Polskie Radio
Section05
TYLKO U NAS

TYLKO U NAS Manewry Zapad wywołały alarm w umysłach Białorusinów?

We wrześniu na Białorusi mniej osób z aprobatą mówiło o aneksji Krymu przez Rosję - tak twierdził niezależny białoruski socjolog Andrej Wardamacki, przedstawiając w Warszawie analizy ostatnich badań. Wpływ mediów Rosji jest na Białorusi wciąż bardzo duży, ale jak się wydaje, myślenie Białorusinów zmieniły nieco rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2017. Politolog Źmicier Kuchlej mówił, że wiele zależy od tego, jak wiele uwagi Zachód poświęca Białorusi, jego stanowisko wpływa czasem na przebieg wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Białoruś Rosja Raport Białoruś Krym OSW opozycja demokratyczna propaganda TYLKO U NAS

Projekt u podnóży Kilimandżaro. Polska pomoc dla Tanzanii

W 2050 roku w Afryce będzie mieszkać dwa razy więcej ludzi niż dziś. Według ONZ, populacja kontynentu wyniesie 2,5 miliarda. Dynamiczny wzrost liczby ludności ma ogromny wpływ na środowisko i życie mieszkańców. Tak jest m.in. w Tanzanii, w Afryce Wschodniej. Jak przekonują jednak tanzańscy aktywiści - "rozwój nadchodzi!". Na tej drodze wspierają ich Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Afryka Tanzania TYLKO U NAS videoMozaika ochrona przyrody Kilimandżaro

Projekt, który ma uratować bogactwo Kilimandżaro

W Afryce mieszka obecnie 1,2 mld mieszkańców. ONZ szacuje, że w 2050 ta liczba podwoi się. Afryka to pod względem demograficznym to nie tylko najszybciej rozwijający się kontynent, ale także najmłodszy. 60 proc. populacji ma poniżej 25 lat. Dynamiczna demografia to dla Afrykańczyków szansa, ale także wyzwanie w zakresie edukacji, wyżywienia, a także ochrony środowiska.
Zobacz więcej na temat:  Afryka ochrona przyrody Kilimandżaro TYLKO U NAS videoMozaika

Bagiński w ogniu pytań o Wiedźmina. Co zdradził? [WIDEO]

"Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy od bramy Powroźniczej" - tak zaczyna się kultowe opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego pt. "Wiedźmin", które powstało ponad trzydzieści lat temu na potrzeby konkursu literackiego. - Mówiono o nim, że jest autorem jednego opowiadania - wspomina Maciej Parowski, były redaktor naczelny "Fantastyki" - miesięcznika, w którym w 1986 roku zamieszczono konkursowy tekst. 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Tomasz Bagiński Andrzej Sapkowski gra komputery FILM literatura fantastyka

TYLKO U NAS Żanna Niemcowa: Putin blokuje śledztwo ws. śmierci ojca

Władze blokują śledztwo – to zapewne wskazuje, że ktoś z grona ważnych urzędników czy działaczy państwowych ma związek z tym zabójstwem. Jak można to inaczej interpretować? – pytała Żanna Niemcowa. W sprawie śmierci Borysa Niemcowa powinni być przesłuchani m.in. Ramzan Kadyrow, były szef wojsk wewnętrznych MSW Wiktor Zołotow i inne osoby – uważa córka zamordowanego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Żanna Niemcowa Władimir Putin Borys Niemcow TYLKO U NAS opozycja demokratyczna Ramzan Kadyrow Czeczenia Europa

TYLKO U NAS Wiceminister: Polska nie porzuca Partnerstwa Wschodniego

Partnerstwo Wschodnie nie jest cudownym lekarstwem na wszystkie problemy. Wyglądałoby inaczej, gdyby w UE było 28 Polsk. Jednak to wspólna inicjatywa całej UE, w tym jest jego siła i musimy je pielęgnować i rozwijać – o tym mówił na konferencji po V Szczycie PW wiceszef dyplomacji Bartosz Cichocki. Były wcześniej obawy, że może to być ostatni szczyt – zauważył dyrektor PISM Sławomir Dębski.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Partnerstwo Wschodnie ŚWIAT Ukraina Białoruś MSZ Sławomir Dębski

Kilka prostych rad, by prezent dotarł pocztą na czas [WIDEO]

Okres przedświąteczny to gorący czas. W szczególności dla pracowników poczty, którzy starają się, by kartki świąteczne, listy oraz co najważniejsze, prezenty dotarły do adresatów szybko i sprawnie. Jak wygląda praca w sortowni listów "od kuchni"? Co my powinniśmy zrobić, aby nasze przesyłki dotarły na czas?  Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału. 
Zobacz więcej na temat:  listy poczta Poczta Polska święta Boże Narodzenie TYLKO U NAS

Niespodzianka w miejskiej dżungli [WIDEO]

Cykl "Polskieradio.pl na końcu świata" tym razem prosto z Sao Paulo. To największa aglomeracja w Ameryce Południowej - mieszka tu około 25 milionów ludzi. Wielkie miasto skrywa jednak... wielkie niespodzianki. Pośród betonowych wieżowców i przeszklonych drapaczy chmur można bowiem znaleźć niewielki biały domek. Do kogo należał i jaka jest jego historia? Opowiada o tym Adriana Andrzejewska.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia polskieradio.pl PolskieRadio.pl na końcu świata podróże TYLKO U NAS