Polskie Radio

Sportowe emocje i muzyczne wzruszenia - Polskie Radio w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 15:30
Relacje z Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem w Jedynce, Dzień z muzyką Czesława Niemena w Trójce a wieczorem Artur Rojek i jego pierwszy solowy album. Sprawdź nasze propozycje! 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pxhere.com
logo

w niedzielę:

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

Obie miały włoskie pochodzenie; obie też wychowały się w muzycznych rodzinach, co więcej - obie miały w swoim repertuarze piosenki w kilku językach: co poza tym łączy Dalidę, której rocznica urodzin przypada właśnie 17 stycznia, z nieco zapomnianą, ale ogromnie utalentowaną Cateriną Valente - opowiemy w najbliższym Czasie pogody.

Przypomnimy też skecz , w którym Lidia Korsakówna będzie się tłumaczyć mężowi z wyjścia do kina oraz pieśń w wykonaniu Paulosa Raptisa, wybraną przez Kazimierza Kowalskiego.

21.00-22.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - Roman Dziewoński - "Złota łania"

Królowa Anglii Elżbieta I i Francis Drake. Po domniemanej rozmowie (która w oparciu o wyobraźnię autora, najprawdopodobniej miała miejsce jeszcze przed oficjalną audiencją) został Sir Francis' em oraz Admirałem i dowódcą angielskiej floty. ZŁOTA ŁANIA to opowieść o samotności władzy i podejmowania decyzji. Drake powraca do Anglii na swoim okręcie ZŁOTA ŁANIA.

Przywozi zdobyte na Hiszpanach skarby przewyższające dochód Anglii. Uznaje się, że jest to moment (włącznie z handlem niewolnikami), który był początkiem potęgi tego wyspiarskiego kraju.
Elżbieta rządzi krajem wstrząsanym wewnętrznymi i zewnętrznymi konfliktami. Drake przepłynął dookoła globu zmagając się z potęgą żywiołów. Obydwoje bardzo rzadko mogą pozwolić sobie na otwartą, szczerą rozmowę...

Reżyser Roman Dziewoński, realizacja Andrzej Brzoska, muzyka Piotr Dziewoński. Obsada: Elżbieta I, Królowa Anglii - Ewa Wiśniewska, Francis Drake - Przemysław Bluszcz


logo

w niedzielę:

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" - ekologiczna produkcja filmowa - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Michał Nagy - prowadzi Andrzej Sułek

12.30-13.00 - "Czytelnia" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Wokół książek: Agnieszka Jelonek "Koniec świata, umyj okna", Anna Sudół "Projekt". Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta.

17.00-19.00 - "Party-tur" - prowadzi Adam Sztaba 

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Henryk Bardijewski "Guwernantki"

Produkcja i reżyseria - Wojciech Markiewicz, realizacja - Maria Olszewska, muzyka - Krzysztof Filus. Obsada: Marta Lipińska, Ewa Dałkowska, Daria Trafankowska, Kazimierz Kaczor, Witold Wysota


logo

w niedzielę:

00.00-04.00 - "Od punka do Franka, weekendowo" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - redakcja katolicka / Agnieszka Trzeciakiewicz 

18 stycznia i 22 stycznia to dwie ważne daty dla polskiej literatury i piosenki. 100 lat temu urodził się poeta Krzysztof Kamil Baczyński, a 15 lat minęło od śmierci ks. Jana Twardowskiego. Poezja obu stała się wyzwaniem dla wielu muzyków. Przypomnimy projekty muzyczne oraz muzyczne nowości inspirowane poezją obu twórców.

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar

09.00-11.00 "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

12.00-13.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska

Bao, go, domino - dzięki nim zimowy pandemiczny czas nie musi nudzić. Od wieków gry wywołują emocje, ale też pobudzają umysł. To właśnie szlakiem gier powędrujemy od Kuby przez Zanzibar po Japonię w „Podróżach ze smakiem”. O zasadach pradawnych gier, które rozgrywać można w domowym zaciszu i o tym jak wpłynęły na styl życia na trzech kontynentach opowiedzą goście programu, przewodnik i podróżnik Jacek Stasiński, dziennikarz, organizator wypraw kulturowych do Afryki Dominik Skurzak i znawca Japonii, pilot wycieczek Włodzimierz Rakowski. Wspólnie odwiedzimy Hawanę, Stone Town i Kioto. Nie mniej egzotycznie brzmią nazwy zapomnianych w biegu historii polskich gier: tryszak, kwindecz czy chapanka. Czy dziś również mogą budzić emocje? Czy gry mogą być inspiracją dla muzyków? Jakie menu przygotować by komponowało się z klimatem egzotycznych gier.

13.00-14.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko

W "Trójce literackiej" porozmawiamy o twórczości Bolesława Leśmiana. Czy rzeczywiście twórczość tego powszechnie lubianego poety jest tak dobrze znana? Porozmawiamy o stereotypach związanych z tym genialnym twórcą. Poza tym w audycji m.in. o tym czym są sławne "Leśmianizmy" i czemu służyły. Gośćmi programu będą prof. Agnieszka Kluba z IBL PAN oraz prof. Paweł Próchniak. Współprowadzący - prof. Mikołaj Sokołowski, IBL.

14.00-15.00 - Audycja muzyczna - Jędrzej Kodymowski

15.00-17.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

17.00-18.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Piotr Majewski, Katarzyna Cygler

W kalendarzu - rocznica śmierci Czesława Niemena, a w audycji wspomnimy też śmierć wybitnego artysty jazzowego Howarda Johnsona. Na ekranie - wokół serialu "Osiecka": rozmowa na temat prezentowanej w serialu "warszawskiej cyganerii artystycznej" lat 60-tych i 70-tych – rozmowa z Olgą Lipińską. Zapowiemy również wieczorne słuchowisko w "Scenie teatralnej Trójki" - rozmowa z autorką.

18.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki

19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Zofia Sylwin

W audycji przypomnimy koncert Artura Rojka, który artysta zagrał w Trójce 7 września 2014 roku.

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - red. Piotr Majewski

W trzecią niedzielę roku, czekając na jego pierwszą premierę na STT, proponujemy kolejne słuchowisko z cyklu "Perły z archiwum PR" - słuchowisko Moniki Milewskiej, w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz "Podróż na Księżyc". W rolach głównych: Jan Englert i Jerzy Radziwiłowicz.

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo

w niedzielę:

09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - Mateusz Kulik zaprasza w podróż do internetowego świata kulinariów polskich i nie tylko. Gościem audycji będzie Szymon Dudek w sieci znany jako Człowiek od Jedzenia – „je, bo bardzo dobrze je”. Co znajdziemy na jego kanale?

11.00-12.00 - "Strefa gamingu" - Dla graczy pandemia COVID-19 to okazja, aby spędzić z grami więcej czasu niż dotychczas. W tym okresie gracze często sięgają po gatunek MMO RPG, czyli tytuły, które wymagają od nich dużej ilości godzin spędzonych na serwerze aby osiągnąć upragniony sukces. Zestawienie topowych gier MMO przygotuje Łukasz Chmiel wraz ze swoim gościem Mateuszem HAX Ogonowskim.

14.00-15.00 - "Hrapkowidz" - Od 1 stycznia w ofercie streamingowej znajduje się "Blade Runner 2049" Denisa Villeneuve’a. Wrócimy do klasycznego filmu Ridleya Scotta i zastanowimy się, jaki kierunek obrał w sequelu Villeneuve.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - W 2015 roku Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski jako pierwsi Polacy przeszli Wielki Szlak Himalajski obejmujący łącznie około 1700 kilometrów od wschodniego do zachodniego krańca Nepalu. To im jednak nie wystarczyło - postanowili odbyć następną wyprawę w tamte rejony. Bartosz Malinowski opisał ją w książce "Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan". Czym ta wyprawa różniła się od poprzedniej? Jakie sprawiła problemy? Na rozmowę z Joanną i Bartoszem zaprasza Agata Nowotnik.

00.00-02.00 - "Basstion" - po północy muzykę 2-step, UK garage i breakbeat zapewnią Brytyjczycy Groovy D (Denham Audio) oraz Interplanetary Criminal. Ponadto drumandbassowo zagrają Blame, Krust i Calibre, a w ramach klubowej klasyki pojawi się duet Sasha i BT. 


logo

w niedzielę:

14.00-15.00 - "Dziecięcy koncert życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne.

​16.00-17.00 - "Łowcy dziecięcych przygód" - Rozmowa z Julią Łukowiak, aktorką, która uczestniczyła w feryjnych warsztatach dubbingowych z dziećmi. Dowiemy się, czym jest dubbing i jak wygląda praca aktora dubbingowego i czy dzieci też mogą pracować w dubbingu.​​

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - zaprasza Damian Sikorski. 17 stycznia 2004 roku z powodu choroby nowotworowej zmarł Czesław Niemen, jeden z najwybitniejszych polskich artystów. W audycji Muzyka dla rodzica nie może zabraknąć piosenek z repertuaru tego wybitnego muzyka. Ponadto zagoszczą nowsze i starsze piosenki od naszych rodzimych artystów, zaśpiewa m.in Mrozu, Natalia Zastępa, Grubson, Majlo i Bloo Crane.  


. .

w niedzielę:

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - Danuta Gwizdalanka

W karnawałowym wydaniu audycji: polskie Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, słowiańskie Dworzaka, węgierskie Johannesa Brahmsa i hiszpańskie Maurycego Moszkowskiego. .

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - Marek Bracha

Bohaterem premierowego odcinka audycji będzie amerykański pianista Van Cliburn, zwycięzca pierwszego Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, albo antenowe powroty Jana Webera" - Marta Jankowska

Kontynuacja audycji poświęconej Haroldowi Bauerowi. Tym razem Jan Weber wybrał utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu Bauera – głównie pianolowym.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU