Polskie Radio

"Będzie głośno!" i "Trójka pod księżycem". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 11:44
Kto i kiedy może blokować i usuwać strony internetowe oraz jak gotować, by nie marnować. Wieczorem wstrząsający reportaż "Szansa na życie". Muzycznie: inspiracje Chopinem w nagraniach Boba Dylana i intrygująca artystka Zuza Baum.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/tookapic
logo


9.00-
12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

O nowelizacji ustawy o Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która daje prezesowi Urzędu prawo do blokowania i usuwania stron internetowych z powodu naruszania zbiorowych praw konsumenckich. O jakie dokładnie prawa chodzi, na jakich platformach mają miejsce oszustwa i nieprawidłowości, jakiego rodzaju są to oszustwa etc. 

Porozmawiamy też o raporcie UOKiK nt. nieprawidłowości dotyczącej jakości i składu surowcowego odzieży. Ponad jedna czwarta oferowanej w handlu odzieży zawierała fałszywe dane nt. jej składu (np. marynarka męska zamiast wełny i bawełny zawierała poliester i wiskozę). O tym wszystkim nasz gość Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Poza tym "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć", "Przystanek Niepodległość" oraz jak w każdy piątek najnowsze notowanie "Turystycznej Listy Przebojów". Konkursy "Co tu nie gra ?" i "Od małego dla dużego".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Anna Will

Gośćmi audycji będą: Natasza Urbańska (singiel "Nieuchronne") oraz Michał Szczygieł (singiel "Jakby co").

23.10 - "Szansa na życie" - reportaż Joanny Bogusławskiej

To jedna z tych historii, obok której nie można przejść obojętnie. Sylwia Koperska wychowała się w otwartym domu, w którym nie brakowało spotkań z przyjaciółmi. Jej ojciec był marynarzem, ale kiedy wyjeżdżał, doświadczała piekła. Matka Sylwii stosowała wobec niej przemoc fizyczna i psychiczną, któregoś dnia złamała córce nadgarstek.

W wieku 20 lat Sylwia zaszła w ciążę. Wiedziała, że musi chronić swoje dziecko. Walczyła o siebie i swoje nienarodzone dziecko. Wstąpiła do gangu samochodowego. Podczas jednego z przerzutów złapała ich policja. W areszcie spędziła 3 miesiące. Dostała wyrok dwóch lat w zawieszeniu. Nie wstydzi się tamtych decyzji. Wyciągnęła wnioski i przewartościowała swoje życie. Ma teraz rodzinę. Uważa, że warto zawalczyć o siebie.​

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Gorsza siostra" Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej, czyta Barbara Liberek (audiobook Wydawnictwa W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal).

23.50 - ​"Ostatnia bije godzina. Armia Ochotnicza generała Józefa Hallera" Janusza Odziemkowskiego, IPN​

logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Roch Siciński

Choć jego nazwisko nie jest powszechnie znane, to  wpływy tego artysty wyraźnie można usłyszeć we współczesnej muzyce jazzowej. Swoją fascynację kosmosem przekładał na zastosowanie instrumentów. Uważał się za przybysza kosmosu. Był mistrzem improwizacji, a jednocześnie bezkompromisowo podchodził do dyscypliny. Właśnie na rynku ukazała się płyta EABS "Discipline of Sun Ra" będąca hołdem dla tego nieco zapomnianego kompozytora, pianisty, poety, filozofa. O albumie - zawierającym siedem nowych utworów Sun Ra z lat 1957 - 1979, o ich własnych interpretacjach porozmawiamy o godz. 9.30 z Markiem Pędziwiatrem. W audycji także: jazzowa Rozmowa z Markiem Napiórkowskim, który na Auksodrone wykona kompozycję specjalnie napisaną na ten festiwal: "String Theory"; Lockdown stand up - "Zamknięci w sobie" - spektakl w reż. Anety Wróbel i Bartosza Wierzbięty​; zamknięte Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowuje  mini serial

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Bernard Ładysz

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem jest Jakub Paulski, który niedawno wydał płytę zatytułowaną "Preludium". Przedstawiamy także sylwetki osób nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii "Odkrycie roku", wspólnie z Rafałem Wierzbickim zastanawiamy się "Jak przeżyć koniec świata", a Pedro Almodovar opowiada o swoim nowym filmie - "Ludzki głos". W cyklu "Literackie witaminy" - Jakub Kornhauser.

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim – prowadzi Jakub Kukla

19.30 – 21.30 – Filharmonia Dwójki – prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

TRANSMISJA Z FESTIWALU AUKSODRONE – Tychy, Mediateka, Sala Koncertowa                       

„Jazz +. Marcin Wasilewski Trio”

Marcin Wasilewski Trio: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja. AUKSO - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyr. Marek Moś (gościnnie: Radosław Nowicki – saksofon)

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Bohdan Korzeniewski - aud. Anny Lisieckiej

22.00 – 23.00 – Filharmonia Dwójki - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

TRANSMISJA Z FESTIWALU AUKSODRONE –Tychy, Mediateka, Sala Koncertowa                 

„Penderecki 2.0. Greenwood”

Krzysztof Penderecki – Chaconne (Polskie Requiem), Sinfonietta nr 2; Jonny Greenwood – Setting Up Arrows (z filmu Musimy porozmawiać o Kevinie), Suita z muzyki do filmu Aż poleje się krew, wyk: AUKSO - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyr. Marek Moś

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Tomasz Jastrun "Dom pisarzy w czasach zarazy", czyta Olaf Lubaszenko, odc. 5

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 5

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisław Celińska, odc. 5 (powtórzenie)

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik

02.00-02.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Off - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W programie m.in.:

Wraz ze słuchaczami Trójki piszemy opowiadanie - tel.: 22 333 33 33/mail: porana3@polskieradio.pl

7:20 Agencja Mienia Wojskowego organizuje aukcje używanego sprzętu – co najdziwniejszego można tam kupić?

7:50  Poradnik COVID-19, czyli jak się zachowywać, czego unikać, na co zwracać uwagę, używanie maseczki, itp. – zasady zachowania bezpieczeństwa w  kontaktach z innymi.

Gość: dr Michał Sutkowski, internista, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz

Gość: Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

09.00-10.00 - "Winien i ma"

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W programie m.in.:

11.15 Płyta tygodnia: The Heavy Clouds - Mind Pollution 

13.10 Rozmowa z trenerem personalnym Bartkiem Mackiem, o tym jak przekonać dzieci do systematycznego ruchu, gdy kilka, a czasem kilkanaście godzin dziennie spędzają przed ekranami komputerów?

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Margański

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - prow. Witold Lazar

W programie m.in.:

16.20 Jak amerykańscy celebryci angażowali się w kampanię prezydencką? Podsumowanie jednego z najbardziej emocjonalnych wyścigów po fotel prezydencji w USA

17.10 Paszporty do kupienia – istnieją takie kraje, których obywatelstwo można sobie kupić – legalnie. Od 1 listopada nie da się już tego uczynić na Cyprze (do tej pory wystarczyło 2 mln dolarów, żeby stać się właścicielem takiego dokumentu). Paszporty jakiego kraju i po co chcieliby nabyć słuchacze?

19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

22.00-00.00 - "Set diżejski" - Norbert Borzym

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu Proza Czytana - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow"

Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka, muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

15.00-16.00 - "Ratujemy  Świat" - bliny z malinami, kotlety z białej fasoli i pieczarek, naleśniki orkiszowe, pizza z cukinią, krem z kalafiora i soczewicy czy tofucznica, to tylko niektóre z potraw, o których w swoim e-booku napisała Monika Mrozowska. Zapraszamy na rozmowę o tym, jak gotować, by nie marnować. Podpowiemy też jak prawidłowo dbać o ubrania, by przedłużyć ich żywotność, a tym samy zmniejszać konsumpcjonizm, zużycie wody i ślad węglowy.

17.00-18.00 - "Teraz K-pop" - choć K-pop znany jest jako styl muzyczny wyróżniający się energetycznym i klubowym brzmieniem, do wielu tanecznych piosenek powstały wersje akustyczne. I trzeba przyznać - zachwycają słuchaczy! W tej audycji posłuchamy najlepszych z nich. Zaprasza Klaudia Tyszkiewicz.

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - w dniu premiery albumu "Na dobrym kursie" Damian Sikorski porozmawia z zespołem Myasta - laureatem 4. edycji konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno".

22.00-00.00 - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński zaprasza na rozmowę z rockowym duetem The Bullseyes, który przede wszystkim chce się dobrze bawić. To co określają mianem "dobrej zabawy" mieści się gdzieś pomiędzy komponowaniem energicznych linii melodyjnych a pisaniem hiperbolizowanych tekstów bazujących na prostych obserwacjach psychologicznych. The Bullseyes zadebiutowali w 2017 roku. Pochodzą z Leszna (Wielkopolska).

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" - nowości z Polski: TVB oraz Norman Bias z Noonem dla stołecznej oficyny U Know Me Records plus intrygująca artystka Zuza Baum, która wchodzi na polską scenę muzyczną z oryginalną mieszanką rapu, jazzu i soulu - posłuchamy jej pierwszego singla pt. "Project Away". W drugiej godzinie wielkie podsumowanie październikowych premier z gatunku house. Zaprasza Piotr Truszkowski.


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Jesienne zapasy na jachcie i nad morzem. Zbiór i tłoczenie oliwy. Żeglarze żyjący na morzu nie tylko gromadzą jesienne zapasy. Prawdziwi podróżnicy sami też przygotowują swoje zapasy. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Co kryje się w genach. Co można wyczytać z naszego DNA? Co dziedziczymy po przodkach? Jak funkcjonują wirusy? Na czym polegają terapie genowe i jak będzie wyglądać medycyna przyszłości? Gość: prof. Ewa Bartnik, genetyk, profesor biologii, popularyzatorka nauki.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Dlaczego dzieci wierzą w niestworzone rzeczy... i co z tą wiarą robić? Nieistniejący przyjaciele, potwory w szafie, wydarzenia, których nie było. W co jeszcze wierzą dzieci? Skąd się ta wiara bierze? Co ona mówi o dziecku? Czy jest częścią rozwoju, czy powinna budzić zaniepokojenie rodziców? Co z tymi "wierzeniami" zrobić? Wyciszać, czy rozbudzać? Jak o nich rozmawiać?

Gość: Weronika Dzierżawa-Nalewajska, psycholog dziecięcy, psychoterapeutka.

23.00-1.00 - "Muzyka dla rodzica" - Gościem pierwszej audycji z cyklu "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" będzie Ewa Szlachcic - wokalistka, aktorka, kompozytorka i pełna scenicznej energii białostoczanka. Zadebiutowała w 1. edycji The Voice of Poland oraz solowym singlem "Karuzela", który rozbrzmiewał w wielu polskich rozgłośniach radiowych.

W listopadzie 2018 r. ukazał się nowy album Ewy "D.N.A." promowany przez single "Hola, Hola" i "O nas". W przerwie pomiędzy pracą w studiu a koncertami wokalistka wzięła udział w nagraniach albumu Romualda Lipki - lidera legendarnej Budki Suflera - obok takich artystów jak Irena Santor, Izabela Trojanowska, Felicjan Andrzejczak. 

Obecnie związana jest z Warszawskim Teatrem Rampa, oraz jako chórzystka z zespołem Budka Suflera, z którym właśnie nagrała kolejną studyjną płytę zespołu.

Współtworzy nową audycję dla dzieci "Przyjaciele Misia i Margolci", pierwszą pełnowymiarową produkcję TVP ABC, której postaciami są lalki typu muppet. Aktywnie działa jako lektor, udziela głosu w reklamach, dubbingach. Prywatnie mama 9-miesięcznej Alicji, próbująca godzić pracę artystyczną z wychowywaniem córki.

W audycji Ewa opowie o pracy muzyka i aktora, o łączeniu pracy z byciem rodzicem. Partner Ewy również jest muzykiem, oboje wykonują zawody artystyczne, jak sami podkreślają bycie muzykiem i rodzicem jest logistycznym wyzwaniem.   


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka pt. "Dziewczyna i lalka".

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


logo
       

8.00 - "Laureaci Nagrody Polskiego Radia i nagród dodatkowych w Konkursach Chopinowskich" - na premierowy odcinek cyklu zaprasza Anna Skulska

W programie przedstawione zostaną dokonania Janusza Olejniczka. W wykonaniu wybitnego polskiego chopinisty usłyszymy m.in. Fantaisie-Impromptu, Walca cis-moll, Barkarolę i Scherzo h-moll. Pianista zaprezentuje się także w popularnych Wariacjach na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego w wersji na fortepian i orkiestrę (Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka).

21.00 - "Chop-in pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W ramach pasma prezentacja inspirowanych muzyką Chopina nagrań Boba Dylana oraz Electric Light Orchestra.

22.00 - "Czarne na białych - galeria pianistycznej Jakuba Puchalskiego"

W dwugodzinnej audycji tym razem pełnokrwista sylwetka szwajcarskiego wirtuoza Waltera Rehberga. W programie m.in. dzieła Józefa Haydna (Sonata G-dur, Hob. XVI:40), Franciszka Liszta (Funerailles i Consolation) oraz kompozycje pisane pod wpływem idei romantycznej fantazji i arabeski: Fantazja "Wędrowiec" Franciszka Schuberta, Fantazja C-dur op. 17 Roberta Schumanna oraz Polonez-Fantazja Fryderyka Chopina.  

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU