Polskie Radio
Section05
Swiatłana Cichanouska

"Losy Ukrainy i Białorusi są ze sobą nierozerwalnie związane". Cichanouska o wsparciu dla Kijowa

- Zdaliśmy sobie sprawę, że losy Ukrainy i Białorusi są ze sobą nierozerwalnie połączone. Białoruscy ochotnicy, którzy walczą ramię w ramię z Ukraińcami, wiedzą bardzo dobrze, że poprzez wyzwolenie Ukrainy walczą też o Białoruś - mówiła na antenie TVP liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa serwis wschodni Białoruś Ukraina wojna 2022 Swiatłana Cichanouska

"Docenienie wszystkich Białorusinów walczących o wolność". Cichanouska o Pokojowej Nagrodzie Nobla

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu, który odsiaduje karę więzienia, jest "docenieniem wszystkich Białorusinów walczących o wolność i demokrację" - napisała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na Twitterze. "Wszyscy polityczni więźniowie powinni być natychmiast uwolnieni"- podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska Pokojowa Nagroda Nobla Europa Europa Wschodnia

"Docenienie wszystkich Białorusinów walczących o wolność". Cichanouska o Pokojowej Nagrodzie Nobla

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu, który odsiaduje karę więzienia, jest "docenieniem wszystkich Białorusinów walczących o wolność i demokrację" - napisała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na Twitterze. "Wszyscy polityczni więźniowie powinni być natychmiast uwolnieni"- podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Swiatłana Cichanouska Pokojowa Nagroda Nobla Europa Europa Wschodnia

Białoruska opozycja organizuje w Polsce "patriotyczne Chorągwie"

ByPol, organizacja byłych funkcjonariuszy białoruskich sił bezpieczeństwa, którzy zrezygnowali ze służby reżimowi Łukasznki po krwawo spacyfikowanych wyborach na Białorusi w 2020 roku, ​​organizuje paramilitarne stowarzyszenia Białorusinów w Polsce. Mają oni przygotowywać Białorusinów do powrotu do ojczyzny "w momencie, gdy będą tam potrzebni" - donosi serwis Kresy24.pl powołując się na informacje portalu Svaboda.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka Swiatłana Cichanouska

Mobilizacja na Białorusi? Cichanouska: to byłoby polityczne samobójstwo Łukaszenki

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zabrała głos w sprawie możliwej mobilizacji na Białorusi. Jej zdaniem Białorusini nigdy nie będą walczyć przeciwko Ukrainie, a "ewentualna mobilizacja będzie się równać z politycznym samobójstwem Alaksandra Łukaszenki, ponieważ nawet ci, co reżim popierają, jednocześnie nie popierają wojny".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Aleksander Łukaszenka Swiatłana Cichanouska

PR24 Szoszyn: Cichanouska wyprowadziła kobiety z cienia

- To niewyobrażalna historia. Jakby w pewnym momencie historii Danuta Wałęsa przejęła pałeczkę po mężu i została tą osobą, którą stał się jej mąż. Nikomu nieznana kobieta stawiła się przed białoruską komisją wyborczą. Nawet przedstawiciele demokratycznej opozycji na Białorusi nie dawali jej szans. Uważa się, że największym błędem Łukaszenki było zlekceważenie tej kobiety - mówił w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn, autor książki "Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska Europa Polskie Radio 24 ŚWIAT

Cichanouska wzięła udział w Narodowym Czytaniu. Kancelaria Prezydenta RP zamieściła podziękowania

Kancelaria Prezydenta RP zamieściła w mediach społecznościowych podziękowanie dla liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, która wyrecytowała w swoim ojczystym języku fragment "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Kancelaria Prezydenta RP zamieściła trwające niespełna minutę nagranie z tą recytacją na swoim Twitterze i Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA literatura KULTURA Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie Swiatłana Cichanouska kancelaria prezydenta społeczeństwo

Konferencja "Nowa Białoruś" w Wilnie. Dr Łukasz Adamski: dobry, ale spóźniony ruch

Na antenie Polskiego Radia 24 kwestię powołania po dwudniowym zjeździe białoruskiej opozycji w Wilnie rządu tymczasowego na uchodźstwie mówił historyk i politolog dr Łukasz Adamski. - To jest dobry ruch, ale to jest też ruch spóźniony - powiedział gość audycji "Spojrzenie na wschód". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski Łukasz Adamski ŚWIAT Europa Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka opozycja Swiatłana Cichanouska

"Chce mi się krzyczeć, by Zachód otworzył oczy". Cichanouska apeluje o wsparcie Białorusi

Rozumiem, że każdy kraj ma swoje interesy. Ale czasem chce mi się krzyczeć, by Zachód otworzył oczy na to, co się dzieje na Białorusi. Zyski nie mogą być ważniejsze od życia ludzkiego - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Swiatłana Cichanouska. Jak dodaje, "nie wolno zostawić Białorusi na pożarcie Rosji".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim Swiatłana Cichanouska

Za nami Dzień Kultury Białoruskiej w Wilnie. Plac Ratuszowy zamienił się w „mały Mińsk”

W Wilnie, gdzie przebywa obecnie dużo uchodźców politycznych z Białorusi, odbył się Dzień Kultury Białoruskiej. Do centrum Wilna przybyli Białorusini, by wspólnie spędzić ten dzień. Na chwilę Plac Ratuszowy zamienił się w „mały Mińsk”, gdyż wszyscy obecni byli Białorusinami. Dzień Kultury Białoruskiej odbył się w rocznicę urodzin ojca literatury białoruskiej – Janki Kupały.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Białoruś Swiatłana Cichanouska Polacy na Białorusi

Swiatłana Cichanouska z wizytą w Warszawie. Rozmowy o sytuacji na Białorusi

Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Według prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jednym z tematów rozmowy było też wsparcie dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej. 
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia wojna na Ukrainie Swiatłana Cichanouska Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kresy Rapperswil