Polskie Radio

"Polarny w tropikach" i "Pasjonauci". Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 18:00
Prosto z Fromborka o sekretnych i ciekawych miejscach miasta oraz życiu prywatnym Mikołaja Kopernika. Premierowe słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa. Sportowych emocji dostarczą za to Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nejron Photo

logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek

Audycja o Fromborku i związanym z tym miastem Mikołaju Koperniku, którego rocznica urodzin przypada właśnie w lutym. W szkole uczymy się, że zatrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. A co wiemy o nim więcej? Jaki był prywatnie Mikołaj Kopernik? Dlaczego był samotnikiem i czemu z publikacją swoich badań zwlekał prawie do samej śmierci? Czy zobaczył przed śmiercią swoje dzieło? "Jedyne Takie Miejsce" tym razem zaprasza do Fromborka, do grodu Mikołaja Kopernika. Odwiedzimy planetarium, obserwatorium astronomiczne oraz puścimy w ruch wahadło Foucaulta. Przejdziemy się po sekretnych miejscach Katedry. Zajrzymy jako pierwsi w historii do skarbca (nikt z mediów tu wcześniej nie był). Odwiedzimy szpital sprzed pół tysiąca lat i powiemy, jak wtedy leczono. Uwaga - to wyprawa tylko dla słuchaczy o silnych nerwach. Będą też cudem odnalezione skarby zakopane w 1945 roku i wyciągnięte z ziemi po kilkudziesięciu latach.

16.10-18.43 - Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym - transmisja konkursu indywidualnego na normalnej skoczni w Oberstdorfie

21.10 - Premierowe słuchowisko - "Edyp w Kolonos" Sofoklesa 

Rok 496 przed naszą erą. Sofokles rodzi się w Kolonos, dzisiejszych przedmieściach Aten. Zapewne jego matka nie wie jeszcze, że pamięć o nim przetrwa stulecia, dajmy więc im spokój i przejdźmy do roku 442, również przed Chrystusem. Sofokles, mąż już dojrzały i doświadczony, od dłuższego czasu również piszący sztuki, tworzy "Antygonę".

Rok 427 przed naszą erą. "Antygona" musiała okazać się sukcesem, bo po kilkunastu latach Sofokles wraca do Teb i spisuje losy ojca Antygony, nieszczęsnego Edypa, tragedii w przyszłości równie popularnej. No i w końcu rok 406. Sofokles umiera, lecz jego dramaty pozostają wiecznie żywe.

Tłumaczenie: Antoni Libera, Adaptacja i reżyseria: Mariusz Malec. Występują: Jerzy Trela, Katarzyna Dąbrowska, Wojciech Wysocki, Krzysztof Wakuliński, Małgorzata Lipman, Marcin Hycnar, Stanisław Brudny, Wojciech Żołądkowicz, Grzegorz Kwiecień, Franciszek Pieczka.


LITERATURA W JEDYNCE:

20.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale Youtube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami. 


logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Janusza Prusinowskiego - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" / Kazimierz Kord - prowadzi Przemysław Psikuta

Goście: Michał Klubiński & Wojciech Barcikowski

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Jonasz Kofta - prowadzą Monika Zając i Jakub Kukla

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" / Piotr Sałajczyk i Piotr Pławner

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Marek Ławrynowicz "Korytarz"

Prod. 2006, reżyseria Artur Tyszkiewicz, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, wydaje Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Obsada: Monika Pikuła (Anna), Sławomir Orzechowski (Kazio Maliszewski), Lucyna Malec (Żona Kazia), Piotr Kozłowski (Block), Adam Ferency (Jan), Grażyna Barszczewska (Pani z telewizji)

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

Charles Gounod Faust - grand opera w pięciu aktach (Nowy Jork, 10.12.2011), wyk. Jonas Kaufmann - tenor (Doktor Faust), Marina Poplavskaya - sopran (Małgorzata), René Pape - bas (Mefistofeles), Russell Braun - baryton (Walenty - żołnierz, brat Małgorzaty), Michèle Losier - mezzosopran (Siebel - student), Wendy White - mezzosopran (Marta Schwerdtlein), Jonathan Beyer - baryton (Wagner), Metropolitan Opera Chorus, Metropolitan Opera Orchestra, dyr. Yannick Nézet-Séguin

23.00-00.00 - "Rachunek myśli" / Życie sztuką - spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim - aud. Michała Nowaka


logo

"Śniadania w Trójce" na Facebooku Trójki, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na trojka.polskieradio.pl

00.00-04.00 - "Set DJ-ski w Trójce" - Norbert Borzym

04.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o tym, że ruszył nabór do drugiej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Konkurs ma na celu wspieranie i promowanie działalności literackiej odnoszącej się do literackiego charakteru Krakowa. Goście: Katarzyna Jakubowiak – koordynatorka konkursu oraz pisarka Elżbieta Łapczyńska. W poniedziałek 1 marca odbędzie się gala Złotych Globów. Nasz korespondent Jan Pachlowski opowie o ciekawostkach dotyczących poprzednich gal oraz przewidywania tegorocznego rozdania. Opowiemy też o tym, z jakimi zagrożeniami w dzisiejszych czasach muszą walczyć niedźwiedzie polarne. Czy jesteśmy ostatnimi ludźmi doświadczającymi obecności niedźwiedzi polarnych? Czy jednak jest istnieje ratunek dla tego gatunku? Gościem Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska Nie zabraknie też stałych pozycji, wśród których "Trójkowy chuligan literacki" Mateusza Matyszkowicza, "Program obyczajowy" Anny Popek czy zaproszenia i zapowiedzi kulturalne Katarzyny Cygler. 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Gośćmi audycji: Błażej Spychalski - Kancelaria Prezydenta, Jarosław Sellin - Prawo i Sprawiedliwość, Marcin Kierwiński - Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Marek Sawicki - Polskie Stronnictwo Ludowe.

10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

Wakacje zimą. Bo wakacje są nie tylko przyjemne, one są konieczne. I nie warto z nimi czekać do wakacji, bo może być za późno. Czasami wakacje potrzebne są natychmiast.

11.00-12.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Gościem tancerz Stefano Terazzino, urodzony w Niemczech tancerz oraz wokalista opowie o swoich występach w telewizji oraz podczas zawodów tanecznych. Wytłumaczy dlaczego zdecydował się na przeprowadzkę do Polski. Opowie również o swoim warsztacie aktorsko-wokalnym oraz zdradzi nam tajniki szybkiego wcielania się w rolę. Pod koniec audycji usłyszymy również felieton autora audycji. Urodzony w Niderlandach aktor opowie nam o swoim podejściu do emigracji. 

12.00-13.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

13.00-14.00 - "Program kulinarny - Gorąca płyta" - Adriana Marczewska 

Odkąd ludzkość odkryła ogień, jest on wykorzystywany do przygotowywania jedzenia. Wielu kucharzy twierdzi, że obróbka termiczna za pomocą ognia, dymu oraz żaru jest najbardziej „czystą” formą przygotowywania posiłków. Odrzucają oni nowoczesne trendy w gotowaniu takie jak „Fusion” czy „fine dining”, a przedkładają nad nie jakość produktu (mięsa, warzyw) oraz prostotę przygotowania dania. Porozmawiamy o tym co jest najważniejsze w grillu i w ogniu – od jakości i rodzajów mięsa po jakość i rodzaje drewna na którym takie dania można przyrządzać. No i przede wszystkim – pokażemy słuchaczom, że grill to nie tylko kiełbasa na węglu pieczona w majówkę. Gościem Piotr Wójcik - szef kuchni w restauracji zajmującej się przygotowywaniem potraw jedynie na ogniu. 

14.00-15.00 - "Świat i ludzie" - Michał Żakowski 

W audycji o amerykańskich interwencjach w Syrii, protestach w ​Gruzjii po aresztowaniu opozycjonisty Nikanora Melii, protestach antyrządowych w Armenii oraz o pierwszych sankcjach na Rosję Unii Europejskiej. Poza tym o tym, że w Kosowie wybory wygrała partia bardzo związana z politykami z Albanii. Z kolei mniejszość albańska w Macedonii Północnej domaga się by w paszportach wpisywano pochodzenie etniczne. 

15.00-18.00 - "Nie tylko gitary" - Piotr Baron

18.00-19.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński    

W audycji o premierze w kinach - dokumencie "Ściana cieni". O tym porozmawiamy z Elizą Kubarską, autorką filmu zrealizowanego w całości w Himalajach. Poza tym spotkanie z Maciejem Zabojszczem, szefem Festiwalu "Wiosna filmów" i dystrybutorem kina artystycznego w Polsce, rozmowa o jubileuszu Aurora Films, zorganizowanym z tej okazji dużym przeglądzie filmowym online oraz planach na najbliższą przyszłość. W audycji również Rok Lema i premiera w sieci filmu "Pokój" w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego i rozmowa z Wojciechem Solarzem, odtwórcą głównej roli w filmie. 


19.00-20.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

Cukierek, ciasteczko czy kawałek czekoladki to najprostszy sposób na szybką pociechę, małą przyjemność, kilka chwil zadowolenia. W czasie pandemii ogromnie pragniemy choćby namiastek radości – i częściej niż zwykle sięgamy po łakocie. A te, niestety, są kaloryczne, co przekłada się na naszą wagę… Tymczasem nadchodzi szczepionka, wiosna, potem wakacyjne wyjazdy i… ujawniają się nadmiary wyhodowane na słodkościach. Proponuję niekonwencjonalną słodką dietę; taką. która nie tuczy. Tymi muzycznymi smakołykami można objadać się do woli.

20.00-23.00 - "W rytmie na trzy" - Karol Gnat i Tomasz Dudek

23.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski 


logo

20.06 - "Aria czy barbaria" - zaprasza Magdalena Piejko

Baneroza i inne miejskie plagi, jak walczyć z brzydotą miast? Do tego tematu odniosą się goście w audycji, która poświęcona jest tematyce z przestrzeni kultury i życia społecznego. Zapraszamy do wysłuchania debaty prof. Andrzeja Szczerskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie, Jerzego Ilkosza, dyrektora Muzeum Architektury oraz varsavianisty Daniela Ekhausta.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

W najnowszej produkcji Teatru Syrena zatytułowanego "Bitwa o tron. Musicalowy talent show​" o uznanie widowni zabiegać będzie ośmiu polskich królów elekcyjnych, każdy z przebojową piosenką. To będzie show, któremu bliżej do konwencji Eurowizji niż edukacyjnego przedstawienia. O tym niezwykłym projekcie opowiedzą Jacek Mikołajczyk, dyrektor Teatru Syrena, a także aktorka Anna Terpiłowska.


logo

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska

Z okazji 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie zapraszamy na spotkanie z historykami, którzy na co dzień oprowadzają po ekspozycji Zamku Królewskiego.

13.00-14.00 - "Podcasty Czwórki" - Piotr Firan

Przegląd najciekawszych podcastów tygodnia przygotowanych przez dziennikarzy Czwórki:

"Stacja USA" - Wildwood, amerykański sen a rzeczywistość - rozmowa Ewy Mierzejewskiej z Tomaszem Ferencem, dziennikarzem Polskiego Radia oraz podcast "Słowem muzyka" - Encyklopedia Polskiego Reggae Makena Dzięciołowskiego i "Ach Azja" Klaudii Tyszkiewicz pt. Jak trwoga to do… szamana.

Więcej podcastów do posłuchania na podcasty.polskieradio.pl.

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro podróży" - Mateusz Tomaszuk

Zapraszamy w podróż przez Niemcy, Argentynę, Grecję, Wyspy Zielonego Przylądka i Argentynę. Przewodnikami będą między innymi: Ja Panik, The Notwist, Son Rompe Pera, Nlayssa Green czy Lucibela.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Tradycyjna paella pochodzi z rolniczych obszarów Walencji, a pomysł na nią zrodził się z potrzeby szybkiego przyrządzania pożywnego posiłku. Ważne były także składniki, które musiały być ogólnodostępne na danym obszarze. Dlatego pierwotny przepis na paellę zawierał mięso drobiowe, królicze lub zajęcze, świeże warzywa, ryż, szafran oraz oliwę z oliwek. Wszystkie te składniki mieszano z wodą i gotowano na wolnym ogniu. Dziś obok tej mięsnej bardzo popularna jest paella marinera z owocami morza. Sprawdzimy, jak ją przygotować.

 

logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Co się dzieje zimą po drugiej stronie równika: Argentyna, Antarktyda, Afryka Południowa.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - 3 marca obchodzimy Dzień Środowiska Afrykańskiego, Dzień Wangari Maathai oraz Dzień Dzikiej Przyrody. Dużo ważnych wydarzeń jednego dnia. Wspomnimy o tych wydarzeniach i skupimy się na florze Afryki. Porozmawiamy m.in. o baobabach, akacjach, kakaowcach, aloesie.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk to muzeum poświęcone ewolucji i paleontologii znajdujące się w Pałacu Młodzieży w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Czym jest ewolucja? i paleontologia? I co to ma wspólnego z dinozaurami, których dzień obchodziliśmy 26.02. Gość: dr hab. Tomasz SULEJ, prof. nadzw. IP PAN.

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Wyprawa do Gdańska - największego i najbogatszego miasta I Rzeczpospolitej. Wraz z miejskim przewodnikiem ruszymy po mieście śladami dawnej potęgi, na żywą lekcję historii. Ale też zobaczymy, jak można w Gdańsku odpocząć i jaka jest infrastruktura dla dzieci.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - 37. rocznica wydania płyty "The Works" Queen, historia powstania albumu i jego prezentacja w całości. To z niego pochodzą przeboje "I Want To Break Free" i "Radio Gaga". W Pół Pięknej płyty siódma płyta Emerson Lake & Palmer, klapa komercyjna z 1978 roku i przyczyna rozpadu grupy, John Cougar Mellencamp - siódma płyta z 1983 roku, Yazz "Wanted" z 1988 roku zawierająca jedyny hit artystki - numer jeden w UK "The Only Way Is Up".


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.


.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera

Audycja o Pavle Vranickym - czeskim kompozytorze, dyrygencie i skrzypku, wpływowej postaci wiedeńskiego życia muzycznego. Tematyka programu zainspirowana jest pierwszym pobytem Fryderyka Chopina w Wiedniu w 1829 (uświetnionym debiutanckim koncertem).

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

W sobotę, 27 lutego 1887 roku dr Aleksandr Borodin wybrał się na ostatni bal w życiu. Autorka zaprasza na audycję z muzyką kameralną doktora Borodina.

21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski

On - nie najlepszy pianista o wielkich ambicjach. Ona - kiedyś pianistka, dziś - najgorsza diva świata. Z powodu bólu lewej ręki nie może grać na fortepianie, może tylko prowadzić melodię w partii prawej ręki. On - gra z nią, wykonuje partię lewej ręki. Dzieli ich wiele - gust, klasa, pochodzenie. Łączy - Preludium e-moll Chopina. Filmu z taką sceną w programie zabraknąć nie mogło. A że przy okazji będziemy mogli zastanowić się nad fenomenem Florence Foster Jenkins i posłuchać muzyki Alexandre'a Desplata, a także Delibesa, Straussa, McMoona i... Johna Kirby'ego? Tym lepiej! Autor zaprasza na spotkanie z "Boską Florence".


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU