Polskie Radio

Templariusze. Jak trafili do Polski i czym się zajmowali?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 10:24
Templariusze założyli na naszych ziemiach co najmniej kilkanaście komandorii. Do dziś zachowały  się fragmenty dwóch kaplic w Chwarszczanach i w Rurce. Pierwsi Templariusze przybyli do Polski mniej więcej w tym samym czasie co rycerze Zakonu Krzyżackiego, ale działali zaledwie 80 lat i nie stali się zagrożeniem dla naszej państwowości.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Luis Louro

Czejarek Templariusze JTM 24.04 1200.jpg
"Jedyne takie miejsce": śladami tajemniczego Zakonu Templariuszy

Jak trafili do Polski i czym się zajmowali? Czy również dorobili się tak ogromnego majątku, jak ich pobratymcy w Zachodniej Europie? Co stało się z "polskimi" templariuszami po kasacji Zakonu we Francji na początku XIV w.? Gościem "Eureki" będzie prof. Maria Starnawska - z Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. 

Ponadto w audycji: 

Doskonale zachowany miecz z przełomu XIV i XV został znaleziony pod Olsztynem. Jest wielce prawdopodobne, że jego właściciel brał udział w bitwie pod Grunwaldem. Odkrycia dokonano jednak poza terenem bitwy. W miejscu tym będę przeprowadzone prace archeologiczne, które może wyjaśnią kontekst znaleziska. O słynnym odkryciu opowie dr Szymon Drej - dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, do którego przekazano ten cenny artefakt.

***

Na "Eurekę" w piątek (14.05) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka. 

ans

Zobacz więcej na temat: templariusze
Czytaj także

Św. Bernard z Clairvaux - autor reguły zakonnej Templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 20:05
Św. Bernard z Clairvaux to jedna z wybijających się postaci XII-wiecznej Europy. Filozof, uczony, wpływowy teolog powstałego wówczas zakonu Cystersów, a także doradca książąt, biskupów i papieży. Uchodzi za inicjatora II krucjaty oraz za autora reguły zakonnej Templariuszy. To dzięki niemu rozwinął się kult maryjny, a zakon Cystersów zyskał kilkadziesiąt nowych opactw.
rozwiń zwiń