Polskie Radio

Płyty Polskiego Radia nominowane do Fryderyków

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 09:47
Płyty Polskiego Radia z muzyką poważną oraz rozrywkową mają w tym roku szansę na Nagrodę Muzyczną "Fryderyk". Sześć wydań publicznego nadawcy powalczy o statuetki w siedmiu kategoriach.
Fryderyki
FryderykiFoto: Forum/Krystian Maj

Szansę na statuetkę w kategoriach: Album Roku Muzyka Kameralna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej ma płyta "Grażyna Bacewicz: Sonaty na skrzypce i fortepian". Jest to pierwsze dla Polskiego Radia nagranie kompletu Sonat skrzypcowych Grażyny Bacewicz. Podjęli się tego dwaj muzycy: skrzypek Jakub Jakowicz i pianista Bartosz Bednarczyk.

Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Jakub Jakowicz i Bartosz Bednarczyk - V Sonata na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz

W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa nominowano płytę "Stanisław Moniuszko: Sonety krymskie" wydaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Kantatę Stanisława Moniuszki do słów pochodzących z 9 spośród 18 sonetów Adama Mickiewicza przypomniał Chór Polskiego Radia. Do współpracy została zaproszona oh! Orkiestra Historyczna, grająca na instrumentach dawnych.

Wśród albumów z muzyką symfoniczną nominowanych do nagrody znalazło się wydawnictwo Polskiego Radia "Semkow - NOSPR - Brahms: Symfonie 1-4". To nagranie czterech symfonii
Johannesa Brahmsa w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą maestro Jerzego Semkowa. Sesje z NOSPR przebiegały w konwencji koncertowej, ponieważ dyrygentowi zależało na zachowaniu linii czystego koncertowego wykonania.

Płyta "Herbert 3.0" zyskała nominację w kategorii Album Roku Muzyka Poetycka. Można na niej usłyszeć głosy wybitnych muzyków: Marcina "abradAb" Martena, Meli Koteluk, Króla, Limboskiego, Czesława Mozila, Skubasa, Justyny Święs (The Dumplings), Wojciecha Waglewskiego, Pawła "Pablopavo" Sołtysa i Krzysztofa Zalewskiego. Materiał muzyczny zarejestrowany podczas koncertu został zamieszczony w całości na naszej płycie.

Szansę na Fryderyka w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie ma utwór "Oni zaraz przyjdą tu (Tribute to Breakout)" z albumu „Męskie Granie 2019. Dogrywka”. Piosenkę wykonali wspólnie:
Paulina Przybysz,
Rita Pax, Vito Bambino oraz Wojciech Waglewski. Cały album natomiast był zapisem 10. Trasy koncertowej Męskiego grania i uzyskał status platynowej płyty.

Nominacje dla Polskiego Radia zamyka płyta "Muzyka źródeł – Ród Karpieli", która ma szansę na wygraną w kategorii Album Roku Muzyka Świata. Płyta jest doskonałą ilustracją ewolucji muzyki Podhala w ostatnich 50 latach, ale przede wszystkim ważnym dokumentem i źródłem edukacyjnym. Utwory w wykonaniu m.in.: Bolesława Karpiel-Bułecki, Jana Karpiel-Bułecki oraz Sebastiana Karpiel-Bułecki.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej/Koncert promocyjny płyty "Ród Karpieli"

Ponadto Laureatem Złotego Fryderyka 2021 za całokształt osiągnięć artystycznych w kategorii muzyki rozrywkowej i jazzu został Adam Makowicz, który w 2018 roku wspólnie  z Agencją Muzyczną Polskiego Radia wydał płytę "Swinging Ivories". 

 Mat. promocyjne

Czytaj także

Mobile Trends Awards 2020 rozdane. Nagrodzono Polskie Radio i Biuro Programu Niepodległa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 20:00
Polskie Radio ze statuetką Mobile Trends Awards 2020 w kategorii "Strona mobilna/ RWD - Kultura i edukacja". Publiczny nadawca, wspólnie z Biurem Programu Niepodległa, otrzymał nagrodę za serwis specjalny bitwa1920.gov.pl, poświęcony Bitwie Warszawskiej.
rozwiń zwiń