Polskie Radio

Most do historii popkultury

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:00
51 lat temu ukazał się album "Bridge Over Troubled Water" – opus magnum i jednocześnie łabędzi śpiew duetu Simon & Garfunkel. Zawierał 11 piosenek, z których kilka stało się wielkimi przebojami.
Simon  Garfunkel w 2009 roku
Simon & Garfunkel w 2009 rokuFoto: Reuters / Forum / Lucas Jackson

Paul Simon i Art Garfunkel są jak bracia. Urodzili się w odstępie niecałego miesiąca, chodzili do tej samej podstawówki i tej samej szkoły średniej. Obaj zafascynowani rock and rollem, szybko zaczęli razem muzykować, a pierwszą wspólną piosenkę napisali mając 15 lat. Wtedy też, za zgodą rodziców, podpisali pierwszy kontrakt płytowy.

Zanim jednak stali się najpopularniejszym duetem na amerykańskiej scenie muzycznej, przez 7 lat występowali pod szyldem Tom & Jerry, odnosząc umiarkowane sukcesy. Przełomem w ich karierze był singiel z piosenką "The Sound of Silence", który wydali w 1965 roku, już jako Simon & Garfunkel.

Opus magnum

Płytę "Bridge Over Troubled Water" nagrywali  jako uznane gwiazdy, niedługo po wielkim triumfie, jaki odniósł utwór "Mrs. Robinson", wykorzystany na ścieżce dźwiękowej filmu "Absolwent" z Dustinem Hoffmanem. Oczekiwania fanów były więc niemałe, na szczęście artystom udało się je spełnić z nawiązką.

Album, który ukazał się 26 stycznia 1970 roku, jest ostatnim w dorobku duetu. Bywa też uważany za najlepszy spośród 5 studyjnych płyt, jakie nagrali Simon & Garfunkel. A już na pewno odniósł największy sukces komercyjny – stał się najpopularniejszym krążkiem roku m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. Przyniósł też kilka utworów, które stały się częścią kanonu muzyki popularnej.

"Bridge Over Troubled Water"

Podobnie, jak w przypadku wielu innych wybitnych piosenek, sztandarowy przebój duetu Simon & Garfunkel powstał szybko, niemal bez świadomego udziału jego twórcy. "Nie mam pojęcia, skąd się wziął. Pojawił się znienacka. To był jeden z najbardziej szokujących momentów w mojej kompozytorskiej karierze. Pamiętam, że pomyślałem: to jest o wiele lepsze od tego, co zazwyczaj tworzę" – wspominał Paul Simon.

Autor utworu przyjął w nim skromną rolę wokalisty wspierającego, główną partię wokalną oddając swojemu przyjacielowi Artowi. Ten z kolei naciskał, aby piosenka została wydłużona o dodatkową, trzecią zwrotkę, którą Paul dopisał naprędce w studiu nagraniowym.

Utwór dotarł na szczyty list przebojów po obu stronach Atlantyku, zdobył pięć nagród Grammy, doczekał się też niezliczonych wykonań innych artystów, m.in. Arethy Franklin, Elvisa Presleya i Johnny’ego Casha.

Simon & Garfunkel, "Bridge Over Troubled Water". Źródło: YouTube / Simon & Garfunkel Official

"El Cóndor Pasa (If I Could)"

Chwytająca za serce melodia pochodzi z Peru. Została skomponowana na początku XX wieku przez Daniela Roblese, a Paul Simon usłyszał ją po raz pierwszy w paryskim teatrze, w którym występował u boku peruwiańskiej grupy Los Incas. To właśnie ten zespół nagrał muzyczny podkład utworu, który znalazł się na płycie "Bridge Over Troubled Water". Simon dopisał angielski tekst i w ten sposób pieśń oparta na muzycznej tradycji Andów zamieniła się w piosenkę znaną na całym świecie.

Simon & Garfunkel, "El Cóndor Pasa (If I Could)". Źródło: YouTube / Simon & Garfunkel Official

"The Boxer"

Ten utwór został nagrany ponad rok przed ukazaniem się albumu "Bridge Over Troubled Water", trafił też na pierwszy singiel zapowiadający nowe dzieło duetu Simon & Garfunkel. Wyjątkowo wyrafinowana aranżacja wymagała ponad stu godzin pracy w studiach nagraniowych w Nowym Jorku i Nashville, a linie wokalne refrenów nagrywano w kościele, by uzyskać odpowiedni efekt akustyczny.

Napisany przez Paula Simona tekst piosenki jest bardzo osobisty, częściowo autobiograficzny i inspirowany Biblią. Powstał w okresie, gdy artysta zmagał się z falą krytyki, w jego przekonaniu niezasłużonej. Pomiędzy zwrotki opowiadające o samotności, rozczarowaniu i ciężkiej walce o przetrwanie, Simon wrzucił ciąg nic nieznaczących sylab "la la la…", które miały być wypełniaczem do czasu wymyślenia porządnego refrenu, jednak pozostały tam na stałe, stając się obiektem różnych interpretacji.

Simon & Garfunkel, "The Boxer" (live). Źródło: YouTube / Simon & Garfunkel Official

kc

Czytaj także

Ostatnia trasa Paula Simona

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 02:00
Wielcy odchodzą: Aretha Franklin, Elton John. I Paul Simon. Trwa jego trasa koncertowa. Już ostatnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od duetu z Garfunkelem po karierę solową. Piotr Baron i muzyka Paula Simona

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 15:00
Wtorkowe wydanie "W tonacji Trójki" Piotr Baron poświęcił Paulowi Simonowi, legendzie folk-rocka i połowie słynnego duetu Simon & Garfunkel, który 13 października obchodził swoje 79. urodziny. – To jeden z najważniejszych artystów w moim życiu – powiedział dziennikarz Trójki.
rozwiń zwiń