Polskie Radio

Kinowe premiery i najciekawsze wystawy. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 18:00
O wyjątkowej misji łazika "Perseverance" i jego wpływie na naszą przyszłość, a także o konsekwencjach rozwoju sztucznej inteligencji i robotyzacji. Wieczór muzyczny z Włodkiem Pawlikiem oraz Chopinem, Lutosławskim i Night in Calisia.
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały propocyjne PR
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

O niezwykłym sukcesie marsjańskiej wyprawy łazika "Perseverance" i o tym, jak ta wyjątkowa misja wpłynie na naszą przyszłość, nie tylko tę związaną z podbojem kosmosu - w rozmowie z Jerzym Rafalskim, astronomem z Planetarium w Toruniu. Przy okazji zapowiemy cykl rozmów z pracującym w NASA przy projekcie marsjańskiego łazika Bartłomiejem Chmielewskim (synem słynnego Papcia Chmiela). Rozmowy ukazują się w tym tygodniu w Programie 2 Polskiego Radia w ramach audycji "Zapiski ze  współczesności". Ponadto o słuchaczach i widzach w dobie cyfryzacji mediów, porozmawiamy bowiem o zbliżającej się wielkimi krokami cyfrowej rewolucji związanej z technologią DVB-T2. Co to oznacza dla odbiorców naziemnej telewizji, czy trzeba będzie przestrajać telewizory, podłączać do nich specjalne dekodery czy wręcz wymieniać starsze odbiorniki na nowe? O tym Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

21.00 - "Magazyn bardzo filmowy" - zaprasza Anna Stempniak

Odnotujemy 95. rocznicę urodzin Andrzeja Wajdy (06.03.1926) oraz 10. rocznicę śmierci Ireny Kwiatkowskiej (03.03.2011). Przedstawimy najciekawsze, wybrane premiery filmowe: "Obiecująca, młoda, kobieta" - dramat kryminalny w reżyserii Emerald Fennel z Carrey Mulligan w roli głównej. Historia krzywdy i zemsty, opowieść o kobiecie wiodącej dziwne, podwójne życie. Ten film to jeden z faworytów do Złotych Globów 2021. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" - animowany film Mariusza Wilczyńskiego (Złote Lwy 2020). Jego bohater po utracie najbliższych ukrywa się w krainie wspomnień, w której czas stoi w miejscu, a bliscy wciąż żyją. W filmie, tworzonym przez 14 lat, usłyszymy głosy Andrzeja Wajdy i Ireny Kwiatkowskiej. "Słudzy" - dramat w reżyserii Ivana Ostrovsky'ego; czarny kryminał w realiach zimnej wojny, którego bohaterami są dwaj seminarzyści z prowincji.

23.00-24.00 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Zbigniew Zegler

Człowiek renesansu, czyli wyjątkowa postać obdarzona licznymi talentami. To określenie pasuje idealnie do bohatera Muzycznych Spotkań, którym będzie Dave Grohl. Lider Foo Fighters, który właśnie wydał znakomity album "Medicine At Midnight", zaczynał karierę od gry w waszyngtońskim, podziemnym zespole Scream, sławę zdobył, grając na perkusji w Nirvanie, a status globalnej gwiazdy przyniósł mu, początkowo projekt solowy, a dziś sekstet, Foo Fighters. Przez 35 lat grania i śpiewania zetknął się ze swoimi idolami, jak Jaz Coleman z Killing Joke czy Lemmy z Motorhead. Nagrywał z Queens Of The Stone Age, ale i z Justinem Timberlakiem. Prześledzimy w telegraficznym skrócie karierę Dave'a Grohla.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 od 15 do 12 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haska w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale YouTube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem "Poranka Dwójki" będzie wybitny polski artysta - animator, reżyser, scenarzysta, scenograf, plakacista, literat, aktor, pedagog - Piotr Dumała. Współtwórca polskiej szkoły animacji został ogłoszony tegorocznym laureatem nagrody Krakowskiego Festiwalu Filmowego - Smoka Smoków. Zapraszamy na spotkanie w Poranku Dwójki. Początek o godz. 9.30. A audycji także: wspomnienia o Ryszardzie Kapuścińskim w 89. rocznicę urodzin reportażysty, wizyta w historycznym mieście Ur w Iraku i spektakularne plany rozbudowy Przedzamcza przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Domenico Scarlatti Sonaty w transkrypcji na skrzypce i klawesyn (wybór), wyk. Paweł Łosakiewicz – skrzypce i Lilianna Stawarz – klawesyn; Antonio Vivaldi Era la notte quando i suoi splendori RV 655, wyk. Elena Cecchi Fedi – sopran, Modo Antiquo, dyr. Federico Maria Sardelli

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Laut verkünde unsre Freude KV 623, wyk. John Heuzenroeder – tenor, Mario Borgioni – bas, Die Kölner Akademie, dyr. Michael Alexander Willens; Koncert fortepianowy A-dur KV 488, wyk. Menahem Pressler – fortepian, Magdeburgische Philharmonie, dyr. Kimbo Ishii

12.05-12.45 - Stanisław Moniuszko Pieśni (wybór), wyk. Andrzej Hiolski – baryton, Sergiusz Nadgryzowski – fortepian

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Artur Bartłomiej Chmielewski

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

74. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju (7.08.2019) Eugéne Ysaye Poéme élégiaque op. 12, Henryk Wieniawski Wariacje na temat własny A-dur op. 15, Edward Grieg II Sonata skrzypcowa G-dur op. 13, wyk: Soo Been Lee – skrzypce, Marcin Sikorski – fortepian.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju (7.08.2020). Recital fortepianowy – Yulianna Avdeeva. Fryderyk Chopin Ballada F-dur op. 38, Mazurki op. 41, Ludwig van Beethoven 15 Wariacji z fugą "Eroica" op. 35.

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Barbara Kubska - autorka albumu "Miasto, fotografia, archiwum". Zwiedzimy wystawę "Tu byłem", przygotowaną z okazji stulecia urodzin Tony'ego Halika, zapowiemy Herstorie, czyli cykl premier online filmów dokumentalnych i porozmawiamy z Ludwiką Włodek - autorką książki "Gorsze dzieci Republiki". W cyklu "Literackie witaminy" - Krzysztof Lisowski.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Rewolucja AI - o społecznych konsekwencjach rozwoju sztucznej inteligencji i robotyzacji - aud. Michała Szułdrzyńskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Transmisja z siedziby NOSPR w Katowicach
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Lionel Bringuier (początek o godz. 19.30)
Francis Poulenc Sinfonietta FP 141; Igor Strawiński Suita z baletu „Ognisty ptak” (wersja z 1919 r.)

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Dwa życia - aut. Aleksandra Łapkiewicz

Jego biografia pełna jest dziur i tajemnic. Nic nie wiemy o dzieciństwie, niewiele o rodzinie, trochę o edukacji (u Fernanda Légera) i przedwojennym życiu. Urodził się we Lwowie, w żydowskiej rodzinie, jako Henryk Streng, zmarł w powojennej Warszawie jako Marek Włodarski. Jego sztuka powstawała na pograniczu kultur i w cieniu zagłady. Sprzed wojny pozostały obrazy, wybitne dzieła modernizmu, w których zaklęty jest przedwojenny Lwów - nowoczesna, ale też pełna kontrastów metropolia i wielokulturowe miasto pogranicza. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można oglądać wystawę "Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski", a my zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o artyście, którego losy zapisane są w obrazach. Goście: historycy sztuki: Renata Piątkowska - główna kuratorka zbiorów w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Piotr Słodkowski - kurator wystawy "Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski". 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Zacznij od Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta": Eseje Eustachego Rylskiego z tomu "Jadąc", czyta Jerzy Schejbal.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 32.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 39.


