Polskie Radio

"Mazurek słucha" i "Co was kręci". Polskie Radio na weekend

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 17:50
Robert Mazurek gościć będzie wybitnego malarza Leona Tarasewicza, a Czwórka zabierze nas na plażę w Wieliszewie. Dowiemy się m.in. jak zrobić kurs żeglarski nad Zegrzem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wstockstudio/Shutterstock.com
logo 

SOBOTA

„Lato z Radiem” (g.9-12) z Muzeum Wojska Polskiego między innymi o wystawie z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920, o 100-leciu Muzeum WP, a także o naszej armii z czasów wojny polsko-bolszewickiej oraz o odzyskanych chorągwiach WP z Moskwy. 

Zaprasza Sława Bieńczycka.

 „W samo południe „ (g.12-13) Transmisja uroczystej zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

 g.17-18 Słuchowisko – I Nagroda w konkursie Programu 1 i Teatru PR   

Jarosław Jakubowski „Ryngraf”

Reżyser: Janusz Kukuła, realizator dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk, muzyka: Piotr Salaber.
Obsada: Krzysztof Gosztyła, Przemysław Wyszyńska, Adam Bauman, Andrzej Ferenc, Mariusz Bonaszewski, Ewa Kania, Robert Czebotar, Krzysztof Szczepaniak, Sławomir Holland, Marcin Troński, Rafał Zawierucha, Olgierd Łukaszewicz, Jan Wituch, Zbigniew Suszyński.

Słuchowisko opowiada o losach Piotra, który jako niepełnoletni chłopak zaciąga się do Armii Ochotniczej i walczy w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Jego szlak bojowy poznajemy ze wspomnień snutych 30 lat później przez porucznika „Drzazgę” oczekującego na wykonanie wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu.

Przedstawione w słuchowisku postaci pierwszoplanowe oraz wydarzenia są dziełem wyobraźni pisarskiej, inspirowanej przede wszystkim pamiętnikami Władysława Kocota z wojny polsko-bolszewickiej i opowiadaniem „Koń na wzgórzu” Eugeniusza Małaczewskiego.

Wykorzystane w słuchowisku autentyczne wypowiedzi postaci historycznych autor zaczerpnął ze źródeł dostępnych na portalu sierpien1920.pl

21.00 – 23.00 Transmisja widowiska „1920. Wdzięczni Bohaterom”

NIEDZIELA

17.10 - Sprawa majora Drojowskiego. Audycja Katarzyny Złotnickiej-Kobyleciej i Andrzeja Sowy z udziałem prof. Jerzego Izdebskiego.

Kim był mjr Wacław Drojowski? Życiorys  zwyczajny. Urodził się w 1886 roku. Absolwent  wydziału prawa Uniwersytetu Moskiewskiego. Działacz niepodległościowy, oficer armii rosyjskiej, następnie w Legionach a od 1918 roku w wojsku polskim. Po odzyskaniu niepodległości pracował w ministerstwie spraw wojskowych.

W momencie wybuchu wojny polsko-bolszewickiej jako ochotnik zgłosił się do wojska i poszedł na front. Zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Dubienką, broniąc przeprawy przez Bug. Miał wówczas 34 lata.

Przy poległym bolszewicy znaleźli plany polskiej kontrofensywy znad Wieprza, które stały się podstawą strategii "cudu nad Wisłą". Dokument ten przekazano Tuchaczewskiemu, który uznał go jednak za fałszywkę i wyrzucił do kosza jako niewiarygodny.

W polskiej historiografii ten - mogący zaprzepaścić polskie zwycięstwo - epizod, nie był do końca zbadany. Trudno znaleźć w literaturze jednoznaczne wyjaśnienie, dlaczego tak ważne papiery miał w ręku zwykły oficer w stopniu majora? Jeśli był kurierem wiozącym te dokumenty na przykład do dowódcy Frontu Południowego to dlaczego brał udział w bitwie?

Historyk wojskowości - dr Jerzy Izdebski - prześledził rosyjskie i polskie prace na ten temat. Z jego badań wyłania się nieco inny obraz drogi słynnego rozkazu z 6 sierpnia 1920r : od Belwederu, gdzie został opracowany - do frontowych dowódców, którzy wcieli go w życie.

To historyczne śledztwo skonfrontujemy z głosami świadków tamtych wydarzeń - generałów: Kazimierza Sosnkowskiego, Bronisława Regulskiego i Wacława Jędrzejewicza. Nagrania archiwalne pochodzą ze zbiorów RWE.


SOBOTA

10.00 – 12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show – prowadzi Waldemar Malicki

12.00 – 13.00 – Mazurek słucha: Leon Tarasewicz – prowadzi Robert Mazurek

15.00 – 17.00 – Dwójka na miejscu: Ossów – prowadzą Paweł Siwek i Jakub Kukla

17.00 – 19.00 – Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki – audycja Jacka Hawryluka z udziałem Anny Radziejewskiej, Lilianny Stawarz i Wojciecha Michniewskiego
Wolfgang Amadeusz Mozart - Vesperae solennes de confessore KV 339

19.00 – 19.30 – Domówka z Dwójką: Corina Marti, Michał Gondko 

19.30 – 20.10 – Słuchowisko na lato: Stefan Żeromski „Na probostwie w Wyszkowie”, adaptacja i reżyseria Henryk Rozen, realizacja akustyczna Maciej Kubera, opracowanie muzyczne Piotr Moss

Obsada: Krzysztof Gosztyła (Stefan Żeromski), Marek Barbasiewicz (Ksiądz kanonik), Marcin Troński (Modzelewski – Operator), Andrzej Ferenc (Ferdynand Ryszczyc), Zbigniew Suszyński (Adam Grzymała-Siedlecki), Robert Czebotar (Szofer 1), Sławomir Pacek (Szofer 2), Sebastian Cybulski (Głos 1), Zygmunt Sierakowski (Ambasador), Włodzimierz Bednarski (generał Haller), Stanisław Górka (ksiądz wikary)

20.10 – 23.00 – Letnia promenada – prowadzi Róża Światczyńska

Transmisja koncertu inauguracyjnego z Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin  i jego Europa” ( Sala koncertowa Filharmonii Narodowej) - transmisja początek 21.00

Ludwig van Beethoven Sonata Es-dur „Les Adieux” op. 81a, Wariacje i Fuga Es-dur na temat „Eroiki” op.35; Fryderyk Chopin Ballada As-dur op.47; Franciszek Liszt Harmonie poetyckie i religijne  nr 7 „Funerailles”, Rapsodia hiszpańska

Wyk. Nelson Goerner - fortepian

NIEDZIELA

09.30 – 10.00 – Magazyn filmowy: "Dolina Bogów" i pierwsze filmowe obrazy Lecha Majewskiego – aud. Beaty Kwiatkowskiej

10.00 – 12.30 – Cafe „Muza”: Piotr Kostrzewa – prowadzi Andrzej Sułek

12.30 – 13.00 – Czytelnia: Martin Pollack „Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki”, Miljenko Jergović „Sarajewskie Marlboro” – prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

15.00 – 16.00 – Słuchowisko na lato: Sławomir Mrożek „Miłość na Krymie”, cz. 1, prod. 2005, adaptacja i reżyseria Krzysztof Zaleski, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, wyd. Małgorzata Szymankiewicz

Obsada: Anna Dereszowska, Łukasz Lewandowski, Maria Pakulnis, Krzysztof Wakuliński, Sławomir Pacek, Krzysztof Kowalewski, Krystyna Tkacz, Krystyna Królówna, Krzysztof Banaszyk, Jan Jurewicz, Kazimierz Wysota, Tomasz Marzecki  i Krzysztof Zaleski

17.00 – 19.00 – Party-tur – prowadzi Adam Sztaba

19.00 – 20.00 – Słuchowisko na lato: Sławomir Mrożek „Miłość na Krymie”, cz. 2, prod. 2005, adaptacja i reżyseria Krzysztof Zaleski, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, wyd. Małgorzata Szymankiewicz

Obsada: Anna Dereszowska, Łukasz Lewandowski, Maria Pakulnis, Krzysztof Wakuliński, Sławomir Pacek, Krzysztof Kowalewski, Krystyna Tkacz, Krystyna Królówna, Krzysztof Banaszyk, Jan Jurewicz, Kazimierz Wysota, Tomasz Marzecki i Krzysztof Zaleski

20.00 – 22.00 – Letnia promenada 

Transmisja z festiwalu Chopin i Jego Europa (Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej) (początek godz. 21.00)
Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy G-dur op. 18 nr 2, Kwartet smyczkowy a-moll​ op. 132.

wyk. Belcea Quartet


. 

SOBOTA

Po godz. 13.00 przypomnimy audycję Katarzyny Stoparczyk pt. Myślidziecka 3/5/7. Gościem programu będzie Leszek Możdżer.

 Od 16.00 - audycja Ryszarda Jaźwińskiego „Trójkowo, filmowo”. Gościem programu będzie Mirosław Bork, współautor dokumentalnego filmu „Wojna światów”, zrealizowanego w związku z 100 rocznicą Bitwy Warszawskiej. Premiera filmu 16 sierpnia. (Patronat Trójki)

 Po godz. 20.00  - retransmisja koncertu Radical Polish Ansambl, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach akcji „Dziedziniec Kultury”.

 NIEDZIELA

 11.00 - 13.00     Blondynka w Trójce

Tym razem - Beata Pawlikowska zaprosi słuchaczy do Graceland na spotkanie z Elvisem Presleyem.

Miał ogromne poczucie humoru i uwielbiał czytać książki. Zwykle w trasę zabierał ze sobą dwie walizki książek, żeby nie zabrakło mu lektury. Najciekawsze kupował w kilku egzemplarzach i rozdawał znajomym, zachęcając, żeby po przeczytaniu podzielili się swoimi wrażeniami.

Miał w sobie naturalną południową uprzejmość i grzeczność. Zawsze mówił: Yes, Sir! Yes, Madam!, dzień dobry i dziękuję. Nawet kiedy był najsławniejszym człowiekiem na świecie, zawsze podchodził i przedstawiał się: - Dzień dobry, jestem Elvis Presley.

Miał wyjątkowy głos i talent. Był bardzo biedny jako dziecko i bardzo bogaty jako dorosły. Sam zmienił swoje życie, bo jak mówił, „Ambicja jest ośmiocylindrowym silnikiem marzenia”.

Audycja o tym jak znaleźć pasję i cel w życiu na przykładzie życia Elvisa Presleya.

16.08, po g. 19.00 w Trójce w Studiu Muzycznym im. A. Osieckiej wystąpi zespół Noże. Grupa powstała w 2016 roku.  W 2018 roku wygrali konkurs dla młodych zespołów podczas festiwalu w Jarocinie.

Godzinę później w Scenie Teatralnej Trójki, przypomnimy słuchowisko w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego pt. „Latawiec z betonu”.

. 

SOBOTA

100 rocznica Bitwy Warszawskiej będzie tematem przewodnim na antenie Czwórki. O roli bitwy w dziejach Polski i Europy, o młodych ludziach biorących w niej udział, o fenomenie polskiego wywiadu działającego w czasie wojny polsko – bolszewickiej 1920 oraz o tym dlaczego Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą powiemy w audycjach: Podcasty w Czwórce 13.00 – 14.00, Zaklinacze Czasu  15.00 – 16.00 oraz w audycji specjalnej „100. rocznica Bitwy Warszawskiej – polskie zwycięstwo dla wolności Europy” 18.00 – 19.00

Lato z Czwórką nad Zegrzem to druga odsłona akcji, która odbywa się na podwarszawskich plażach Zalewu Zegrzyńskiego pod hasłem „Bezpieczny aktywny wypoczynek nad wodą”.

Zapraszamy na relację z pozorowanej akcji ratunkowej, przygotowanej przez Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Przyjrzymy się, jak krok po kroku udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku wodnym. Dowiemy się, jak utrzymać równowagę na SUP-ach. Dla tych którzy będą chcieli pozostać na lądzie  - szybki kurs tańca.

Dziennikarze Czwórki  przygotowali dla wszystkich, którzy pojawią się na plaży miejskiej w Serocku, czwórkowe gadżety i konkursy. Będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w czwórkowej ramce. Zagrają także nowości z wakacyjnej czwórkowej playlisty.

Relacji z wydarzenia będzie można posłuchać w audycji Pasjonauci, 11.00 – 12.00 oraz w Wiadomościach Radiowej Czwórki.

NIEDZIELA

Co Was Kręci 11.00 – 12.00 -  Audycja prowadzona na żywo z plaży w Wieliszewie,  relacjonująca przebieg akcji Lato z Czwórką nad Zegrzem pod hasłem „Bezpieczny aktywny wypoczynek nad wodą”. Zapraszamy na rozmowy z ratownikami WOPR o technikach akcji ratunkowych, o sprzętach i nowych technologiach wykorzystywanych w ratownictwie wodnym oraz o tym jak zrobić kurs żeglarski nad Zegrzem.

Dla wszystkich, którzy pojawią się na plaży miejskiej w Wieliszewie mamy czwórkowe gadżety i konkursy. Będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w czwórkowej ramce. Zagrają także nowości z wakacyjnej czwórkowej playlisty.

Strefa Gamingu 12.00 – 13.00 - Czy gry komputerowe mogą pomóc uczniom w nauce? Wiele badań naukowych mówi o tym, że granie w gry komputerowe rozwija pewne ośrodki w mózgu, a nabyte za sprawą wirtualnej rozrywki zdolności pomagają graczom w życiu codziennym. Jakie korzyści daje granie w tytuły z różnych gatunków? ​

Sztuka Jedzenia 13.00 – 14.00 - Od opon do kulinarnych wyróżnień -  historia przewodnika Michelin. Biblia smakoszy i poszukujących najlepszych restauracji na całym świecie ma ciekawą historię, a z kulinariów uczyniła dziedzinę sztuki.

. 

SOBOTA

10:00-11:00 "Rodzinny W-F" - Rozmawiamy z Mają Bugalską, która trenuje gimnastykę artystyczną i kontynuuje tradycje rodzinne, bo tę dyscyplinę uprawiała też Jej Babcia.

12:00-13:00 "Bajkowy ogród" - Odwiedzimy Ogród Dendrologiczny Miłosna w Kwidzynie. To miejsce wypoczynku i rekreacji, gdzie można zapoznać się z florą z całego świata. Zobaczyć tam można krajowe i egzotyczne gatunki drzew i krzewów, a kolekcja Ogrodu jest systematycznie powiększana o nowe gatunki.

15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" - 100. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920. Jan Kowalewski miał niezwykły wkład w zwycięstwo Polski w Bitwie Warszawskiej. Kryptolog złamał 100 rosyjskich kluczy szyfrowych, co pomogło odczytać blisko 3000 tajnych depesz wroga. Najważniejsza z nich dotyczyła sowieckich planów zdobycia Warszawy w 1920 roku. Jako, że mija sto lat od tych wydarzeń, rodzinne miasto Kowalewskiego, Łódź, przygotowało wyjątkowe obchody. Zapraszamy na niesamowitą podróż do czasów kiedy miał miejsce Cud nad Wisłą.

Gość: dr Sebastian Adamkiewicz - Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

17:00-18:00 "Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa" -

WYPRAWA 135. LWY I LUDZIE NA TERYTORIUM LODOWEGO OLBRZYMA

Dzięki wyprawie do Muzeum Geologicznego w Warszawie dowiedzieliśmy się od pana Roberta Bronowicza - paleontologa, że na terytorium Polski żyły kiedyś lwy! Było to w epoce lodowcowej. Posłuchajcie na co polowały te niezwykłe koty i dowiedzcie się jak to możliwe, że na terytorium tak niebezpiecznych zwierząt pojawił się pierwszy człowiek. Oto przygoda odkrywająca skarby przyrody epoki lodowcowej.

Dla rodziców:

22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" - 51. rocznica festiwalu Woodstock - historia, fakty, inne ważne festiwale a Woodstock. Przedstawimy te bardziej i mniej znane nagrania.

16.08. NIEDZIELA

11:00-12:00 "Źródełko" - ​W programie: chodzony - poznajemy tańce ludowe, skrzypce - poznajemy instrumenty ludowe, Szwecja - poznajemy muzykę ludową kraju.

​16:00-17:00 "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Czy i jak można samemu zrobić robota w domu? Przeniesiemy się na warsztaty z robotyki i zobaczymy co na nich się dzieje. Z Panią Magdaleną Osowską z Planety Robotów porozmawia młody Łowca Mateusz.

17:00-18:00 "Kulturoteka" – ​ Spotkanie z pisarką Elizą Piotrowską wokół serii książek o Cioci Jadzi oraz kontynuacji serii Retro, w której lada moment, objęte patronatem Polskiego Radia Dzieciom pojawi się "Stare radio. Wszystko gra".

Dla dorosłych:

21:00-22:00 "Kulturalna strefa" - Powiedziane po warszawsku, powiedziane po krakowsku. Kolejna odsłona „Borówek na polu czyli wakacyjnych spotkań z językiem polskim” . Relacja ze spotkania dotyczącego języka miejskiego Krakowa i języka miejskiego Warszawy. Terminologię gwarową, różnice i podobieństwa przybliżą prof. Renata Przybylska - dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Izabela Winiarska - Górska z Uniwersytetu Warszawskiego.​

.

SOBOTA

Weekendowe potpourri,  godzina 08:00

Audycja specjalna na Święto Wojska Polskiego i stulecie Bitwy Warszawskiej. W programie m.in. pieśni Legionów Polskich, Etiuda "Rewolucyjna" Chopina, poemat symfoniczny Grunwald Jana Maklakiewicza i Pieśni Kalipy Słowieńskiej Krzysztofa Klabona.​ Zaprasza Małgorzata Pęcińska.

Chopin: Konteksty, Kontrasty, Konfrontacje,  godzina 10:00

Maciej Grzybowski wybiera tym razem Vladimira Horowitza, Wilhelm Kempffa, Artura Benedettiego Michelangeli. Trzy wielkie indywidualności pianistyczne, które proponują trzy skrajnie różne ujęcia jednego z najbardziej niezwykłych utworów Fryderyka Chopina - Fantazji f-moll op. 49. Premiera.

Metafizyka Chopinowska,  godzina 14:00

W premierowej audycji Dr Kamila Stępień-Kutera prezentuje muzykę Adalberta Gyrowetza – czeskiego kompozytora, którego Chopin poznał w Wiedniu w 1818 roku, gdzie wykonał jeden z jego koncertów fortepianowych.

Kino Polonia, Chopin,  godzina 21:00

Pierwsza audycja ze specjalnego dyptyku poświęconego setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zabrzmi muzyka Michała Lorenca z filmu "Przedwiośnie" oraz Krzesimira Dębskiego z obrazu Jerzego Hoffmanna "Bitwa Warszawska 1920". Zaprasza Mariusz Gradowski. 

NIEDZIELA

Złoty Wiek Muzyki Kameralnej,  godzina 18:00

Motywem przewodnim audycji Danuty Gwizdalanki będzie woda. Wśród utworów inspirowanych tym żywiołem m.in.: "Źródło Aretuzy" z Mitów Szymanowskiego, Preludium "Zatopiona katedra" Debussy'ego, Barkarola Offenbacha oraz fragment suity Muzyka na wodzie Händla. Zagrają: Kaja Danczowska, Krystian Zimerman i Christoph Eschenbach.

Muzycy o Chopinie,  godzina 19:00

Chopinowskie kreacje Emanuela Axa, niezwykle wszechstronnego amerykańskiego pianisty i wybitnego pedagoga, silnie związanego z Polską. Światowej dziś sławy artysta urodził się w polskiej rodzinie we Lwowie i przez kilka lat uczęszczał do szkoły muzycznej przy ulicy Miodowej w Warszawie. Zaprasza znakomity pianista młodego pokolenia Marek Bracha.

Z Archiwum Polskiego Radia,  godzina 22:00

Dariusz Marciniszyn prezentuje i opatruje komentarzami recital Edny Stern na Festiwalu „Chopin i jego Europa” w 2012 roku.

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu