Polskie Radio

Białoruś: publikacja nagrania z Ramanem Pratasiewiczem, opozycja wzywa do jego uwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 22:24
Białoruski reżim opublikował w sieci nagranie z wypowiedzią zatrzymanego dysydenta i opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza. W ten sposób władze w Mińsku odpowiadają na informacje o nagłym pogorszeniu się jego stanu zdrowia. Opozycja stale wzywa do uwolnienia dziennikarza i krytyka władz, zarzucając reżimowi pobicie zatrzymanego i stosowanie nacisków psychicznych.
Zatrzymany białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz
Zatrzymany białoruski opozycjonista Raman PratasiewiczFoto: Tsihanouskaya/Twitter/Screen

"Kanały propagandy reżimowej opublikowały wideo aresztowanego Ramana Pratasiewicza mówiącego, że jest traktowany zgodnie z prawem w Areszcie Śledczym nr 1 w Mińsku. Tak wygląda Raman pod presją fizyczną i moralną. Żądam natychmiastowego uwolnienia Ramana i wszystkich więźniów politycznych" - napisała na Twitterze liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
MSZ Białorusi 1200 Forum.jpg
Dyplomatyczna wymiana ciosów na linii Mińsk-Ryga. Chodzi o wywieszenie historycznej flagi Białorusi

Jej doradca Franak Wiaczorka stwierdził, że Pratasiewicz został pobity, a samo nagranie określił jako "przerażające".

Czytaj także:

Rzecznik białoruskiego MSZ Wolha Czamadanawa zaprzeczyła informacjom, jakoby Raman Pratasiewicz miał znajdować się w jednym z mińskich szpitali. Jak podała, zatrzymany przebywa w stołecznym Areszcie Śledczym nr 1. "Nie zgłaszał żadnych skarg na stan zdrowia do administracji placówki" - oświadczyła.

Polskie MSZ weryfikuje doniesienia o stanie zdrowia Ramana Pratasiewicza. Wcześniej Telewizja Biełsat poinformowała, że 26-letni dziennikarz znajduje się w stanie krytycznym w jednym z mińskich szpitali. Informacje potwierdziła stacji jego matka. Dodała, że jej syn miał kłopoty z sercem i nie wykluczyła, że mógł dostać ataku serca.

ms

Czytaj także

"Ostrzeżenie dla Cichanouskiej". Białoruski opozycjonista o zatrzymaniu blogera w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 05:00
"To, co się przydarzyło blogerowi, wygląda na ostrzeżenia dla Swiatłany Cichanouskiej - teraz on został zatrzymany jutro możesz to być Ty" - napisał opozycyjny polityk Franak Wiaczorka w komentarzu do przechwycenia rejsowego samolotu z Aten do Wilna, cytowanym przez białoruskie media.
rozwiń zwiń