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / nowa fala - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o Międzynarodowym Dniu Mistrza Gry. Mistrz gry, inaczej "guru", podczas rozgrywki w planszowych grach fabularnych - ma pełną kontrolę nad światem gry, kreuje przygody oraz postacie. Prawdziwi fani są w stanie wydać sporo pieniędzy na akcesoria do i gry i przeznaczyć na nią dużo czasu. Odmianą RGP jest LARP czyli Life Acion Role Playing. Rozgrywki różnią się tym, że uczestnicy przebierają się w postaci z gry i odgrywają swoje role w rzeczywistości. Rozgrywki potrafią trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. 


08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Krzysztof Sobolewski, Prawo i Sprawiedliwość.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

Ryszard Kapuściński – w dniu urodzin pisarza wspomnienie jego sylwetki i twórczości. Dlaczego jest "cesarzem reportażu"? Poza tym powiemy m.in. o tym, że kilka dni temu na polskim rynku ukazał się pierwszy tom historii Muminków w postaci komiksu. To pierwsze polskie wydanie komiksu Tove Janson, który powstał w latach 50-tych na potrzeby brytyjskiego Evening News. Jak prezentuje się komiksowy świat trolli ze Skandynawii? Jaka była historia ich tworzenia? Kto pomagał autorce?

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Na otwarcie Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce (Hala sportowa Arena Toruń) - jednej z ważniejszych, tegorocznych imprez sportowych w Polsce - sprawdzimy jak na to wydarzenie wpływa pandemia? Powiemy też m.in. o tym, że uzależnienie od smartfona skutkuje słabym snem - wynika z najnowszego badania opublikowanego w piśmie naukowym "Frontiers in Psychiatry". Można z tym walczyć, np. nie używając komputera czy telefonu komórkowego co najmniej godzinę przed snem. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką" 

19.00-20.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński  

"Klub Trójki" o funkcjonowania prawa. Gośćmi będą: dr Bartosz Lewandowski, pracownik naukowy i wykładowca UW, równocześnie współpracujący ze Stowarzyszeniem Ordo Iuris oraz dziennikarz zajmujący się na co dzień tematyką prawniczą - red. Wojciech Biedroń z tygodnika "Sieci". 

23.00-00.00 - "Dzika karta" - Julia Sawicka 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.06-22.29 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - Piotr Gociek i Łukasz Adamski

"Tacy cwani", "Kajko i Kokosz" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta". To filmowe i serialowe propozycje, które zrecenzujemy w audycji poświęconej nie tylko kinowym premierom, ale także najważniejszym produkcjom sygnowanym przez popularne portale filmowe.​

23.35 - "Weekend kulturalny" - Maja Kluczyńska

Od 4 marca rozpoczyna się nowy projekt edukacyjny, na który składają się zajęcia poświęcone awangardzie, filmowi dokumentalnemu i sztuce współczesnej. Ich organizacją zajmują się Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Program obejmuje ponad 60 filmów awangardowych i wykłady specjalistów. W ramach zajęć będzie można zapoznać się z produkcjami legendarnych twórców m.in.: Abigail Child, Guya Deborda, Haruna Farockiego czy Hollisa Framptona. O Akademii Dokumentalnej będzie mówiła Kaja Klimek, krytyk filmowy​, natomiast o Akademii Filmu Awangardowego Gabriela Sitek, kuratorka projektu i reżyser Łukasz Ronduda.

logo


12.00 -13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

Niesporczaki - kim są mali bohaterowie nazywani też supermenami przyrody?

14-15.00 - "Dajesz radę" - Ania Hardej

Opowieści o Muminkach już od kilkudziesięciu lat towarzyszą czytelnikom na całym świecie. Stworzony przez fińską pisarkę baśniowy świat w dolinie doczekał się adaptacji filmowych, przedstawień teatralnych, opery czy słuchowisk radiowych. Zapraszamy na rozmowę o języku fińskim i fińskiej kulturze.

17.00-19.00 - "TOP" - Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka: bae. Walentynki już za nami, ale do ukochanej osoby zwracamy się w słodki sposób przez cały rok. To określenie jest jednym z najpopularniejszych. Co oznacza? Jakie uczucia wyraża?  

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - Grubson

Muzyczna selekcja Grubsona, w której usłyszymy zarówno współczesne utwory (m.in. Amerykanin Smino, Ivan Dorn z Ukrainy), jak i klasyczne, tzw. boombapową muzykę hip-hop z lat 90. (m.in. A Tribe Called Quest). 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Świnie przytulają się do siebie, kiedy śpią. Śnią tak jak ludzie. W naturalnym otoczeniu świnie spędzają wiele czasu na zabawie, opalaniu, poszukiwaniu wrażeń i odkrywaniu. Nieustannie komunikują się ze sobą, mają własny język. Nowo narodzone prosięta uczą się głosów swoich matek i rozpoznają swoje imiona, nadane przez maciorę. Lochy prośne śpiewają młodym w czasie karmienia. Świnie mają bardzo dobrą orientację w terenie i zapamiętują drogę, potrafią same wrócić do domu. Wokół tych ciekawych zwierząt powstało wiele historii. W Poranku im się przyjrzymy.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" Rozmowa z 16-letnim Kubą Krajkowskim, uczestnikiem pierwszej edycji programu The Voice Kids. Swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku 3 lat. 5 marca premierę będzie miał nowy utwór Kuby "Bądź przy mnie". Po godz. 16.00 Lista Przebojów PRD. 

15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" - W audycji dowiemy się, na czym polega zawód żywieniowca, czyli specjalisty w zakresie żywienia ludzi i zwierząt. Dlaczego ważna jest zasada "wiem, co jem" i jak wybierać produkty żywieniowe, aby zachować zdrowie na długie lata? Opowie o tym dr Alicja Ponder z SGGW.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Czwartkowe, szkolne wydanie "Strefy Rodzica" będzie tym razem poświęcone solidnym fundamentom, czyli - edukacji wczesnoszkolnej. Na pozór wydaje się, że to takie łatwiejsze trzy lata w życiu uczniów, bo nie ma ocen, przynajmniej na świadectwie, a nauczyć się trzeba tylko czytać, pisać i liczyć do stu. Ale zwykle już po pierwszym zebraniu w pierwszej klasie wiadomo, że nie tylko takie cele stoją przed dziećmi. Jak zmienia się edukacja wczesnoszkolna porozmawiamy z Dorotą Dziamską - koordynatorką zespołu ekspertów MEN tworzących Podstawę Programową wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, autorką systemu "Edukacja przez ruch", dyrektor Pracowni Pedagogicznej im. prof. Ryszarda Więckowskiego oraz Radosławem Szymańskim - nauczycielem akademickim, doradcą metodycznym edukacji wczesnoszkolnej oraz neurologopedą. W drugiej godzinie podpowiemy też, jak rozbudzać i wspierać pasje czytelnicze dzieci z Anitą Nogal z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Emką Kowalską, recenzentką, autorką bloga Obibooki.pl.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - Bajka terapeutyczna Fundacji Zaczytani.org "Śmigacz_145" czyta Pascal Kaczorowski cz.2.


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem premierowego odcinka audycji będzie Andrzej Czajkowski (1935-1982) laureat VIII nagrody V Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku w Warszawie. Artysta otrzymał też sporo nagród jako najmłodszy polski laureat, m.in. pianino Calisia.

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

W programie autor zaprezentuje m.in.: Mazurka cis-moll op. 50 nr 3 w interpretacji Fou Ts’onga na Erardzie z 1849 roku, Etiudę As-dur op. 25 nr 1 w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego, również na Erardzie z 1849 roku, a także Preludia op. 28 w interpretacji Friedricha Guldy.

21.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

Bohaterem audycji będzie polski kompozytor i pianista jazzowy Włodek Pawlik. W programie usłyszymy m.in. Mazurek f-moll op. 68 nr 4 Chopina w wykonaniu Włodka Pawlika, Pawła Pańty, Cezarego Konrada i Łukasza Pawlika, Improwizację na temat Hej, od Krakowa jadę nr II z cyklu Melodie ludowe Witolda Lutosławskiego oraz utwór Night in Calisia z płyty o tym samym tytule, za którą Pawlik dostał nagrodę Grammy (2014).


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU