Polskie Radio

"O wszystkim z kulturą" i "Dajesz radę". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 17:41
O zdrowiu psychicznym młodych ludzi i pomocy rodzinom w kryzysie, a także jak wzmocnić swój organizm. Poza tym - o kulturowych i religijnych aspektach masek, maseczek i woalek. A nocą - najgorętsze klubowe rytmy ostatnich tygodni. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/rinfoto0
logo

W "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) - zdrowie psychiczne młodych ludzi, życie pod presją, ciągła zadaniowość, ciągła ocena: w szkole, w domu, na social mediach... Pogoń za lajkami, za publiczną akceptacją. Jak znaleźć w tym wszystkim równowagę i nie popaść w depresję? Jak ochronić młodsze dzieci, przed "lajkową" oceną i krytyką innych? Jakie konsekwencje dla zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży ma ciągle poddawanie się ocenie – gość telefonicznie - Agnieszka Robak, psycholog dziecięcy.

W cyklu Smaki Polskie: Co jadała przedwojenna oficerska Warszawa? Jakie smaki zadowalały podniebienie legendy Stolicy - gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego? Czyli o śledziach, tatarach, bulionach i sałatach na stołach "Adrii" i "Ziemiańskiej".

Od czwartku do niedzieli 24-27 września 2020 w Gdyni odbędzie się XII "Festiwal NNW - Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - 5 kategorii konkursowych i ponad 100 produkcji. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się też Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Łącznie w konkursach startuje 25 produkcji zagranicznych, m.in. z Iranu, Japonii czy krajów nadbałtyckich. Gościem audycji będzie Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu Filmowego NNW. Zaprasza Roman Czejarek i Agnieszka Kunikowska. 

Po 21:00 w "Magazynie Bardzo Filmowym" przypomnimy sylwetkę kończącego 70 lat Billa Murraya - wybitnego, "kultowego" amerykańskiego aktora (także komika, pisarza i producenta filmowego), nominowanego do Oscara za rolę w "Między słowami" (zdobył Złoty Glob i wiele innych nagród). Z filmografii przypomnieć warto choćby: "Tootsie", "Pogromców duchów", "Co z tym Bobem?", "Dzień świstaka", "Broken flowers", "Grand Budapest Hotel" czy "Mów mi Vincent".

Słuchaczy zapraszamy do rozmowy o rolach Billa Murray'a, ale przede wszystkim wspominamy Muppety, których premiera odbyła się 44 lata temu, a których twórca- Jim Henson - plastyk, lalkarz i reżyser zmarły 30 lat temu obchodziłby właśnie 24 września urodziny. Przedstawimy wybrane premiery tygodnia. Zapowiemy XII Festiwal Filmowy Niepokorni, niezłomni, wyklęci (24-27.09.).​ Zaprasza Joanna Sławińska.

logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie wybitna aktorka teatralna i filmowa Beata Ścibakówna. Porozmawiamy o spektaklu "Oszuści" powstałym na podstawie dramatu Michaela Jacobsa. To komedia zbudowana z intryg i sieci kłamstw między dwoma małżeństwami w średnim wieku i ich zakochanymi, wchodzącymi w dorosłe życie dziećmi. Spektakl - reżyserowany w Och - Teatrze przez Jana Englerta - będzie obrazem współczesnej rodziny oraz... małżeńskiej nudy. Początek rozmowy z Beata Ścibakówną o godz. 9.30.

W audycji otworzymy też drzwi małych pracowni, aby porozmawiać o wyjątkowej nocy - Nocy Rzemiosła. Naszym gościem będzie Edyta Ołdak - organizatorka i pomysłodawczyni wydarzenia. Podczas Nocy Rzemiosła otwarte zostaną pracownie i warsztaty, a odwiedzający będą mogli podpatrzeć pracę rzemieślników, poznać techniki i sposoby ręcznego wytwarzania przedmiotów.

Ponadto w Poranku:

- nietypowy występ Filharmonii Poznańskiej, która rozpoczyna sezon artystyczny 2020/2021 koncertem w stodole przy Pałacu Baborówko koło Szamotuł, 

- studenci i absolwenci malarstwa o początkach drogi artystycznej.

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Jan Krenz, opr. Anna Skulska (powtórzenie)

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, kierownik prac nad portalem "Wirtualna Nubia". Rozmawiamy także z laureatami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, odwiedzamy wystawę „Jan Matejko. Różne opowieści”, którą od jutra będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie i zapowiadamy premierę spektaklu "Grupa warszawska" w Nowym Teatrze. W cyklu "Literackie witaminy" - Agnieszka Drotkiewicz.

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Maski, maseczki, woalki. O ich kulturoznawczych i religioznawczych aspektach – prowadzi Michał Szułdrzyński 

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Spotkanie z prof. Andrzejem Chwalbą – aud. Bartosza Panka

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Zacznij od Bacha – prowadzi Ewa Pobłocka

Zacznij od Bacha to nowy cykl audycji muzycznych, na który w czwartkowe wieczory zaprasza znakomita pianistka Ewa Pobłocka. Artystka dzieli się ze słuchaczami życiową fascynacją, jaką jest dla niej muzyka lipskiego kantora.

Punktem wyjścia do każdej z godzinnych audycji są preludia i fugi z Bachowskiej Biblii, jak mawia się o kanonicznym zbiorze Das Wohltemperierte Klavier. 12 tonacji durowych i tyle samo molowych, tworzących kolejne ogniwa cyklu, to klucz do repertuaru cotygodniowych spotkań wypełnionych muzyką Jana Sebastiana.

Prezentacji utworów towarzyszą erudycyjne komentarze i osobiste refleksje Ewy Pobłockiej wokół Bachowskich dzieł i ich rozmaitych interpretacji.


logo

Godz. 11.45 - PROZA CZYTANA - ostatni odcinek – SŁAWOMIR MROŻEK – "Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane" – czyta ANDRZEJ MASTALERZ, muzyka – ŁUKASZ BOROWIECKI. Przygotowała Barbara Marcinik.

Godz. 15.00-16.00 - W TONACJI TRÓJKI

Gościem Mariusza Owczarka będzie Joachim Mencel, pianista, lirnik, kompozytor, producent muzyczny, którego album „Brooklyn Eye” ukazał się właśnie w amerykańskim wydawnictwie Origin Records.

O godz. 20.50 - DZIEJE RODZINY KORZENIEWSKICH

17 września zaczęliśmy lekturę fragmentów reportażu/opowiadania "Dzieje Rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku.

Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień. Kontynuujemy emisję odcinków od poniedziałku do czwartku.


logo

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 –  Co trzeba wiedzieć  o samodzielnym zarządzaniu domową kasą przed rozpoczęciem nowego etapu w życiu, jakim są studia, by nie stać się bankrutem przed trzydziestką? Skąd się bierze zadłużenie dwudziestolatków? W audycji poruszymy również temat zmian na Facebooku dotyczących streamów oraz powiemy gdzie w Polsce będzie można zobaczyć Banksy’ego - mistrza street artu.

Dajesz radę 14.00-15.00 - Korma, Marynata Tadnoori, Tikka Masala- to tylko niektóre dania, jakie znajdziemy w restauracjach kuchni indyjskiej. Co tak naprawdę oznaczają i jak wymawiać te wyrazy? Czy rzeczywiście takie rzeczy je się w Indiach? I czy ogląda się znane indyjskie filmy? Do jakiego języka podobny jest hindi? W językową podróż  do Indii zaprasza Ania Hardej.

Pogłos 22.00-00.00 – jak zawsze Kuba Chuptyś ma dla nas zagraniczne premiery, niepublikowane nigdy nagrania największych gwiazd współczesnego R'N'B i rapu, nie zabraknie także klasyków sprzed lat. Audycja będzie także finałem instagramowego takeoveru - przez cały czwartek profilem Czwórki na IG zawiadywać będzie Gargamel.​

Pora Lexa 00.00 - 2.00 - najnowsze single &Me, Jonasa Rathsmana, Josepha Ashwortha, Zakira czy Catz 'N Dogz - to wszystko w towarzystwie najgorętszych klubowych rytmów ostatnich tygodni, podane w przystępnej formie dwugodzinnego miksu.​ Zaprasza Maciej Kasprzyk czyli Lex.


logo

7:00 "Poranek w PRD" - Ile głębokości ma Morze Bałtyckie? Jaka jest średnia temperatura wody? Ile wysp znajduje się na Morzu Bałtyckim i ile rzek do niego wpływa? Te i inne ciekawostki o Morzu Bałtyckim będą tematem dzisiejszego Poranka. Zastanowimy się też jakie żyjątka odnaleźć można pod wodą i jak działać, by chronić zagrożone gatunki.

15:00 "Popołudnik w PRD" -  W pierwszej godzinie o nowej wystawie w Państwowym Muzeum Etnograficznym "Eureka, czyli odkrywam!" Wystawa o filozofii i sztuce dla dzieci do 4 do 104 lat. Od 19 września dostępna dla zwiedzających. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Stowarzyszenie  „Z Siedzibą w Warszawie” otwierają wystawę, która opowiada o filozofii poprzez dzieła sztuki współczesnej.

Inspiracją do stworzenia wystawy była obserwacja dziecięcego zachwytu nad codziennością. Uważność, z jaką młody człowiek poznaje świat, zmotywowała twórców wystawy do stworzenia koncepcji łączącej świat filozofii i sztuki współczesnej. Naturalna ciekawość dzieci bliska jest działaniom filozofów − już od najmłodszych lat poznajemy świat poprzez zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi. A po 16:00 Lista Przebojów PRD.

15:30 "Jak będę duży/Jak będę duża" -  Z panią pracującą w tym zawodzie miał kontakt każdy, kto chodził do... przedszkola. Dziś w audycji zajrzymy do pewnej sali, gdzie poznamy panią przedszkolankę!

Co trzeba zrobić, aby pracować w tym zawodzie? Za co dzieci lubią swoją panią i czy chłopcy też mogą wykonywać ten zawód?

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" 1 temat: Pomoc rodzinom w kryzysie. Zgodnie z danymi GUS-u, Ponad 71 tys. dzieci w Polsce wychowuje się w opiece zastępczej, a nie w rodzinach biologicznych. Co roku, niemal 9 tys. dzieci traci opiekę rodziców. Dla każdej z tych rodzin, dla każdego dziecka to osobisty dramat – sytuacja, która wpływa na całe późniejsze życie, a często pozostawia po sobie ogromną traumę. z odpowiednim planem wsparcia, profesjonalną pomocą, wiele tych dramatycznych sytuacji można uniknąć. Właśnie dlatego Stowarzyszenie uruchomiło nową kampanię, w której podnosi tak ważny temat profilaktyki rozpadu rodziny.

Celem akcji jest pomoc dzieciom objętym opieką programu „SOS Rodzinie”, którego założeniem jest zapewnienie kompleksowego wsparcia dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji, których w czasach pandemii stale przybywa. Gość: Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

2 temat: Jak wzmocnić organizm. Rozmowa z Iwoną Wierzbicką, dietetykiem klinicznym, autorką książki "Jak wzmocnić odporność?".

Często szukamy cudownej pigułki, która nas uratuje w obliczu sytuacji kryzysowej, zapominając, że najważniejsze jest to, jak działamy na co dzień. O odporność organizmu powinniśmy dbać każdego dnia i traktować nasze ciało jak inwestycję. Inwestycję w tarczę ochronną na długie lata. Jest to książka, która namawia do powrotu do natury, do zadbania o swoje ciało, ale i umysł, dietę, a przede wszystkim o styl życia.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak