Polskie Radio

Genetyka historyczna i... SARS-CoV-2

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:40
We wrześniu głośno było o kolejnym osiągnięciu naukowców z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy zidentyfikowali szczątki polskich żołnierzy z Westerplatte i postanowili zrekonstruować ich twarze.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: anyaivanova/shutterstock

Prof. Andrzej Ossowski ze swoim zespołem prowadzi badania na wielu frontach, ponieważ ciągle identyfikuje ofiary totalitaryzmów i ustala dane polskich żołnierzy, którzy zginęli na Zachodzie, w tym szczególnie lotników polskich walczących w Wielkiej Brytanii.

zdalna szkoła stock 1200.jpg
"Pandemia na zawsze zmieni polską szkołę". Marek Zagórski o cyfryzacji oświaty

Ostatnio doszedł jeszcze jeden rodzaj działalności - testy na SARS-CoV-2. Nasz gość opowie o zadaniach swojego zespołu i o pożytkach z genetycznych testów - o możliwości zastosowania najnowszych technologii analizy DNA w identyfikacji ludzkich szczątków, a także o możliwości wykorzystania tych testów w sytuacji pandemicznej.

***

Na audycję "Eureka" w poniedziałek (30.11) o godz. 19.07 zaprasza Krzysztof Michalski.

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polski Nobel" dla prof. Ewy Góreckiej. Twórczyni materiałów ciekłokrystalicznych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 21:20
Już po raz dwudziesty dziewiąty Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała Nagrody Fundacji, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce i dlatego nazywane są "polskimi Noblami". Jednym z laureatów została wybitna polska chemiczka - prof. Ewa Górecka z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polskie Noble". Prof. Krzysztof Górski i jego "Niemowlęcy obraz Wszechświata"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 21:31
Prof. Krzysztof Górski jest jednym z najbardziej uznanych na świecie astrofizyków zajmujących się kosmologią. W tym roku otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za opracowanie i wdrożenie metodologii analizy map promieniowania reliktowego, kluczowych dla poznania wczesnych etapów ewolucji Wszechświata.
rozwiń zwiń