Polskie Radio

Edukacja, wolontariat, historia. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 14:42
O licealistach z pomysłem na zapobieganie cukrzycy wśród rówieśników i o nauczaniu w szkole bez oceniania. O rowerze dla niepełnosprawnych i Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku. Wieczorem amerykański rap.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Joe007
logo

W "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) nietypowe spotkanie z kimś, kto udowadnia, że da się bez ocen i bez podręczników. Swój autorski pomysł na nauczanie w szkole podstawowej wdraża Wiesława Mitulska. W placówce w Słupi Wielkiej, a konkretnie w jej klasie nie ma oceniania i opracowań. Jej program nazywa się "Ruch, zabawa, nauka". O szczegółach tego rewolucyjnego pomysłu opowie sama autorka.

Poprosimy też o komentarz dr Aleksandrę Piotrowską, by okiem psychologa spojrzała na wpływ nieoceniania na rozwój - czy to nie jest recepta na szok dla dziecka, gdy inni je zaczynają oceniać i krytykować?

Po godzinie 10.00 powieść i poszczególne odsłony naszych konkursów "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego", a także informacje sportowe.

​Po godzinie 11.00 w roli głównej rower dla niepełnosprawnych. Instytut Transportu Samochodowego opracował nowatorski typ roweru dla osób niepełnosprawnych. Prototypowy pojazd to pośrednie rozwiązanie pomiędzy pojazdem jednośladowym i trójkołowym. Umożliwia poruszanie się jak klasycznym rowerem, a gdy pojawia się taka potrzeba, rower stabilizuje się jak pojazd trójkołowy. Stworzony przez ITS rower charakteryzuje wygodna i stabilna pozycja ciała oraz umiejscowienie rowerzysty na wygodnym siedzisku. Będzie też jak zawsze poradnik językowy M. Tułowieckiej, nasze konkursy i ogłoszenie zwycięzców.​ Zaprasza Agnieszka Kunikowska.

Pomiędzy 13:00 a 15:00 - Muzyczna Jedynka – Maria Szabłowska

Gościem Muzycznej Jedynki będzie Katarzyna Cerekwicka. Porozmawiamy o nowych nagraniach i życiu koncertowym w czasie pandemii.​

Po 23:00 "Mój świat dźwięków" Agaty Steczkowskiej. Druga część spotkania z polskim kompozytorem mieszkającym od lat w Australii, Piotrem Nowotnikiem.

logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Ukształtował rhythm and blues, za życia stał się legendą, uważany był za giganta soulu. Frank Sinatra mówił o nim, że Był "jedynym geniuszem w tym biznesie". Ray Charles 23. września skończyłby 90. O jego nietuzinkowej biografii oraz ogromniej spuściźnie porozmawiamy z Jerzym Szczerbakowem - prezesem Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EUROJAZZ. Zapowiemy również dokumenty muzyczne, które Fundacja wprowadza na rynek wspierając tym samym kina studyjne.

W audycji również zajmiemy się tematem zwrotu dzieł kultury. Nigeria chce zwrotu słynnych Brązów z Beninu, pochodzących z tego kraju wytworów sztuki afrykańskiej, które znajdują się w Muzeum Brytyjskim. W ostatnim czasie kolejne kraje upominają się o zwrot przemieszczonych historycznie dóbr kultury. Wiele z tych spraw toczy się na linii Europa-Afryka. Czy następują czasy wielkich powrotów dzieł sztuki?

Ponadto w audycji dyrektor Muzeum Historii Polski - Robert Kostro - opowie o Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku.

Historii dotyczyć też będzie nasza wizyta na Zamku Królewskim, gdzie możemy oglądać wystawę poświęconą twórczości Tomasza Dolabelli, nadwornego malarza polskich królów z dynastii Wazów. Dolabella ponad 50 lat spędził w Rzeczpospolitej, a jego działalność miała wielki wpływ na XVII wieczną polską sztukę. Szkła z Murano, koronki i majoliki, drobne rzeźby - weneckie wyroby artystyczne krążyły w tym czasie po całej Europie, a weneccy mistrzowie znajdowali zatrudnienie na dworach królewskich i książęcych.

W audycji sięgniemy też po album "Smaki Paryża" Reed Connection Trio. Przed nami popis kompozytorskiej finezji - pełne brzmienie harmonii, bogata melodyka, zręczne fugata, wirtuozowskie dialogi, formy krótkie a pełne treści, muzyka przywodząca na myśl stare animowane filmy dla dzieci, baletowe suity lub radiowe słuchowiska.

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Jan Krenz

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem będzie Marta Guzowska - autorka książki "Wiedeń. Miasto najlepsze do życia". Spotykamy się także z Tomaszem Dąbrowskim - trębaczem jazzowym, który mieszka w Skandynawii, zrelacjonujemy pierwsze wirtualne spotkanie polskich festiwali filmowych i porozmawiamy ze zwycięzcami 13. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. W cyklu "Literackie witaminy" - ks. Jan Sochoń.

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Witoldem Wnukiem – aud. Rocha Sicińskiego

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Bez kompromisu – reportaż Aleksandry Łapkiewicz

Tomasz Dąbrowski podporządkował swoje życie muzyce. Muzyce improwizowanej, która rodząc się podczas koncertów, tworzy wyjątkową więź między wykonawcami, a publicznością. Jednak improwizacja jazzowa to, jak mówi sam Dąbrowski: „nisza w niszy” - kameralne projekty i niewielka publiczność. Dlatego aby móc poświęcić się graniu - jazzowy muzyk musi ciągle być w trasie. Jak zatem wygląda (wyglądało?) życie jednego z najbardziej cenionych polskich muzyków jazzowych?


logo

Godz. 11.45 - PROZA CZYTANA - od 14 września  SŁAWOMIR MROŻEK – „Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane” – czyta ANDRZEJ MASTALERZ, muzyka – ŁUKASZ BOROWIECKI. Przygotowała Barbara Marcinik.

O godz. 20.50 - DZIEJE RODZINY KORZENIEWSKICH

17 września zaczęliśmy lekturę fragmentów reportażu/opowiadania "Dzieje Rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku.

Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień. Kontynuujemy emisję odcinków od poniedziałku do czwartku.


logo

Dajesz radę 14.00-15.00 – Marta Hoppe zaprasza na spotkanie z licealistami ze Śląska działającymi w LEO Klub Katowice. Jaki mają pomysł na zapobieganie cukrzycy wśród rówieśników i dlaczego działają jako wolontariusze?

TOP 17.00-19.00 – Od 5 grudnia 2020 roku oprócz dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego pojazdu, dzięki aplikacji „mObywatel” w telefonie będziemy też mieli prawo jazdy. Czy na to samo mogą liczyć studenci? Pierwsze e-legitymacje powstały na początku poprzedniego roku akademickiego. Jak wygląda obecnie sytuacja z e-dokumentami, jakie warunki należy spełnić?

Strefa Sportu 21.30-22.00 –  Mariusz Czerkawski i Marcin Gortat podsumują kończące się za Oceanem rozgrywki NBA i NHL, a nie brakuje niespodzianek w tym nietypowym pandemicznym sezonie. Zaprasza Darek Matyja.

Noc Rezydentów 22.00-00.00 – Włodi zaprezentuje amerykański rap ze Wschodniego i Zachodniego Wybrzeża.


logo

7:00 "Poranek w PRD" - Pomysłodawcą Dnia Spadającego Liścia jest Jerzy Szewczyk, który słusznie zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt, jak choćby wiosną. 23 września nie należy więc ze łzami żegnać lata, ale radośnie powitać nową porę roku. W Poranku poszukamy jesiennych inspiracji, znaków w przyrodzie zwiastujących jesień. Przyjrzymy się też samym liściom. Dlaczego zmieniają kolor i jesienią spadają z drzew? Jakie mają najbardziej oryginalne kształty i czy można schronić się pod gunnerą olbrzymią?

Audycję otulą wiersze i piosenki o tematyce jesiennej.

15:30 "zGRAjmy się" - Domino - szacuje się, że gra ta w różnych odmianach ma już ponad 3 tysiące lat! Jaką ścieżkę ewolucji przeszła i jak wygląda dzisiejsza "zwykła" wersja tej gry dowiecie się od Patryka i jego nastoletniego przyjaciela - Janka.

17:15 "Opowieści z lasu Joszka Brody" - Bitwa pod Salaminą. Czy wiesz z jakiej kultury pochodzisz? Co mają do tego greckie triery? Czy można opowiedzieć muzyką o starożytnej bitwie? I co by się z nami stało gdyby Grecy nie zwyciężyli z Persami? Kto spisał ILIADĘ a kto ją zaśpiewał? Dosłuchania zaprasza multiinstrumentalista - Joszko Broda.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Powrót do przedszkola. Po 7-8 tygodniowej przerwie i domowej izolacji nasze dzieci wracają do żłobków i przedszkoli. O tym, jak ułatwić proces readaptacji i jak tłumaczyć maluchom nową rzeczywistość. Jak powinna wyglądać adaptacja aby była bezpieczna dla dziecka? Jakie są procedury adaptacyjne? Jak rodzice mogą pomóc przygotować dziecko do adaptacji? Jak pomóc dziecku na nowo odnaleźć się w przedszkolu? Co robić gdy dziecku nie idzie adaptacja pomyślnie? Jak współpracować z przedszkolem? Goście: Jarek Żyliński, psycholog dziecięcy oraz Magdalena Wiśniewska i Paulina Drozdowska, nauczycielki z przedszkola Edulica.

23:00-1:00 "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Rogi Clush, czyli nowy projekt Igora Szulca znanego z zespołu. ADRE'N'ALIN.


logo

Interpretacje włoskiego artysty Arturo Benedetti Michelangelego zarejestrowane podczas recitali w Londynie i Pradze w 1957 i 1960 roku, opublikowane na płycie wytwórni Praga Digitals, przypomni w programie Chopin osobisty (g. 18:00) Róża Światczyńska. Autorka zaprezentuje również nagrania z chopinowskiej płyty artysty wydanej przez Deutsche Grammophon w 1972 roku.

W najbliższym odcinku pasma Chop-in-pop (g. 21:00) Mariusz Gradowski zaprezentuje niezwykle ciekawe piosenki „z Chopinem” w tekstach i tytułach.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak