Polskie Radio

Emocje sportowe i wyśmienita muzyka! Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 18:00
Relacja z wyjątkowego w tym roku Biegu Piastów, doniesienia z Australian Open i emocje piłkarskie. Do tego - czym była czaturanga i gdzie w nią grywano oraz dlaczego potrzebne są nam strzelnice. Sprawdź nasze propozycje! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Antonio Gravante

Polskie Radio, jako jedyny publiczny nadawca w kraju, zaprasza na relacje z wielkoszlemowego turnieju Australian Open.

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl, przez cały czas trwania wydarzenia na bieżąco pojawiać się będą relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady, konkurs z udziałem Agnieszki Radwańskiej, multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia będzie relacjonować Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na ten tenisowy turniej.

logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - Sława Bieńczycka

Odwiedzimy otwarte po długiej przerwie Muzea Narodowe w kilku miastach Polski. Będziemy w Muzeum Narodowym w Warszawie, by porozmawiać m. in. o nowo otwartej Galerii Sztuki Starożytnej, zajrzymy do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie trwają przygotowania do wystawy "pandemicznej" Bypass, a także do Muzeum Narodowego w Krakowie, by zapytać o atrakcje, które czekają na zwiedzających po wznowieniu działalności przez tę placówkę. Ponadto relacje Patryka Michalskiego z wyjątkowego tego roku Biegu Piastów.

15.10 - "Gdzie jest Pan Cogito" - Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

O sytuacji epidemicznej, nowych odmianach koronawirusa, skuteczności szczepień, fake newsach związanych z pandemią. Goście: prof. Włodzimierz Gut - wirusolog, Agnieszka Szarowska - wirusolog, Szpital MSWIA w Warszawie, Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia.

LITERATURA W JEDYNCE:

20.45 - od 1 do 21 lutego - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej.

23.50 od 08.02 do 21.02 - "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej, Prószyński i S-ka.


logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / prof. Jan Sochoń - prowadzi Robert Mazurek.

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Maciej Zembaty - prowadzą Monika Zając i Roch Siciński

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Łukasza Borowicza, Wojciecha Michniewskiego i Andrzej Sułka

Sergiusz Rachmaninow - I Symfonia d-moll op. 13

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" / Iwona Sobotka, Zofia Łałak

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Jan Misiuk "Rozmowa kwalifikacyjna"

Produkcja - 2009 rok; reżyseria - Jan Warenycia, realizacja akustyczna - Ewa Szałkowska, opracowanie muzyczne - Renata Baszun. Obsada: Julia Kijowska, Marcin Troński. 

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Piotr Czajkowski Eugeniusz Oniegin - opera w 3 aktach (Opera Wiedeńska, 31.10.2020)
Wyk. Nicole Car - sopran, Anna Goryachova - mezzosopran, Andre Schuen - baryton, Bogdan Volkov - tenor, Dmitri Ivaschenko - bas,  Slovak Philharmonic Chorus, Orkiestra Państwowej Opery Wiedeńskiej, dyr. Tomas Hanus.

23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego" - prowadzą Łukasz Kozak i Łukasz Modelski


logo


Od soboty rusza transmisja "Śniadania w Trójce" na Facebook-u Trójki, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na trojka.polskieradio.pl

00.00-04.00 - "Set DJ-ski w Trójce" - Norbert Borzym

04.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

18 lutego, czterdzieści lat temu, w Los Angeles, przyszedł na świat Kamasi Washington, niezwykle utalentowany i wszechstronny saksofonista jazzowy. Na swoich albumach porywa nas w niebywały wymiar, z którego potem ciężko zejść na ziemię i uciec od nut, które potrafią zawładnąć słuchaczem. Obszerne fragmenty jego dzieł jak i kilka dźwiękowych pereł to propozycja autora na wczesny zimowy poranek.

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Gośćmi audycji: Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości, Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska) oraz Tomasz Trela z Lewicy (Sojusz Lewicy Demokratycznej). 

10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

11.00-12.00 - Audycja muzyczna - Piotr Łodej 

12.00-13.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

13.00-14.00 - Program kulinarny "Gorąca płyta" - Adriana Marczewska

14.00-15.00 - "Świat i ludzie" - Michał Żakowski 

W audycji m.in. o tym, czy bogate państwa powinny dzielić się szczepionką z biednymi? Jak wygląda rywalizacji Zachodu z chińskimi i rosyjskimi medykamentami. Estoński wywiad ostrzega: Rosja chce ośmieszyć zachodnie szczepionki, a francuski prezydent wręcz nazywa nierówną dystrybucję "wojną o wpływy"? Ponadto: proces białoruskich dziennikarek Telewizji Biełsat, nowy premier Włoch Mario Draghi, wirtualna Konferencja Bezpieczeństwa w Berlinie oraz kolejny spór o Kurdów na linii USA-Turcja. Goście: dr Małgorzata Bonikowska - prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, Jarosław Guzy z działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej oraz dr Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

15.00-18.00 - "Nie tylko gitary" - Piotr Baron

18.00-19.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński     

W audycji rozmowa z Hanką Brulińską aktorką i reżyserką, autorką krótkiego filmu "Maska", zrealizowana według opowiadania Stanisława Lema (premiera w sieci). Ponadto: rozmowa z Kingą Zabawską, kierowniczką Iluzjonu Filmoteki Narodowej o aktualnych kinowych planach repertuarowych, wywiad z grafikiem, malarzem i autorem instalacji video - Rafałem Bujnowskim - o filmie fabularnym "Las" artystki sztuk wizualnych - Joanny Zastróżnej oraz kilka słów o filmach w sieci, np. "PJ Harvey. A doc called money".

19.00-20.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska

20.00-23.00 - "W rytmie na trzy" - Karol Gnat i Tomasz Dudek

23.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski


logo

08.06-08.29 - "Polki" - Maryna Miklaszewska, Magdalena Merta

Cotygodniowa audycja przedstawiająca życiorysy najbardziej zasłużonych Polek, które swoją działalnością społeczną, polityczną i kulturalną przyczyniły się do umacniania polskiej państwowości. Tym razem porozmawiamy o Helenie Jarmontt, żołnierzu AK, prawniku i bohaterce II wojny światowej, której sylwetkę przybliży Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

08.35-08.58 - "Cafe armia" - Agnieszka Drążkiewicz

Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, odniesie się do najważniejszych tematów związanych z polską armią. Tym razem rozmowa będzie dotyczyła m.in. sprawy karabinków "Grot", większych uprawnień Żandarmerii Wojskowej oraz programu budowy i rewitalizacji strzelnic.


logo


09.00-11.00 - "Sobotologia" - Patryk Kuniszewicz

W domach nudzą się nie tylko właściciele zwierząt, ale również same zwierzaki. Jak przygotować prezenty dla pupili - jak stworzyć zabawki DIY?

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Jakub Jamrozek

Czym była czaturanga i gdzie w nią grywano? Których wieków sięga początek gry w szachy i kiedy trafiły do Polski? I co wspólnego z szachami ma Jan Kochanowski? Zapraszamy na spotkanie z dr. Wiktorem Szymborskim z Instytutu Historii UJ.

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro podróży" - Patryk Grabowski

Najpierw wylądujemy we Francji i wysłuchamy zapowiedzi nowego albumu Eddiego de Pretto. Dotrzemy także na Wyspy Brytyjskie, żeby sprawdzić jak brzmi efekt współpracy angielskiej grupy Django Django i francuskiej artystki Charlotte Gainsbourg. Wysłuchamy również fragmentów płyty La Loba wenezuelsko-francuskiej wokalistki La Chica.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Italian beef sandwich to kanapka, której historii można szukać w Chicago, w latach 30. XX wieku. Długa francuska bułka i cienkie plastry pieczeni wołowej podane wraz z sosem z gotowania i dodatki w wersji "hot" lub "sweet". Podobno kto raz zje Italian beef sandwich, zapamięta ten smak na długo. 

 

logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Cykl: Zima na różnych półkulach Ziemi i kontynentach. Przyjrzymy się Dniu Świstaka w USA i Dniu Niedźwiedzia w Europie Wschodniej.

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Aktywny wypoczynek i kolejna dyscyplina sportowa, do uprawiania której potrzebna jest rakieta. Squash.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Kiedy za oknem śnieg i mróz my wyruszymy do ciepłych krajów, w których uprawiana jest cytryna. Na antenie spróbujemy smaku cytryny z naszego drzewka cytrynowego. Ponadto przeprowadzimy tajemniczy eksperyment dla dzieci z cytryną.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Historia Filharmonii Narodowej. Gość: Krzysztof Owczyński z FN.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W Pół Pięknej Płyty - Daniel "Bezpańska miłość" z 1976 roku, Jerzy Połomski "Daj" z 1968 roku z hitem "Cała sala śpiewa", Kram "Biała sowa" z 1976 r., Maureen McGowern "The Morning After" z 1973 z przebojem z filmu "Katastrofa Posejdona" oraz Jon Anderson "Song Of Seven" z 1980 - drugi solowy album lidera Yes, pierwsza płyta wydana po pierwszym rozstaniu z grupą.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.


.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera

Bohaterem dzisiejszej audycji będzie Pavel Vranicki - czeski kompozytor, dyrygent i skrzypek, wpływowa postać wiedeńskiego życia muzycznego. Tematyka programu zainspirowana jest pierwszym pobytem Fryderyka Chopina w Wiedniu w 1829 (uświetnionym debiutanckim koncertem).

19.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotr Deptuch

Tematem głównym premierowego odcinka audycji dyrygenta i publicysty Piotra Deptucha będzie szczytowe osiągnięcie wczesnego okresu twórczości Chopina - Koncert fortepianowy f-moll. Dzieło usłyszymy pod palcami Krystiana Zimermana. W programie również m.in. przełomowa Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza pod batutą Marka Minkowskiego.

21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski

W najbliższej audycji chopinowska busola poprowadzi nas w kierunku dwóch ciekawych ścieżek muzycznych. Strona A - to muzyka z filmu „Głośniej od bomb”: muzyka autorska, Oli Flottuma, i muzyka wykorzystana wtórnie - z klasykiem od Tangerine Dream i Nokturnem cis-moll Fryderyka Chopina. Strona B - to dokument „Lettera al Presidente” i muzyka, którą skomponował Danilo Caposeno. Twórca to właściwie nieznany, ale zwrócił na siebie uwagę kompozycją „Omaggio a Chopin” i okazało się, że jego muzyki do włoskiego dokumentu trzeba  posłuchać.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU