10 lat (od 1975 do 1985 r.) był najlepszym szachistą globu twierdzi, że potrzebne jest jednak spełnienie określonych warunków. Z legendą dyscypliny rozmawiał Tomasz Kowalczyk z Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  szachy SPORT TYLKO U NAS

TYLKO U NAS Everest 1980: zima była polska. Potem solo zagrał Messner

W 1978 roku Reinhold Messner i Peter Habeler jako pierwsi zdobyli Everest bez dodatkowego tlenu. Dwa lata później Polacy dokonali niemożliwego - stanęli na szczycie zimą. Kilka miesięcy po tym wielkim wydarzeniu o Evereście znów było głośno. - Dla mnie wejście solo na Everest było wisienką na torcie - mówił w jednym z wywiadów Messner, który zdobył szczyt samotnie i bez tlenu 20 sierpnia 1980 roku.
Zobacz więcej na temat:  Reinhold Messner góry Mount Everest TYLKO U NAS SPORT

TYLKO U NAS Tour de Pologne da przykład innym? Czesław Lang: Oczy świata będą na nas zwrócone

W środę w Chorzowie rozpocznie się 77. edycja kolarskiego Tour de Pologne, który w tym roku został wyjątkowo skrócony do pięciu etapów. - Trzy ostatnie etapy będą za to bardzo wymagające. Liczę, że przeprowadzimy wyścig bezpiecznie i będzie to wspaniała promocja dla naszego kraju - zapewnił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dyrektor wyścigu Czesław Lang. TdP będzie pierwszym wieloetapowym wyścigiem z cyklu UCI World Tour po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. 
Zobacz więcej na temat:  Tour de Pologne SPORT kolarstwo szosowe Kolarstwo Czesław Lang koronawirus TYLKO U NAS

TYLKO U NAS Kadrowicze zakażeni koronawirusem. "Oczekujemy wyjaśnień"

Podczas zgrupowania hokejowej reprezentacji Polski w Warszawie doszło do trzech zakażeń koronawirusem wśród kadrowiczów. Mistrz Polski GKS Tychy zawiesił treningi swojej drużyny i zażądał wyjaśnień od Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. - Wysyłając zawodników na kadrę, liczymy, że wrócą ze zgrupowania zdrowi - wyjaśnił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl rzecznik tyskiego klubu Krzysztof Trzosek. 
Zobacz więcej na temat:  hokej sporty zimowe koronawirus TYLKO U NAS SPORT

TYLKO U NAS Jarosław Kaczyński: po wakacjach będzie rekonstrukcja rządu, ale premier zostaje

- Zmiany personalne nastąpią. Premier zostaje, ale rząd będzie skonstruowany inaczej - w sposób, który zlikwiduje sytuację, w której ciąg decyzyjny jest rozproszony po różnych ministerstwach - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się m.in. do tematu rekonstrukcji rządu.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka Małgorzata Raczyńska-Weinsberg rząd Mateusza Morawieckiego premier Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu TYLKO U NAS POLSKA

TYLKO U NAS Wróżono jej klęskę, a Radwańska sięgała do tenisowego nieba

– Agnieszka płakała, a powinna się raczej uśmiechać (…), pokazała, że od najsilniejszych fizycznie rywalek wcale nie dzieli jej dużo - mówiła Lindsay Davenport, po finale Wimbledonu. 7 lipca 2012 roku Agnieszka Radwańska zagrała w finale z Sereną Williams, Przegrała, ale pokazała, że umie przeciwstawić się najpotężniejszym fizycznie rywalkom w meczach o największą stawkę.
Zobacz więcej na temat:  Tenis Agnieszka Radwańska TYLKO U NAS SPORT

TYLKO U NAS Sowietolog: Moskwa przedstawia budowę przekopu jako zagrożenie dla Kaliningradu

- Rosyjscy komentatorzy krytykują przekop przez Mierzeję Wiślaną ze względów ekologicznych, ale przechodzą też powoli do argumentacji, że jest on zagrożeniem dla Kaliningradu i samej Rosyjskiej Federacji – podkreśla sowietolog Paul Goble w artykule dla Jamestown Foundation. Rosjanie twierdzą, że przekop ma umożliwić dostęp jednostek NATO w pobliże rosyjskiej bazy Floty Bałtyckiej w położonym na mierzei Bałtyjsku - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS ŚWIAT Rosja Kaliningrad wojsko infografika

TYLKO U NAS Jagiellonia vs Legia. Był taki mecz, jeden z najlepszych w historii

A jednak można grać piękną piłkę nożną - ta historia jest jak z bajki w mrocznych czasach naszego futbolu - 24 czerwca 1989 roku został rozegrany finał Pucharu Polski pomiędzy Legią Warszawa oraz Jagiellonią Białystok. Przez znawców piłki nożnej mecz uznany został za jeden z najpiękniejszych w naszej historii.
Zobacz więcej na temat:  Legia Warszawa Jagiellonia Białystok Piłka nożna TYLKO U NAS SPORT

TYLKO U NAS Kolarze wracają na trasy. Majka kreśli cel: będzie Giro d’Italia i Tour de Pologne

Rafał Majka od kilku dni przebywa w Austrii na pierwszym po przerwie spowodowanej pandemią obozie, gdzie przygotowuje się do sezonu, który ma być wznowiony 1 lipca. W tym tygodniu pozna swój harmonogram startów. W rozmowie z Andrzejem Grabowskim z radiowej Jedynki nasz kolarz poinformował jednak, że pewne plany już poczynił. - Na pewno będzie Giro d’Italia i możliwe, że Tour de Pologne - powiedział Majka.
Zobacz więcej na temat:  SPORT sport na antenie Rafał Majka Kolarstwo TYLKO U NAS kolarstwo szosowe Giro Italia Tour de Pologne

NASZ WYWIAD Arturo Mari, osobisty fotograf Jana Pawła II, o pierwszej pielgrzymce do Polski: to było jak podróż do innego świata

- Pierwsze doświadczenie po przylocie do Polski było dla mnie przerażające. Kiedy wysiedliśmy z samolotu, zapakowano nas do autobusu. Wszędzie ochrona i milicja. W pewnym momencie na ulicę wyszło dziecko i zaczęło krzyczeć: "Witamy Ojcze Święty!". To zapoczątkowało falę entuzjazmu - wspominał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arturo Mari, wieloletni osobisty fotograf Jana Pawła II. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Paweł II pielgrzymka Watykan Oświęcim TYLKO U NAS