Polskie Radio

"O wszystkim z kulturą" i "Strefa rodzica". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 16:20
O pracy zdalnej, szanowaniu jedzenia i o różnorodności ekspresji muzycznej na Festiwalu "Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju". Także o korzyściach z negocjacji oraz o tym skąd bierze się jąkanie i jak sobie z nim radzić. Sprawdź nasze propozycje! 
Mikrofon w studiu Polskiego Radia (fot. ilustracyjne)
Mikrofon w studiu Polskiego Radia (fot. ilustracyjne)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
logo


9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Joanna Racewicz

W audycji powiemy o akcji "Choinki Jedynki", w tym - o zasadach w czasie pandemii. Wśród gości:  Anna Dymna z Fundacji Mimo wszystko i prof. Andrzej Cechnicki ze Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. Opowiemy też o fałszywych informacjach dotyczących koronawirusa, a także o pracy w czasach pandemii: jakie wynagrodzenie za czas kwarantanny, czy przysługuje dodatkowe świadczenie za wykorzystywanie prywatnego sprzętu, czy przysługuje ekwiwalent za zużyty prąd? Gościem audycji będzie mec. Katarzyna Ludwig, specjalista prawa pracy. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke

Gościem audycji będzie Jarek Wist, który opowie  o singlu "Ciao amore ciao” oraz Dominik Wania z informacją o nowej płycie.

19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

Tematem audycji będzie "Niemapa kontra zarazki", czyli powiemy o tym, że poprzez zabawne ilustracje, eksperymenty, a nawet nawiązania do ninja - kolektyw Mamy Projekt i ilustrator Przemek Liput w nieszablonowy sposób zachęcają do mycia rąk czy jedzenia warzyw. 


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell - powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.

20.45 / 21.45 - Jo Nesbø "Królestwo", czyta Krzysztof Gosztyła (audiobook Wydawnictwa Dolnośląskiego)

23.50 - "Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych" Konrada Malca (Wydawnictwo Czarne)

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Sześć premierowych koncertów z pogranicza muzyki współczesnej, jazzu i improwizacji, dźwięki z różnych epok i kręgów​ kulturowych, różnorodność muzycznej ekspresji - w "Poranku Dwójki" porozmawiamy o czwartej odsłonie Festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju. Festiwal uświetnią wybitni polscy artyści: Małgorzata Hutek, Dominik Wania i Atom String Quartet oraz Jarosław Bester, Ewa Liebchen, Barbara K. Majewska, Emilia Sitarz, Hubert Zemler, Dorota Miśkiewicz i Ensemble Labirhythm, Lutosławski Piano Duo, Adam Bałdych Quartet​. O tym wyjątkowym wydarzeniu porozmawiamy z jego dyrektorem artystycznym Mironem Zajfertem.  Początek spotkania o godz. 9.30. W audycji sięgniemy też po album Romualda Twardowski Sonety Michała Anioła na baryton i fortepian w wykonaniu światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego oraz znakomitego pianisty Lecha Napierały. Ponadto w audycji powiemy o spektaklu "Wyspa" w reż. Piotra Cieplaka, które powstaje na motywach "Burzy" Williama Szekspira, w Teatrze Pantomimy. Powiemy też o e-Banku Talentów, który ułatwia początkującym muzykom funkcjonowanie na rynku muzycznym oraz o 5 edycji Festiwalu Ukraina! 

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Olaf Lubaszenko

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

We wrześniu minęła 10 rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych artystów polskiej sceny operowej drugiej połowy XX w. – Bogdana Paprockiego. Z tej okazji w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert z udziałem m.in. Iwony Sobotki, Andrzeja Lamperta, Małgorzaty Walewskiej i Rafała Siwka. O koncercie opowiedzą w audycji - śpiewacy Adam Zdunikowski i Rafał Siwek. Ponadto omówimy wystawę fotografii  "Araki / Tsujimura. Na granicy cienia" w Muzeum Manggha, o możliwościach nowego portalu Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie i zapowiemy Festiwal NeoArte w Gdańsku. W "Literackich witaminach" - Aleksander Kaczorowski.

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Róża Światczyńska

TRANSMISJA z 24. Festiwalu Ludwiga van Beethovena; Filharmonia Narodowa - Sala Koncertowa

Krzysztof Penderecki Adagietto, Ludwig van Beethoven III Koncert fortepianowy c-moll op. 37, VII Symfonia A-dur op. 92; wykonanie: Andrzej Wierciński - fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Maciej Tworek

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - Rok Chałubińskiego – aud. Aldony Łaniewskiej-Wołłk

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 – "To się czyta" - Elena Ferrante "Zakłamane życie dorosłych", czyta Wiktoria Gorodeckaja, odc. 4

15.00-15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz
, odc. 77 (ostatni) 

19.15-19.30 – Książka do słuchania - Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 18

logo


6.00-8.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. o tym czy czy jest sens odnawiać meble? Powiemy też o tym, że za pomocą czujnika tętna zamontowanego na widzach wybrano najstraszniejszy horror oraz o podartych rajstopach za kilkaset złotych. 

8.45-9.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem audycji będzie minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda

09.00 - 09.50 Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda

10.00-11.00 – Trójkowo rockowo – Michał Grabkowski (wyjątkowo za Marka Wiernika)

11.00-15.00 Trójka do trzeciej – Piotr Łodej

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" – Michał Kirmuć

16.00-19.00 "Tu Trójka" - zaprasza Witold Lazar 

W audycji m.in. o studencie z Lublina, który stworzył aplikację do pomocy uczniom w zdalnej nauce. "Pomocniczek" krok po kroku pokazuje jak rozwiązać zadania z matematyki, fizyki czy chemii. Pomaga także przy nauce języków obcych. Powiemy też, że rośnie liczba wypadków w Niemczech spowodowanych przez nieuważnych rowerzystów. To sprawiło, że Niemcy chcą wprowadzić tablice rejestracyjne dla rowerów. W audycji powiemy też, że z raportu przeprowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że 1/3 seniorów przyjmuje 5 leków jednocześnie! Takie zjawisko nazywamy polipragmazją, z którą należy walczyć, szczególnie w czasie pandemii. 

20.05.-21.00 - "Konstelacja M" - zaprasza Mateusz Tomaszuk

"Konstelacja M." to układ dźwięków, których nie da się zaszufladkować. Brzmienia i słowa, które wywołują emocje, pobudzają, intrygują i nie dają o sobie zapomnieć. To powrót do niesłusznie zapomnianych lub nieodkrytych albumów. New wave, post rock, shoegaze, slowcore, muzyka świata, lo-fi. Ciszej, głośniej, bez podziału na starsze i nowsze. Jedynym wyznacznikiem będą emocje.


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Bruno Schulz, "Kometa"

emisja od poniedziałku do piątku, od 28 września. Czyta Marcin Przybylski; przygotowała Barbara Marcinik.

20.50 - "Dzieje rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza

Lektura fragmentów reportażu/opowiadania o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku. Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień.

logo


6.00-9.00 -
 "Pierwsze słyszę" - w czasie lockdownu spowodowanego przez koronawirusa w Polsce marnowano mniej żywności. Czy nauczymy się lepiej gospodarować produktami spożywczymi? 

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - stwórz z nami wystawę! Takim hasłem Centrum Sztuki Współczesnej zachęca do wejścia w rolę współkuratorów i wybierania prac na wystawę ze zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ania Hardej zaprasza na rozmowę o norweskich kryminałach, wikingach i serialu Ragnarok. W cyklu Ekonomik wyjaśnimy czym jest  system znakowania żywności Nutri Score.

17.00-19.00 - "TOP" - OMG, czyli ogarniamy mowę geeka - tym razem "OP" - o znaczenie tego skrótu  gracze i użytkownicy forów internetowych mogą się pokłócić: czy oznacza wypowiadającą się osobę, czy coś, co jest niesamowite i wyróżniające się? Jak wyłapać kontekst i prawidłowo to odczytać?​

21.30-22.00 - "Strefa Sportu" - biegiem przez świat w czasach globalnej pandemii, czyli wirtualna sztafeta maratońska dla wszystkich. Norbert Michalak porozmawia o tym z biegaczem Dawidem Waśniewskim.


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 – radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo


7.00-10.00 - "Poranek w PRD"
 - w Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania będziemy ćwiczyć naszą wymowę i bawić się łamańcami językowymi. A logopeda wyjaśni młodym słuchaczom skąd bierze się jąkanie i jak z nim możemy sobie radzić.

11.00-12.00 - "Leszek i miś Michaś" - Leszek opowie Misiowi o słynnych malarzach, ich obrazach, kolorach i światłocieniu. Dowiemy się też od czego zacząć jeśli chcemy zostać malarzem.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dni robią się coraz krótsze, zima zbliża się wielkimi krokami i świat spowija ciemność - a my na przekór przyjrzymy się historii oświetlenia. Kiedy człowiek opanował umiejętność rozniecania ognia, kiedy zaczął wykorzystywać soczewkę, kto wymyślił zapałki a kto lampę naftową?

15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" - Jak zmienić młodego aktora w staruszka? Jak sprawić, by aktorka stała się królową elfów albo czarownicą? Jak sprawić, by kolano bohatera filmu naprawdę wyglądało na zranione? Tym wszystkim zajmują się charakteryzatorzy. Ich praca wydaje się niezwykle ciekawa! Czym zajmuje się charakteryzator i kto ma predyspozycje do wykonywania tego zawodu?

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Filozofia dla dzieci. Kim jest człowiek? Jaki jest sens życia? Czy lepiej zjeść ciastko czy mieć ciastko? Wiktor Piotrowski, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego, opowie czym zajmuje się filozofia, czy jest on zarezerwowana tylko dla uczonych czy dotyczy nas wszystkich w codziennym życiu i to już od najmłodszych lat.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

Do czego przydają się negocjacje w życiu codziennym. Wywiad z negocjatorem-praktykiem, mentorem i wykładowcą na studiach MBA - Zbigniewem Dzideczkiem.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka "Nieznana historia Marzeniusia I", odc. 8

19.10 - "Książka do poduszki" -  Bajka terapeutyczna Bogusława Janiszewskiego "Śmigacz 145", czyta Pascal Kaczorowski, cz. 1

Bajka została napisana przez niezawodny duet w składzie: Boguś Janiszewski (tekst) i Max Skorwider (ilustracje), czyli kolektyw autorski Katastrofa. Są to autorzy popularno-naukowych książek dla dzieci z rysem humorystycznym. Ich najgłośniejsze tytuły to m.in. „Ekonomia”, „Mózg” czy „Polityka”. To pierwsza z trzech bajek terapeutycznych stworzonych przez Fundację Zaczytani.org. Autorzy bajek zabierają czytelników w pełen humoru świat zwierząt zamieszkujących sawannę. Wężyca Ulka szuka informacji w internecie, słoń Bolek ma problem z uzależnieniem od tabletu, a żółwica Justyna prowadzi bloga. Zwierzaki uczą się mądrze korzystać z cyfrowej rzeczywistości, pokazując czytelnikom, w jaki sposób wpływa to na nasze zachowania, emocje i komunikację z innymi.​


logo


12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię - Chopin historyczny czy współczesny?"- Brzmieniowe niuanse między interpretacjami na fortepianach historycznych i współczesnych. W audycji Marcin Majchrowski przedstawi posługując się znakomitymi nagraniami Ewy Pobłockiej - Sonata c-moll Chopina i Nikolaja Demidenki - Rondo c-moll op. 1 Chopina.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski w audycji nakreśli sylwetkę niemieckiego pianisty, kompozytora i pedagoga Emila von Sauera. W programie wybrane utwory, które artysta grywał podczas swojej niezwykle długiej kariery estradowej, m.in. Franciszka Liszta, Roberta Schumanna i Ludwiga van Beethovena. 

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU