Polskie Radio

Konkursy, porady, lektury. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 17:30
O znanych kobietach z obrazów, jak wpłynęło na ich życie uwiecznienie przez wielkich artystów. Historie bohaterek dzieł takich mistrzów jak Gustav Klimt czy Salvador Dali w "Czterech porach roku" i w "Wybieram Dwójkę". Sprawdź propozycje Polskiego Radia! 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Antonio Guillem
logo

Od poniedziałku 30 listopada do piątku 4 grudnia w "Czterech Porach Roku" dziennikarze stacji przeprowadzą licytacje telefoniczne (w godz. 9.00-11.52) i za pomocą wiadomości SMS (w godz. 9.00-11.40)

◆ Więcej informacji i pełna lista podarunków: choinkijedynki.polskieradio.pl

Akcja charytatywna Jedynki Polskiego Radia, której celem jest wspieranie podmiotów i organizacji pomagającym osobom z niepełnosprawnościami, narodziła się blisko 20 lat temu. Od 2005 r. Program 1 Polskiego Radia zbiera fundusze na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", a od 2013 r. także dla innej organizacji pożytku publicznego o podobnym charakterze działalności, wskazywanej co roku przez tę fundację.

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

"Choinki Jedynki" - czyli kolejny dzień licytacji przedmiotów podarowanych przez Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia w ramach naszej akcji charytatywnej. Tym razem będziemy licytować m.in. namalowany przez Wiesława Ochmana obraz "Maki", książkę "Otylia. Moja historia" z autografem Otylii Jędrzejczak i możliwość rozmowy ze sportsmenką (w formie wideokonferencji), a także estradowy strój i plakat Roksany Węgiel.

Spotkamy się także z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów", w której poznajemy historie bohaterek słynnych dzieł, takich mistrzów jak Gustav Klimt czy Salvador Dali. Poza tym, jak w każdą środę, "Poradnik językowy" Małgorzaty Tułowieckiej, odpowiedzi na pytania słuchaczy w cyklu "Koronawirus, co musisz wiedzieć" oraz codzienne konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

Gościem audycji będzie Bartosz "Bartas" Szymoniak, który zaprezentuje swój singiel "Cierpliwość".

21.00 - "Moje książki"- zaprasza Magdalena Mikołajczuk

Ponieważ ostatnio zamiast dalekich podróży musimy poprzestać na czytaniu o odległych krajach, więc w "Moich książkach" zapraszamy do świata literatury Tajwanu. Po raz pierwszy w Polsce ukazuje się antologia współczesnych opowiadań tajwańskich "Na drugim brzegu". O zupełnie nieznanej w naszym kraju literaturze pochodzącej z pięknej wyspy na Pacyfiku, najeżdżanej w ciągu wieków przez między innymi Portugalczyków, Holendrów i Chińczyków, opowiedzą: prof. Lidia Kasarełło i dr Małgorzata Religa.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej, w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej. W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - "Dziewczyny na skrzydłach" Anny Rudnickiej-Litwinek, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem audycji jest Sonia Draga - wydawca, bizneswoman, działaczka społeczna, a od września prezes Polskiej Izby Książki. Kierowanie instytucją reprezentującą branżę wydawniczą Sonia Draga obejmuje w ciężkich czasach dla tego środowiska. O planach i priorytetach, jakie sobie stawia nowa prezes PIK w "Poranku Dwójki" o godz. 9.30. W audycji także o happeningu Teatru Capitol we Wrocławiu z artystą w teatralnej witrynie, o pierwszym monograficznym opracowaniu kolekcji ikon ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, o konkursie prac doktorskich dotyczących muzyki polskiej oraz o wystawie "Old school demons" Wojtka Kucharczyka w Rondzie Sztuki​. 

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska  

Emil Młynarski Polonez D-dur op. 4 nr 1, Mazurek G-dur op. 7, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Piotr Sałajczyk - fortepian; Stanisław Moniuszko II Kwartet smyczkowy F-dur, wyk. Pławner Kwartet. 

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości": Gabriel Chmura

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gala Dali, Lisa del Giocondo, Dora Maar, Maria Balowa, Nina Witkiewiczowa, Frida Kahlo, Tamara Łempicka… - znamy ich twarze, ale nie wiemy, jakie były naprawdę. Książka "Kobiety z obrazów" - to próba opisania tego, kim były, co przeżywały, jak to się stało, że spotkały na swojej drodze wielkich artystów, i jak to wpłynęło na ich życie. O książce rozmawiamy z jej autorką - dziennikarką i historyczką sztuki - Małgorzatą Czyńską. Ponadto w audycji o powstającej grze Wiedźmin, która ma stworzyć podstawę dla powstającego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, o cyfrowej odsłonie Biblioteki Muzycznej PWM, oraz o komiksie Marii Rostockiej - Koniec lipca. W "Literackich witaminach" - Piotr Wojciechowski.​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Fotografie z Archiwum Ringelbluma - aut. Michał Nowak

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Giuseppe Verdi Messa da Requiem - Cathedral, Mediolan, 4.09.2020
Krassimira Stoyanova, sopran, Elīna Garanča - mezzosopran, Francesco Mel - tenor; René Pape - bas, La Scala Chorus, La Scala Orchestra, dyr. Riccardo Chailly Cathedral, Mediolan

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór: Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska 

Martyna Kosecka: Ruba'i na taśmę, Temat: muzyka ciśnień na taśmę, Orsi na smyczki, wyk. Orkiestra Polskiego Radia "Amadeus", dyr. Agnieszka Duczmal, ImPulsus na zespół instrumentalny, wyk zespół Ensemblage, dyr. Marcin Piotr Łopacki


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Lucia Berlin "Wieczór w raju. Opowiadania zebrane", czyta Dominika Ostałowska, opr. Elżbieta Łukomska, odc. 3.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 3.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 23 (powtórzenie).


logo


00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann

W audycji przegląd tegorocznych premier płytowych.

04.00-06.00 - "Trójka budzi / soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. o odkryciu naukowców dotyczących roślin, które w trakcie przycinania wyrażają niepokój za pomocą dźwięków podobnych do krzyku. Przyjrzymy się również aplikacji do adoptowania kwiatów. Nie zabraknie też konkursu, w którym do wygrania radioodbiornik DAB - do słuchania Trójki.

08.45-09.00 Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz

Gościem - Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in. o premierze kolejnego tomu japońskiego komiksu młodzieżowego Usagi Yojimbo - Stan Sakai. Bohaterem wydawanych od ponad 35 lat komiksów jest królik – ronin . Dzisiaj w Polsce ma premierę szósty tom zbiorczego wydania jego przygód. Porozmawiamy również z dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie trafił obraz Madonny pochodzący ze zbiorów krakowskiego klasztoru OO. Franciszkanów. Wedle analiz to XVI-wieczna praca, łączona z osobą Lucasa Cranacha Starszego (1472-1533), wybitnego artysty renesansowego. Powiemy też o inicjatywie młodzieży z Katowic, która sięgnęła po własne oszczędności, by stworzyć teatr i wystawić własną sztukę. W "Fajnym filmie" - Maciej Rant, dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "ŻUBROFFKA", a w spotkaniu z reportażem - Praca ratowników w czasie pandemii.

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji m.in. o tym, jak uczyć dzieci bezpiecznego poruszania się po ulicach? W jaki sposób przekazywać tę wiedzę, i z jakich pomocy korzystać? Powiemy też o elektronicznym prawie jazdy, czyli o tym, że od 5 grudnia nie będzie trzeba nosić dokumentów przy sobie. Ale w obliczu pandemii poziom cyfryzacji wciąż jest niewystarczający, mimo że coraz więcej usług jest dostępnych online. Co jeszcze można przenieść do sieci? Niektórzy sugerują, że można np. udzielać ślubów (cywilnych) przez Internet. Tak jest m.in. w Nowym Jorku, gdzie takie ceremonie wprowadzono właśnie z powodu pandemii. W audycji przyjrzymy się również Nagrodom Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2020 – to najważniejsze wyróżnienia naukowe w Polsce. 

19.00-21.00 - pasma muzyczne "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - "Klub folkowy - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska

W czasie pandemii jedni narzekają na nadmiar zajęć; innym czas dłuży się niemiłosiernie. Fatalnie znoszą tę nową sytuację ci, którzy przyzwyczaili się do nadmiaru bodźców płynących z zewnątrz. To nie jedyne różnice w odczuwaniu czasu. Wiadomo, że w dużej mierze zależy to od wieku. A także - czy umiemy być samemu, czy to w zamkniętych pomieszczeniach, czy w konfrontacji z naturą. Gościem audycji będzie ks. Mirosław Nowak, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski

Jak zapowiada autor audycji: Dzień po 59-tej rocznicy urodzin, zapraszam na - nie tylko muzyczne - wspomnienie Jaco Pastoriusa. Wyjątkowej w historii muzyki rozrywkowej i jazzowej postaci - artystycznego rewolucjonisty, muzycznego geniusza, wirtuoza gitary basowej. 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej, odc. 8. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Mery Spolsky, Arek Kłusowski i Julia Wieniawa przygotowali świąteczną niespodziankę. Zaśpiewali wspólnie w bożonarodzeniowym utworze. Premiera piosenki odbyła się 1 grudnia, a nam artyści opowiedzą o szczegółach współpracy. Zaprasza Ula Kaczyńska.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - zakupy online - jak i kiedy możemy odstąpić od umowy zawartej na odległość, na co zwrócić uwagę przy zakupach od zagranicznych sprzedawców, co zrobić jeśli przesyłka jest uszkodzona i czy można reklamować produkt z promocji? Na to pytanie odpowie prawnik - Dominika Myszakowska. Poza tym podpowiemy, gdzie studenci mogą szukać ofert pracy i jakie są aktualne trendy w zatrudnianiu młodych.

17.00-19.00 - "TOP" - Zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię? Taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji kodeksu drogowego. Jakie jeszcze czekają nas zmiany w przepisach?

19.00-20.00 - "RAUdycja" - sprawdzimy co nowego dzieje się w amerykańskim rapie. Nowe utwory od A$AP Rocky, Da Baby, NAS czy The Alchemist skomentuje i zaprezentuje redaktor RAU.

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Jakub Jamrozek zaprasza na rozmowę z Marcelem Mossem, autorem książki "Nie odpisuj" o potrzebie posiadania przyjaciół w wirtualnym świecie, hejcie, którego doświadczył, i o tym, czy mężczyźni mogą być ofiarami przemocy domowej.

LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.45 - "Książka w Czwórce" - pierwszy odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.

13.45 - "Kącik literacki" - muzycy interpretują polską poezję: Andrzej Stasiuk - "Ciężki Cień Ojczyzny" - w interpretacji Bisza.


logo


7.00-10.00 - "Poranek w PRD" Z okazji Dnia Placka poszukamy najciekawszych przepisów na placki, będziemy "leżeć plackiem", zastanawiać się kim byli Jacek i Placek. Spróbujemy też dowiedzieć się, skąd wzięło się powiedzenie "masz babo placek".

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Z okazji zbliżającego się Dnia Majsterkowicza porozmawiamy o tym, czy dzieci mogą majsterkować, czym jest majsterkowanie oraz co ma wspólnego ze stolarką. Gość: Tomasz Skórniewski z FabLab Wbijaj - miejskiej stolarni przy Starej 4, która jest jedną z wielu inicjatyw Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa". Projekt promuje wśród młodych warszawiaków umiejętności majsterkowania, poszerzania wiedzy na temat recyklingu i rozwijania kreatywności.​

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: Pozytywna dyscyplina w szkole i przedszkolu. Pozytywna dyscyplina wplata naukę umiejętności społeczno-emocjonalnych oraz proces kształtowania charakteru w codzienne życie szkoły i przedszkola. Gość: Joanna Goc-Matyskiel, dyrektor Szkoły Podstawowej Gaudeamus w Józefosławiu​.

2. Temat: Mówi się, że żeby wychować dziecko, potrzeba całej wioski. Czy masz wsparcie innego serdecznego dorosłego w trudzie "wychowania"? O wiosce online, czyli grupie dla matek Fundacji Sto Pociech. Gość: Katarzyna Dołęgowska-Urlich z Fundacji Sto Pociech.

23.00-1.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Muzyczna podróż poprzez covery. Opowieść o prawie autorskim, odpowiedź na pytanie czym jest cover, opracowanie (twórcza interpretacja), transkrypcja. Do tego zaskakujące nowe wersje znanych lub mniej znanych piosenek.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - Bajkowy kącik" - Bajka tworzona z 3-letnim Frankiem "O Mikołaju i rózdze od św. Mikołaja".

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

8.00 - "Laureaci nagród Polskiego Radia" - zaprasza Anna Skulska

Bohaterką dzisiejszej premierowej audycji będzie Elżbieta Tarnawska - finalistka IX Konkursu Chopinowskiego (1975), na którym otrzymała wyróżnienie, a także laureatka Międzynarodowego Konkursu im. M. Long i J. Thibauda w Paryżu w 1977 roku. W wykonaniu artystki usłyszymy m.in. Sonatę b-moll, Fantazję As-dur op. 61 Chopina oraz Consolation HS 172 Liszta.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W premierowej audycji muzyka Chopina na instrumentach klawiszowych innych niż fortepiany i pianina, czy to historyczne, czy współczesne. Inne klawiatury to w tym przypadku organy piszczałkowe, organy Hammonda i elektryczny fortepian Fendera Rhodesa, któremu będziemy przysłuchiwać się najbardziej. Obok nowych wersji utworów Chopina (m.in. Grand Valse Brillant i Nokturn Es-dur), zabrzmi Dancin' Feet Oscara Petersona i Tako Rzecze Zarathustra w elektrycznej wersji Deodato. A to nie wszystko!

22.00 - "Czarne na białych" - zaprasza Jakub Puchalski

Najpiękniejsze, najbardziej efektowne utwory Bacha - wielkie organowe preludia i fugi, monumentalna Ciaccona na skrzypce solo, albo szczególnie chwytający za serce chorał Jesu bleibet meine Freude – na fortepianie? Od czasów młodego Liszta rozpoczął się ruch przyswajania Bacha nowemu, modnemu instrumentowi, ale ruch ten skierował się w zaskakującą, z naszego punktu widzenia, stronę: przeróbek kompozycji przeznaczonych dla innych instrumentów, zamiast wykonywania oryginalnych utworów klawiszowych. Pół wieku po Liszcie przyszedł Busoni, który sztukę transkrypcji doprowadził do perfekcji - jego prace właśnie będą głównym bohaterem audycji ale nie jedynym, bo obok oczywistego Liszta zmieści się tu nawet Sergiusz Rachmaninow, który wystąpi też jako wykonawca własnej wersji fragmentów z Partity na skrzypce solo E-dur. W muzyce Bacha przedefiluje jednak przed słuchaczami więcej reprezentantów pianistycznego Panteonu, od Myry Hess i Egona Petriego do Horowitza, Michelangelego i Sergia Fiorentino.

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU